Matúš Vallo zaviedol v Bratislave nové dôležité opatrenia proti šíreniu COVID-19

  • Vedenie Bratislavy prijíma ďalšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu
  • Novinky sa budú týkať seniorov, ale aj mestskej hromadnej dopravy
  • Primátor hlavného mesta sa však rozhodol riešiť aj čoraz neúnosnejšiu chuť Bratislavčanov rekreovať sa na vyhľadávaných a často navštevovaných miestach v meste
vallocover
TASR, Bratislava.sk
  • Vedenie Bratislavy prijíma ďalšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu
  • Novinky sa budú týkať seniorov, ale aj mestskej hromadnej dopravy
  • Primátor hlavného mesta sa však rozhodol riešiť aj čoraz neúnosnejšiu chuť Bratislavčanov rekreovať sa na vyhľadávaných a často navštevovaných miestach v meste

Ľudia sa nechcú vzdať rekreácie 

Ani v čase pandémie koronavírusu si mnoho ľudí nevie odoprieť cyklovýlet po hrádzi či prechádzky na Železnej studničke. Skúsenosti z predošlých dní ukázali, že obľúbené lokality obyvateľov hlavného mesta je potrebné odľahčiť od záplav rekreantov. Ide práve o miesta ako Koliba, Kamzík, nábrežie, Sad Janka Kráľa, Devín hrádza či Železná studnička.

Prosíme Bratislavčanov, Bratislavčanky, aby zvážili vstup na tieto miesta, prípadne radšej zvolili iné menej frekventované lokality. Ak sa tu predsa len rozhodnú tráviť voľný čas, tak s rúškom a dodržiavaním bezpečného odstupu od ďalších návštevníkov,” informuje magistrát mesta v oficiálnej správe.

zdroj: TASR - Miroslav Košírer

V obľúbených lokalitách tak už môžeš vidieť nové informačné tabule s jasnými pokynmi ako sa tu správať zodpovedne. Matúš Vallo vo vybraných oblastiach výrazne posilnil aj hliadky mestskej polície, pričom upozornil, že mesto je v prípade potreby pripravené požiadať o súčinnosť aj štátnu políciu.

zdroj: Bratislava.sk

Vidím okolo seba veľmi veľa ľudí, drvivú väčšinu, ktorá sa rozhodla zabojovať. Nemyslieť na svoje pohodlie a jednoducho byť disciplinovaní. Som presvedčený, a čísla tak začínajú naozaj ukazovať, že naše úsilie má zmysel. Opatrenia, ktoré mesto, župa a štát zaviedli majú výsledky. Stále sme ešte niekde na polceste a koniec nie je vidieť. Chcem sa úprimne poďakovať obyvateľkám a obyvateľom nášho mesta za to, akú súdržnosť a disciplínu ukazujú. Musíme ale vytrvať a pokračovať,“ konštatuje na svojom FB profile Matúš Vallo.

Novinky ťa čakajú aj v MHD

Po sérii už prijatých opatrení prijíma ďalšie nové aj Dopravný podnik Bratislava. Pribúdajú oznamy na vozidlách MHD a zastávkach, ktoré vyzývajú na dodržiavanie bezpečného odstupu cestujúcich vo vozidlách MHD a aby cestujúci obsadzovali iba sedadlá pri okne. 

DOPRAVNÝ PODNIK BRATISLAVA POSILNIL OCHRANU ZDRAVIA CESTUJÚCICH I ZAMESTNANCOVEpidémia vírusu SARS-CoV-2: MHD v…

Gepostet von Dopravný podnik Bratislava am Montag, 9. März 2020

O opatreniach budú informovať aj akustické hlásenia vo vozidlách. Dopravný podnik naďalej pokračuje v každodennej dezinfekcii vozidiel. Navyše každý vodič obdŕžal dezinfekciu na madlá a bol vydaný pokyn, aby aspoň jedenkrát počas služby vodič tieto madlá vyčistil dezinfekčným prostriedkom. Nad rámec tohto budú vytvorené špeciálne služby, ktoré zabezpečia dezinfekciu vozidiel v premávke na konečných zastávkach.

Bezdomovcom pomôže aj armáda

Pre ďalšiu ohrozenú skupinu obyvateľov – ľudí bez domova –  mesto v spolupráci s armádou zabezpečili prvé tri „hygienické stanice“ v meste, konkrétne na Nám. hraničiarov v Petržalke, vo Vrakuni pri Pentagone a na Námestí  SNP. Ide o cisterny s pitnou vodou napojené na žľaby. Opatrenie má pomôcť, aby ľudia bez domova mali zabezpečený prístup k pitnej vode a k základnej hygiene.

Gepostet von Bratislava – hlavné mesto SR am Samstag, 4. April 2020

Venuje sa im terénny tím a kontroluje ich mestská polícia. Verím, že čoskoro spustíme karanténne mestečko, aby o nich bolo postarané. Spolupracujeme aj s neziskovými organizáciami a pracujeme na tom, aby ľudia bez domova mali rúška a boli v rámci možností čo najviac disciplinovaní,” objasňuje Matúš Vallo. 

Gepostet von Bratislava – hlavné mesto SR am Samstag, 4. April 2020

Seniorom môže pomôcť aj psychológ

Ďalšie opatrenie je zamerané na pomoc pre seniorov. Hlavné mesto už pred časom spustilo telefonickú infolinku pre seniorov, ktoré funguje od 8,00 do 17,00 hod. každý deň a poskytuje pomoc a poradenstvo pre túto najzraniteľnejšiu skupinu ľudí.

Na senior linku najnovšie pribudnú psychológovia. Seniorom budú pomáhať zvládať stres a nával informácií. Ak operátor na linke vyhodnotí u volajúceho takúto potrebu, prepojí ho na psychológa.

Mesto spustilo pilotný projekt 

Bratislava sa okrem iného, rozhodla spustiť pilotný mestský dobrovoľnícky program zameraný na pomoc ľuďom v núdzi, ktorí sú aktuálne najviac ohrození rizikami spojenými s ochorením COVID-19.

Pomôcť najzraniteľnejším v spolupráci s odbornými tímami tak môžeš aj ty, ak sa zapojíš do dobrovoľníckej výzvy. Všetkým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam mesto zabezpečí ochranné pomôcky potrebné pre ich prácu.

zdroj: IKEA

Hľadáme každého, komu nie je súčasná situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 ľahostajná a chce dobrovoľne pomôcť svojmu mestu prostredníctvom pomoci tým najohrozenejším. Podstatným kritériom je sociálna citlivosť a dobrý zdravotný stav,” píše sa v popise ponuky práce.

Zdroje: facebook.com/vallo.primator, Bratislava Hlavné mesto SR, profesia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech