Menej paniky, viac čísel: Koronavírus zabíja menej, ako tomu bolo v prípade SARS

  • Koronavírus je vírus, ktorý sa z Číny rozšíril do celého sveta
  • Ukazuje sa, že tento vírus zabíja menej, než tomu bolo v prípade vírusu SARS, ktorý prepukol začiatkom roka 2000
TASR
TASR
  • Koronavírus je vírus, ktorý sa z Číny rozšíril do celého sveta
  • Ukazuje sa, že tento vírus zabíja menej, než tomu bolo v prípade vírusu SARS, ktorý prepukol začiatkom roka 2000

Smrteľný koronavírus si vyžiadal doposiaľ najmenej 800 životov, čím prekonal aj vírus SARS, ktorý prepukol začiatok roka 2000. SARS-u podľahlo v Číne približne 724 ľudí. Informuje o tom Business Insider.

Počet ľudí, ktorí sa nakazili kornavírusom je trikrát vyšší ako tomu bolo pri víruse SARS. Medzi rokmi 2002 a 2003 sa SARS-om nakazilo približne 8098 ľudí.

Menej smrteľný než SARS

Na druhej strane sa zdá, že koronavírus omnoho menej smrteľný, ako tomu bolo pri spomínanom SARS. Úmrtnosť na SARS bola približne 9%, zatiaľ čo koronavírus Wuhan zabil iba asi 2% infikovaných.

V samotnom meste Wuhan, kde koronavírus prepukol je úmrtnosť na úrovni 4%.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v sobotu uviedol, že vírus sa koncentruje v provincii Chu-pej a za uplynulé štyri dni sa počet novo nakazených pacientov začal stabilizovať. Infomruje o tom aj agentúra SITA.

Varoval však, že ešte nemôžu hovoriť o ustálení situácie, keďže epidémia sa môže spomaliť pred ďalšou vlnou šírenia. Čínske médiá v nedeľu informovali, že v provincii Chu-pej zostanú školy zatvorené minimálne do 1. marca.

Na Slovensku sa ešte nepotvrdili žiadne prípady infikovania koronavírusom a podľa virológa SAV Borisa Klempu nie je dôvod na obavu.

„Panika u slovenského obyvateľstva zatiaľ nie je na mieste a treba to jednoznačne povedať. Pokiaľ nemáme zdokumentovaný prípad, tak treba vychádzať z toho, že tento vírus tu nie je,“ myslí si Klempa.

Viac si môžeš vypočuť v našom podcaste.

Ekonomiku postihne vírus tiež

Epidémia nového koronavírusu sa prejaví nielen na vývoji čínskej, ale aj globálnej ekonomiky. Je to z dôvodu vysokej integrácie čínskeho hospodárstva do dodávateľských reťazcov vo svete. Informuje o tom agentúra SITA.

Čítaj viac >> Ako sa chrániť pred koronavírusom? Rúška a ani masky nepomôžu

„Vysoký stupeň integrácie čínskeho hospodárstva do globálnych dodávateľských reťazcov znamená, že táto epidémia bude mať pravdepodobne širší dosah aj mimo krajiny,“ uviedol Peter Mucina, riaditeľ spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.

Textilný, počítačový a elektrotechnický sektor sú podľa neho obzvlášť vystavené novej situácii v najľudnatejšej krajine sveta, keďže pridaná hodnota Číny v týchto odvetviach predstavuje 19 % a na svetovej výrobe má 17-percentný podiel.

Najviac závislé od Číny sú krajiny ako Taiwan (5 % miestnej výroby využíva čínske vstupy), Južná Kórea (4 %), Holandsko (3 %), Maďarsko (3 %) a Indonézia (3 %).

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá