Messenger prichádza s významnými aktualizáciami. Ľudia po nich prahli roky

  • Používatelia aplikácie Messenger jasajú
  • Dočkajú sa totiž noviniek, ktoré si pýtali veľmi dlho
messenger
Ilustračný obrázok, Unsplash/84 Video, Omid Armin
  • Používatelia aplikácie Messenger jasajú
  • Dočkajú sa totiž noviniek, ktoré si pýtali veľmi dlho

Používatelia aplikácie Messenger sa dočkajú viacerých zmien. Spoločnosť o tom informuje na svojom webe s tým, že zmien bude niekoľko.

Po novom sa potešia ľudia, ktorí po odoslaní potrebujú upraviť obsahy správy, no samozrejmosťou bude aj odosielanie fotografií vo vyššej kvalite. Noviniek však bude viac.

Čo sa týka úpravy odoslaných správ, po novom tak budú môcť používatelia urobiť do 15 minút po ich odoslaní. Stať sa môže aj to, že adresátovi sa úpravy páčiť nebudú, v dôsledku čoho môže odosielateľa nahlásiť za zneužívanie funkcie. Na základe toho spoločnosť Meta odhalí pôvodnú verziu správy. 

V prípade odosielania fotografií nepôjde iba o ich zvýšenú kvalitu. Novinky budú vývojári do aplikácie pridávať postupne. V súčasnosti totiž testujú odosielanie obsahu vo vysokom rozlíšení.

Potešia sa aj tí, ktorí už dlho túžia po miznúcich správach. Tieto správy by sa tiež už čoskoro mohli stať skutočnosťou s tým, že dostupné budú len po dobu 24 hodín. Aby však táto funkcia fungovala, je potrebné, aby ju používateľ zapol. 

Zavedenie zmien by mohlo trvať aj niekoľko mesiacov.

Automatické šifrovanie správ

Portál Správy RTVS na začiatku decembra informoval o tom, že komunikácia na sociálnej sieti Facebook bude automaticky šifrovaná. Podľa kritikov však toto bezpečnostné opatrenie môže znamenať nebezpečenstvo. 

Šifrovanie správ nie je žiadnou novinkou, doposiaľ si ho mohli používatelia sociálnej siete zapínať. Po novom pôjde o automatický systém. 

Táto novinka sa nepáči napríklad orgánom činnom v trestnom konaní alebo charitatívnym organizáciám. Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Spojeného kráľovstva James Babbage uviedol, že end-to-end šifrovanie je obrovským sklamaním. „Naša úloha pri ochrane detí pred sexuálnym zneužívaním a vykorisťovaním sa práve sťažila,“ tvrdí.

K obsahu správy sa kompetentní dostanú len v prípade, že ju niekto nahlási.

Spor o kontrole obsahu

Spoločnosti Meta, TikTok a Google ešte na začiatku novembra uspeli a pôde Súdneho dvora EÚ (CJEU) v spore s rakúskymi úradmi, ktoré im nariadili odstraňovanie nenávistných prejavov z ich platforiem. Informovala o tom agentúra TASR s tým, že dôvodom sporu bol zákon o komunikačných platformách. 

Ten v Rakúsku do platnosti vstúpil ešte 1. januára 2021. Na základe zákona mali teda poskytovatelia sietí povinnosť zaviesť opatrenia na ohlasovanie a overovanie nezákonného obsahu, pravidelne sprístupňovať správy o zaobchádzaní s takýmto obsahom a určiť na tieto účely zodpovedné a zastihnuteľné osoby.

Ak by došlo k porušeniu týchto povinností, platformám hrozí pokuta až do 10 miliónov eur. To, čo je všetko v súlade s poriadkom, dohliada rakúsky regulačný úrad.

Google, Meta a Tiktok na pôde rakúskeho súdu podali sťažnosť a tvrdili, že predmetný rakúsky zákon je v rozpore s platnými pravidlami EÚ. Na ich základe sa totiž na poskytovateľov služieb vzťahujú len pravidlá tej členskej krajiny, v ktorej majú svoje sídlo. Na tieto tri spoločnosti by sa preto podľa sťažovateľov mali vzťahovať len írske pravidlá.

Rakúsky súd sa vo veci obrátil na Súdny dvor EÚ so sídlom v Luxemburgu, ktorý napokon rozhodol v prospech spoločností. CJEU uviedol, že krajiny EÚ nesmú určovať žiadne „všeobecné abstraktné povinnosti“ poskytovateľom komunikačných služieb, ktorí majú sídlo v inej členskej krajine. Takýto postup zo strany jednej členskej krajiny je podľa súdu v rozpore s právom EÚ, ktoré zaručuje voľný pohyb informácií a fungovanie služieb.

Zdroje: Facebook, TASR, Správy RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá