Matúš Vallo: Bill Gates nám na online stretnutí povedal, že si máme zvykať na obmedzenia, kým nepríde vakcína

  • O koľko eur príde Bratislava a jej MHD? Podarí sa mestu dostať sa do starých koľají?
  • Matúš Vallo si myslí, že Bratislava zvláda zatiaľ koronavírus veľmi dobre a ľudia sú vysoko disciplinovaní
  • Súčasne však priznáva, že rúška budeme možno nosiť aj o rok
BeFunky-collage
TASR/Dano Veselský: Primátor Bratislavy Matúš Vallo
  • O koľko eur príde Bratislava a jej MHD? Podarí sa mestu dostať sa do starých koľají?
  • Matúš Vallo si myslí, že Bratislava zvláda zatiaľ koronavírus veľmi dobre a ľudia sú vysoko disciplinovaní
  • Súčasne však priznáva, že rúška budeme možno nosiť aj o rok

Koronavírus zasiahol aj naše hlavné mesto a časy, kedy každý čakal na letné slnečné dni strávené na terasách sú pravdepodobne preč. Trávime ich doma, nepodporujeme miestnych podnikateľov, ani veľmi nejazdíme MHD.

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo v rozhovore pre Startitup povedal, že si veľmi váži prístup Bratislavčanov a Bratislavčaniek za doterajšiu trpezlivosť a prosí ich, aby ešte chvíľu vydržali.

Namiesto pokút chcú rozdávať upozornenia

Niektoré prevádzky sa postupne po celom Slovensku otvárajú a musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Podľa Valla sa v hlavnom meste prejavila obrovská disciplína, ľudia boli zodpovední a rúška sa stali úplnou samozrejmosťou.

„Mestská polícia bude, samozrejme, prevádzky kontrolovať, mala by pomôcť aj štátna polícia. Viac ako dávať pokuty budeme apelovať na to, aby sme to zvládli spolu,“ hovorí Vallo pre Stratitup.

Súčasne vysvetľuje, že Bratislava má od jedného operátora aj dáta o tom, kde sa zdržiava najviac ľudí a polícia už od začiatku krízy kontroluje nosenie rúšok. „Pred dvoma týždňami bolo len na hrádzi cez víkend do mestskej polície 180 upozornení,“ hovorí Vallo. 

Pokým nebude vakcína, budú rúška

V kontexte nosenia rúšok boli rozdané aj pokuty. Primátor mesta nevie presné číslo, ale povedal, že niektoré sumy sa vyšplhali až na stovky eur. Kedy sa však Bratislava vráti do normálu, je veľmi otázne.

Primátori niekoľkých hlavných miest sveta sa stretávajú online na pravidelných sedeniach, ktorých sa napríklad zúčastňuje aj druhý najbohatší muž sveta Bill Gates.

„On vtedy povedal: primátori, zvykajte si, že toto bude nový normál. Pokým nebude vynájdená vakcína, tak koronavírus tu bude. Myslieť si, že vyhubíme hnusobu, nie je realita. Musíme si na to zvyknúť a potrvá to mesiace,“ vraví Vallo. 

Zároveň si vie predstaviť, že v nejakom režime budeme nosiť rúška ešte aj o rok. „Rúška budú, pokým nebude vynájdená vakcína.“

zdroj: Matúš Vallo (TASR)

O koľko peňazí príde Bratislava? 

Mesto má momentálne len odhady, o koľko percent klesne turizmus v Bratislave. Minulý rok sa podarilo za päť mesiacov dostať do rozpočtu cez 2-milióny eur. Tento rok bude číslo pravdepodobne nižšie.

Aj keď na leto chystajú rôzne štáty už dlhšie spomínaný koridor do oblastí ako je Chorvátsko alebo Bulharsko, nikto nevie, kedy presne sa otvoria hranice, tak ako ich poznáme z obdobia pred krízou. Vallo hovorí, že pri najhoršom variante, poklesu HDP o 10%, môže Bratislava prísť o 60 miliónov eur. 

Hlavné mesto muselo nakúpiť dezinfikačné prostriedky na dôkladné čistenie MHD alebo i,ých verejných priestranstiev. Suma, ktorú mesto muselo za prostriedky zaplatiť, sa dnes pohybuje na úrovni pol milióna eur s tým, že mestu boli ponúknuté obrovské množstvá dezinfikačných prostriedkov od partnerov zdarma. 

Čítaj viac >> Budeme cestovať k moru ešte tento rok? Česi chcú vytvoriť „koridor“ do Chorvátska, rátajú aj so Slovenskom

MHD prichádza mesačne o milióny eur

Najväčším problémom v meste bolo riešenie rôznych príkazov zo strany štátu, ako napríklad ten, že mestá nad 20-tisíc obyvateľov musia mať karanténne oblasti pre ľudí bez domova, čo bez nového personálu a doktorov nie je možné.

„Bez pomoci armády a zdravotníckeho personálu by sa nám to nikdy nepodarilo,“ tvrdí primátor. Bratislava má momentálne približne 4 000 ľudí bez domova. 

Vallo hovorí, že jeho plány, ktoré ako primátor mesta mal, môže koronavírus skomplikovať. „Viete, keď vám začne chýbať 60-miliónov eur, tak je to závažný problém. Mesto si bude musieť požičať peniaze a bojujeme aj o to, aby sme zachránili MHD. Tam strácame každý mesiac približne 2,5 milióna eur,“ uzatvára Vallo. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá