Mercedes-Benz: Autonómne kamióny?

Techpedia: Harry Gavendová / 29. júla 2014 / Tech a inovácie

Autonómne autá už nie sú žiadnou novinkou, i keď plno autopilotné vozidlá oficiálne na ceste ešte nestretávame. Mercedes-Benz však ide o krok vpred s tým, že sa pustil do výroby autonómneho kamióna.

Po autonómnych vozidlách od ForduAudi či Volva je tu i Mercedes, no ten to skúša i v oblasti trochu väčších áut. Nemecká automobilka sa rozhodla pomôcť všetkým, ktorí trávia celé dni na cestách vo vyvýšených kabínach s obrovským nákladom.

Áno, reč je o autonómnych kamiónoch – aj keď zatiaľ sa testuje iba semiautonómne vozidlo. Vodiči by si potom počas jazdy mohli v rámci WiFi modulu zabudovaného v interiéri v kľude browsovať po internete, alebo skypovať s rodinou z ďalekých ciest. Projekt je však poriadne vzdialený a tak spiacich kamionistov za volantom autonómneho trucku tak skoro nestretneme.

Technológiu však demonštrovali na Future Truck 2025, kde kamión využíval na svoju poloautonómnu jazdu stereokamery a rôzne druhy radarov v predných, zadných častiach i po stranách. Všetky informácie vyhodnocuje multijadrový vysokovýkonný procesor stojaci za palubným počítačom.

Vývojári sa však samozrejme zahrávajú i s komunikáciou takýchto vozidiel, vďaka čomu si budú môcť odovzdávať správy o stave premávky, opravách či zátarasách na cestách, aby tak kamión nemusel trčať v zápche alebo robiť dlhé obchádzky v náročných terénoch.

Zdroj: techpedia

Pridať komentár (0)