Michal Sabo: Spomínate si na štyri ročné obdobia? Ja áno (KOMENTÁR)

245847323_420737646075696_3907668807680460933_n
Facebook/Michal Sabo

Michal Sabo (39) je autorom podcastu SABO SEBOU, aktivista a predseda petičného výboru prvej slovenskej klimatickej petície #klimatapotrebuje. 

Spomínate si na štyri ročné obdobia? Ja áno. Tiež na snežné kalamity či roky, kedy som bol takmer celú zimu na korčuliach na zamrznutom Chorvátskom ramene v Petržalke. A viete, čo sú uhoľné prázdniny? Tie zatvorili školy Česko-Slovenska kvôli energetickej kríze, keď sa v noci z 31. decembra 1978 na 1. januára 1979 prudko ochladilo o takmer 30 stupňov.

O mrazivom Silvestri som ako dieťa počúval legendy, vtedy to bolo niečo nevídané. Dnes? Dnes sme svedkami extrémnych prejavov počasia s kadenciou, ktorú si už azda ani nestíhame uvedomovať. Rekapitulujem len udalosti posledného roka. Boli sme svedkami dlhej a chladnej jari, extrémnych horúčav v lete, nehovoriac o suchách a zničujúcich požiaroch či prívalových dažďoch, ktoré spôsobili smrtiace záplavy. Bolo toho toľko, až sa mi nechce veriť, že niekto dokáže sucho konštatovať “je to IBA počasie”.

Nedávno som nahrával podcast s klimatológom Jozefom Pechom, ktorý mi otvorene priznal, že je frustrovaný z apatie spoločnosti, z toho, že nedávame váhu téme klimatickej krízy, pretože odhliadnuc od ostatných tém – od bezpečnostných hrozieb, možností ďalších pandémií, ekonomických kríz, kultúrnych vojen – klimatická kríza je najväčšia civilizačná hrozba, ktorej čelíme.

klimatický štrajk klíma protest
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

A aha, vedecký konsenzus hovorí, že nie planéta sama, ale práve my, ľudstvo, sme vplyvom meniacej sa klímy v nebezpečí, že stúpajúca priemerná teplota je vysokým zdravotným rizikom pre organizmy, že financovanie dopadov klimatickej krízy nás vyjde drahšie než investícia do znižovania a zjemňovania následkov, že nárast teploty spôsobí masívnu migráciu, s ňou spojené bujnenie extrémizmu i vážne socioekonomické zmeny.

Poznám alarmistov, ktorí kričia “všetci tu zomrieme”. Poznám tiež salámistov, ktorí tvrdia “mňa sa to netýka”. Áno, že tu všetci umrieme, je jediná istota, ktorú na svete máme. Naivné je však namýšľať si, že sa nás klimatická kríza netýka, že sa deje niekde ďaleko od nás. Týka sa aj nás, v našom regióne a to už minimálne viac ako tri desaťročia. Nie, my sami na Slovensku ju nevyriešime, no musíme/môžeme/dokážeme byť na ňu pripravení najlepšie, ako vieme, a najmä medzinárodne spolupracovať.

Existujú tajomné sily, ktoré sa snažia celú zodpovednosť hodiť na nás, bežných ľudí. Vy sa zmeňte, vy si strážte svoju uhlíkovú stopu, vy hento, vy toto, veď to poznáte. Pravda je taká, že tzv. človek obyčajný páky na zatiahnutie ručnej brzdy nemá. S jednou výraznou výnimkou – keď je človek obyčajný aj občan aktívny.

Dozaista, môžete byť vegetariánom či vegánkou, žiť zero waste, nakupovať bezobalovo, ignorovať fast fashion, cestovať verejnou dopravou, triediť odpad, preferovať udržateľné alternatívy. Tiež tak žijem. Ono to má všetko viac výhod než nevýhod, avšak… klimatickú krízu tým ako jednotlivci nezvrtneme. Čo potrebujeme, je aktívna občianska verejnosť, ktorú bude vidieť a počuť, ktorá vyšle jasný a razantný signál, že chce žiť v stabilnej budúcnosti, aj napriek nestabilnej teplote. To docielime jedine zodpovednými, premyslenými, systematickými a komplexnými zmenami. 

Raz sa to už podarilo. Prvá slovenská klimatická petícia #klimatapotrebuje vyzbierala rekordný počet podpisov. Národná rada ju v podstate “vzala na vedomie”. Prešiel rok a náš parlament nielenže nepodniká kroky, ktoré by nám garantovali zodpovednejšie klimatické politiky, naše politické špičky naopak podnikajú kroky, ktoré ich sabotujú. Viď situácia okolo plánovanej reformy našich národných parkov.

Píšem vám pri príležitosti Globálneho klimatického štrajku, v deň, kedy do ulíc vyjdú mladí ľudia celého sveta, vrátane Sloveniek a Slovákov. Podporme ich, prosím.

Podporme ich osobne na námestiach. Podporme ich podpisom druhej klimatickej petície. Podporme ich podpisom akejkoľvek inej environmentálnej petície. Podporme ich zdieľaním na sociálnych sieťach. Podporme ich finančne, ak to rozpočet povoľuje. Podporme ich rozhovormi s priateľmi a blízkymi, ktorí podliehajú ilúzii, že klimatická kríza je prirodzený cyklus, prípadne je spôsobená erupciami na Slnku. Nie je. Zmena klímy je vedecky podložený fakt. Môžeme mať na ňu rôzne názory. No názor nie je fakt.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie