Michal Truban: „Ideálne Slovensko je slobodné – čo najmenej regulácií a najviac možností.“

  • Meno Michala Trubana netreba nikomu z našich čitateľov predstavovať. Startupová osobnosť, ktorá sa Slovensku, startupom ale aj podnikateľom všeobecne snaží naozaj pomôcť, prezradila svoje názory na viacero tém, ktoré dnes Slovensko zužujú a naopak, ktoré mu dávajú nádej a zlepšujú ho.
image_1444583414.jpeg
  • Meno Michala Trubana netreba nikomu z našich čitateľov predstavovať. Startupová osobnosť, ktorá sa Slovensku, startupom ale aj podnikateľom všeobecne snaží naozaj pomôcť, prezradila svoje názory na viacero tém, ktoré dnes Slovensko zužujú a naopak, ktoré mu dávajú nádej a zlepšujú ho.

 

Svadba, triatlon v Nórsku, hudobná cyklotúra a práca v kreatívnom prostredí Websupportu. Michal, čo ešte si počas leta stihol, čo sme zabudli vymenovať? ☺

Ste dobrí – okrem toho už len dovolenku :), nejaké prečítané knihy, zopár napísaných blogpostov.

 

Si človek, ktorý okrem úspešnej firmy Websupport stihol vybudovať niekoľko ďalších zaujímavých startupov – Inhiro, Nicereply… Ako sa im dnes darí?

Nicereply je už zabehnutá, zisková firma. Inhiro sa stále rozbieha a po veľmi ťažkých začiatkoch už prekonáva pôrodné bolesti a získava prvých väčších klientov.

 

 

Považuješ priestory Websupportu za akýsi inkubátor vlastných nových myšlienok a projektov?

Kedysi tomu tak bolo. Teraz sa snažíme Websupport focusovať na core nášho biznisu. A keď máme nápad alebo chceme investovať, snažíme sa to robiť tak aby to nebrzdilo Websupport.

 

Slovensko jednoznačne trpí nedostatkom Angel investorov. Kde podľa teba tkvie jadro tohto problému? Máš recept, ako to zmeniť?

Nemyslím si, že trpí nedostatkom Angel investorov. Mňa sa neustále pýtajú ľudía s peniazmi, aby som im odporučil do čoho investovať. Peňazí je tu veľmi veľa. Problém je, že nie sú až tak dobré projekty. Už sa neinvestuje do nápadov. Podnikateľ musí dokázať, že je šikovný a to dokáže urobením prototypu a získaním aspoň prvých klientov – používateľov.

 

Sám si jedným z mála lokálnych Angel investorov, ktorý má blízko k slovenským venture fondom. Prečo teda investovať ako Angel? Nie je jednoduchšie pre podnikateľa vložiť peniaze do fondu, kde sa mu o ne stará tím ľudí?

Venture fondy by mali slúžiť už na väčšie investície. (nejaké to seed, A kolo). Ako Angel viete dať väčšiu pridanú hodnotu startupu. Ak teda investujete do sektoru v ktorom sa vyznáte a baví vás to. Čiže keď investujete ako Angel, určitým spôsobom ste tej firme bližšie a trošku podnikáte aj vy. Cez fond je to iba odloženie peňazí na ich znásobenie. Je to v podstate finančný produkt. Takže to si každý Angel musí povedať, čo ho baví na investovaní.

 

Pred časom si investoval do veľmi ambiciózneho projektu CropTech. Prečo zrovna CropTech?

Videl som veľmi šikovných ľudí za projektom a zároveň som sa chcel naučiť aj niečo o hw startupoch. Pre mňa v podnikaní a investovaní ma obrovskú hodnotu aj to, čo sa pritom naučím a dozviem.

 

Aké investície vyhľadávaš? Social impact?

Hlavne s teamom, s ktorým si rozumiem. Šikovnými a skromnými :)). Všetko záleží od ich cieľa a vízie. Nemusím investovať iba do startupov, ktoré chcú zmeniť svet. Ale v pohode aj do niečoho menšieho, kvalitnejšieho, čo prináša hodnotu pár ľudom.

Akým heslom sa riadiš pri investovaní do startupov?

Team musí byť šikovný. A to nevidím žiadnym šiestym zmyslom, ale na výsledku ich práce. Čiže sa pozerám na produkt a traction ktorú zatiaľ majú.

 

Dovolím si povedať, že si hádam jedným z prvých ľudí, ktorí stáli pri vzniku a vybudovali náš slovenský startupový ekosystém. Ako sa za tých pár rokov veci pohli?

Brutálne. Začínalo to ako stretnutie pár ľudí v krčme, prešlo rastovým štádiom a končí to, ako Fico v televízií hovorí o podpore startupov. Ja si myslím, že sa treba vrátiť naspäť a snažiť sa oddeliť od slova startup, ktoré má až negatívnu konotáciu. Treba sa vrátiť k podpore všetkých podnikateľov. Od živnostníkov, po malé, až veľké firmy. Uvoľňovať čo najviac podnikateľské prostredie a rušiť čo najviac nezmyselných regulácií. Lebo to je spôsob ako vyrastajú reálne firmy a reálne úspešné startupy. Nie je to žiadna mágia.

 

 

Veľa ľudí ťa vníma ako človeka, ktorý je veľmi prirodzený, skromný, inšpiratívny, priateľský, čo skutočne môžeme potvrdiť. Ktorá vlastnosť je podľa teba tá najdôležitejšia, ktorú by mal mať každý podnikateľ?

Vytrvalosť a optimizmus. Resp. schopnosť prežívať aj ťažšie obdobia. V každom podnikaní sú aj horšie aj lepšie chvíle. A tie treba vedieť prežiť bez veľkého opúšťania sa. Pre mňa je dobrý tréning mať viacero firiem, lebo často riešim 3 zlé obdobia naraz :).

Druhá vec je snaha neustále sa zlepšovať. Firma môže byť len taká dobrá ako ľudia v nej. A musíte neustále pracovať na sebe, aby ste mali šancu vybudovať skvelú firmu.

Neviem, či si to veľa ľudi všimlo, no mám pocit, že sa na Slovensku začína vytvárať akási apolitická protiváha slovenských tech/startup podnikateľov voči súčasnému politickému nastaveniu. Dajú sa podľa teba blogmi, ktoré píšeš a početnými rozhovormi v médiách skutočne zmeniť veci k lepšiemu?

Musí sa. Ale samozrejme iba písať o tom je veľmi málo. To, kam to teraz smeruje a ako sa ideologicky pristupuje k podnikaniu teraz, je presný opak ako by to malo fungovať. (vid. odstavec vyššie).  

Ako by malo vyzerať ‘’ideálne‘‘ Slovensko podľa predstáv Michala Trubana?

Slobodné. Aj v ekonomickom aj v normálnom živote. Každý chceme byť šťastný. A ja (ani nikto z politikov) nevie, čo je dobré a čo zlé pre jednotlivých ľudí. Každý je iný, každý má svoje preferencie. Nesmieme nikomu vnucovať naše vierovyznanie, hodnoty, a náš názor na svet. Kým neobmedzuješ moju slobodu, rob čo chceš a buď šťastný.

Rečou herných dizajnérov to je pre mňa vytvorenie platformy, kde sa ľudia chcú hrať. To znamená čo najmenej regulácií a najviac možností. Aby bolo ľahké veci vytvárať a prinášať hodnotu. Takto budú všetci bohatší, šťastnejší a budú viac ochotní si pomáhať a byť k sebe dobrí.

 

Schyľuje sa teda v najbližšej dobe k vzniku novej politickej strany založenej zo self made podnikateľov ala Michal Trnka, Ivan Štefunko, Anton Zajac, Juraj Vaculík, Ty…, ktorí chcú korupciu, byrokraciu a neefektívnosť štátneho aparátu prekopať od základov? Je to vôbec reálna predstava?

Nemyslím si. Je to obrovský problém. Jedine, čo viem povedať je, že všetci títo ľudia by veľmi radi pomohli Slovensku. Zároveň ale vidia, aká je politika špinavá vec. A nie sú naivní, no keď uvidia reálnu možnosť, ako veci zlepšiť, tak to urobia. A vlastne to aj robia. Ale nie cez politiku ale pomocou iným podnikateľom, sponzorovaniu rôznych neziskoviek a združení, prednáškami, zlepšovaním veci okolo seba atď..

 

Kto ťa viac inšpiruje, Andrej Kiska, či Peter Sagan? ☺

Určite Andrej Kiska. Peter je bombardér a má môj obrovský rešpekt, keďže aj na vlastnej koži viem aké ťažké je dávať také bomby na biku ako on.

Ale to, čo robí Andrej Kiska. Ako sa naozaj snaží zo všetkých síl slovensku pomáhať a zlepšovať ho. Ako pre neho nie je zaujímavá moc ani nič čo by slovensku ukradol. Ako mu úprimne záleži na veciach a od rána do noci natom maká s vedomím, že obrovské množstvo ľudí to nepochopí a nedocení.

Ako sa pohybujem teraz trošku viac okolo toho štátneho IT a korupcie v ňom. Objavujem tam množstvo čestných ľudí, ktorí chcú zmenu k lepšiemu. Ale je ich menej a keď niečo začnú robiť, okamžite ich tá väčšina a hlavne tí hore dávajú dole a preč. A terajší prezident dáva takýmto ľuďom nádej, že môže byť lepšie. Aby sa veci zlepšili, treba aby len viac dobrých ľudí bolo pri moci, ako tých zlých.  

 

 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň?

Rôzne. Ale väčšinou sa skladá z nejakého športu-tréningu. Potom stretnutí, či už vrámci firmy alebo mimo nej. Komunikácie a riešeniu mailov. K večeru písaniu a čítaniu. Jedla a spánku. Nič výnimočné :)

 

Záverečný odkaz?

Myslím, že som si už dosť pomudroval :))

 

Michal ďakujeme za rozhovor a želáme ďalšie úspechy(brutálne bomby)!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech