Matovič podľa SaS porušil dohodu. „Uvedomuješ si, Igor, ako hazarduješ s dôverou občanov?“ pýta sa poslankyňa

  • Igor Matovič dnes predstavil návrh, ktorým chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré zasiahla pandémia
  • Peniaze by sa k týmto prevádzkam mali dostať prostredníctvom poukazov pre dôchodcov
  • Strana SaS hovorí, že Matovič porušil dohodu z koaličnej rady
  • „Uvedomuješ si, Igor, ako hazarduješ s dôverou občanov?“ pýta sa Cigániková
matovič
TASR/Martin Baumann
  • Igor Matovič dnes predstavil návrh, ktorým chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré zasiahla pandémia
  • Peniaze by sa k týmto prevádzkam mali dostať prostredníctvom poukazov pre dôchodcov
  • Strana SaS hovorí, že Matovič porušil dohodu z koaličnej rady
  • „Uvedomuješ si, Igor, ako hazarduješ s dôverou občanov?“ pýta sa Cigániková

Igor Matovič na dnešnej tlačovej konferencii predstavil návrh, ktorý by mal k očkovaniu motivovať seniorov a zároveň finančne pomôcť prevádzkam, ktoré pociťujú v súvislosti s pandémiou COVID-19 rozsiahle ekonomické škody.

Peniaze by sa mali podľa Matovičovho návrhu do podnikov dostať cez 500 eurové poukazy, ktoré dostanú zaočkovaní seniori. Jeho návrh však kritizuje SaS, pripomienky majú aj prevádzkovatelia gastro podnikov zo zoskupenia Zachráňme gastro! 

Matovič navrhuje, aby dôchodcovia dostali za očkovanie poukaz v hodnote 500 eur, ktorý môžu minúť v prevádzkach, ktoré zasiahla pandémia. Na takýto poukaz budú mať nárok ľudia, ktorí podstúpia do približne polovice decembra očkovanie prvou, druhou alebo treťou dávkou vakcíny, respektíve tí, ktorí už treťou dávkou zaočkovaní boli.

Poukaz však bude možné využiť až po absolvovaní očkovania 3. dávkou. „Tí, ktorí už zaočkovaní sú, respektíve očkovanie 3. dávkou podstúpia niekedy v decembri, januári, februári, predpokladom je, že tento kupón by v daných prevádzkach mohli využívať od 3. marca,“ hovorí. 

Poukaz bude fungovať formou QR kódov, cez ktoré si bude prevádzkar môcť stiahnuť požadovanú sumu za svoje služby. „Predbežná úvaha je taká, že každý, kto by podmienku splnil, dostane do zaregistrovaného mobilu QR kód, ktorý by v prevádzkach používal,“ ilustruje Matovič. 

Medzi sektory, v ktorých budú môcť seniori poukaz využiť, patrí HOREKA (hotely, reštaurácie, kaviarne), kultúra (napríklad galérie, koncerty či divadlá) a služby (napríklad kaderníctva, kozmetické a masérske salóny, posilňovne či športové kluby). Poukaz by sa dal zároveň preniesť na inú osobu.

Bude na to vyčlenených 500 miliónov eur, Matovič očakáva, že poukazy rozdajú približne milión osobám. „Tí, čo sa rozhodnú napriek tomu zostať v náručí dezolátov Kotlebu, Fica a podobných, poručeno Pánu Bohu, sami sa rozhodli,“ okomentoval Matovič. 

SaS hovorí o porušení dohody

Igor Matovič na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že návrh podáva bez dohody v koalícii. V parlamente by sa o ňom mohlo rozhodnúť ešte tento rok, Matovič je pripravený tento návrh prerokovať s poslancami v skrátenom legislatívnom konaní už v utorok 30. novembra.

Povedal, že podporu má u hnutia Sme rodina, ale aj strany Za ľudí. Strana SaS však tvrdí, že Igor Matovič porušil dohodu z koaličnej rady, informovala o tom SITA. 

MRZÍ NÁS, ŽE IGOR MATOVIČ PORUŠIL DOHODU Z KOALIČNEJ RADYZástupcovia strany SaS na koaličnej rade súhlasili s odmenou…

Posted by Sloboda a Solidarita on Friday, November 26, 2021

Mrzí nás, že Igor Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady. Strana SaS súhlasila s odmenou 150 eur, ďalšie navýšenie sme vetovali. Dohoda na koaličnej rade bola, že sa budeme o tom ešte v koalícii rozprávať,“ reagoval na dnešnú tlačovú besedu Igora Matoviča a Borisa Kolára (Sme rodina) hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Veľkolepé populistické nápady“

Poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS) považuje tento návrh za populistický. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook

„Prečo stále musíme otravovať verejnosť s nepripravenými a nedohodnutými plánmi a veľkolepými nerealizovateľnými návrhmi? Raz lotéria končiaca žalobou o 400 000 eur, potom povinný krčah vody, inokedy zas špáranie sa v nose celému národu nekonečne dookola, vkuse premieľanie interrupcií, ktoré fakt nie sú problém tejto krajiny, 25 % DPH, trojnásobná daň z nehnuteľností, teraz bombastických 500 EUR pre dôchodcov… stále niečo. Často bez dohody s koaličnými partnermi,“ tvrdí. 

Matoviča obviňuje z toho, že „hazarduje s dôverou občanov“.

My sme pol roka bojovali za motiváciu pre očkovaných, najmä ich slobodou na základe nižšieho epidemiologického rizika. Sme tiež za riadne a okamžité odškodnenie prevádzok. TRIKRÁT SME NA VLÁDE NAVRHOVALI ODŠKODŇOVACÍ ZÁKON, ktorý by kryl skutočné straty tých, čo sa ocitli v najväčších problémoch. Nepodporil si ho,“ píše Cigániková v statuse ďalej. 

Hovorí, že 500 miliónov eur mohol štát využiť na iné veci. V statuse predstavila aj niekoľko bodov, do ktorých by bolo podľa nej rozumnejšie investovať.

Rozumiem snahe motivovať neočkovaných ľudí nad 60 rokov, ktorí tvoria dve tretiny hospitalizácií a 90 % úmrtí. Považujem ju za správnu. Ale aj táto snaha musí mať svoje hranice a nesmie byť na zásadný úkor všetkých ostatných. A nijako tomu nepomôže večné kopanie do koaličných partnerov len preto, že sa snažia zodpovedne hospodáriť s verejnými financiami,“ dopĺňa Cigániková. 

PREČO NEMÔŽEME ASPOŇ CHVÍĽU FUNGOVAŤ AKO NORMÁLNA KOALÍCIA? Prečo stále musíme otravovať verejnosť s nepripravenými a…

Posted by Janka Bittó Cigániková – Fungujúce zdravotníctvo on Friday, November 26, 2021

Mladí SaSkári zase v reakcii na návrh Igora Matoviča satiricky uviedli, že „v rámci ochrany života a zdravia navrhujú 10 000 € poukaz pre študentov na nákup auta, aby sme nemuseli cestovať v MHD a zároveň, aby sme podporili automobilový priemysel, 2 000 € poukaz pre študentov na nákup hernej konzoly a aspoň 10 hier, aby nás do konca pandémie nebavilo vychádzať z domu, 1 000 € kupón pre študentov na donáškovú službu jedla, aby sme nemuseli chodiť do potravín a neohrozovali ostatných zákazníkov“.

V RÁMCI OCHRANY ŽIVOTA A ZDRAVIA NAVRHUJEME NASLEDOVNÉ 👇✅ 10 000€ poukaz pre študentov na nákupauta, aby sme nemuseli…

Posted by Mladí SaSkári on Friday, November 26, 2021

Združenie Zachráňme gastro! má pripomienky

Ako informuje SITA, prevádzkovatelia gastro podnikov združení v zoskupení Zachráňme gastro! uviedli, že každú snahu pomôcť odvetviu si vážia a tešia sa jej. Podobne, všetko, čo smeruje k vyššej zaočkovanosti ohrozených skupín, podporujú. Myslieť si však, že dôchodcovia pomôžu svojimi 500 eurami rovnomerne celému gastrosektoru, by bolo podľa nich naivné.

Preto musíme zdôrazniť, že tento nápad nedosahuje pozitíva návrhu ministra financií Matoviča na zníženie DPH pre reštaurácie, na ktorom, ako sme počuli existuje zhoda celého politického spektra. Preto veríme, že DPH sa zníži čo najskôr, ideálne už k 1. januáru 2022 a dôchodcovské poukážky toto zníženie len doplnia,“ povedal Ján Laš zo Zachráňme gastro!

Podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Erik Tomáš vyzval ministra financií, že ak „zrazu naozaj našiel“ v štátnej kase 500 miliónov eur, nech ich vyplatí dôchodcom na ruku a bez akýchkoľvek podmienok, či už v podobe plnohodnotného 13. dôchodku, alebo kompenzačného príspevku. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Zdroje: SITA, Facebook/ Mladí SaSkári, Facebook/ Jana Bittó CIgániková

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie