Mikropráca ti pomôže v nezamestnanosti, aj zaplatí darčeky

  • Doba, keď mal človek na výber len medzi plným úväzkom v práci a podnikaním, je dávno preč. Dnes sa pred tebou otvára vesmír možností, ako sa uživiť alebo si len privyrobiť, a zároveň sa nikým a ničím neobmedzovať. Nehovoríme pritom len o klasickom freelancingu, ale aj o jeho menšej obdobe - takzvanej mikropráci. Zarábaj na internete tým, čo ťa baví!
collage
  • Doba, keď mal človek na výber len medzi plným úväzkom v práci a podnikaním, je dávno preč. Dnes sa pred tebou otvára vesmír možností, ako sa uživiť alebo si len privyrobiť, a zároveň sa nikým a ničím neobmedzovať. Nehovoríme pritom len o klasickom freelancingu, ale aj o jeho menšej obdobe - takzvanej mikropráci. Zarábaj na internete tým, čo ťa baví!

Kedysi sme to nazývali bokovka, výpomoc alebo záľuba, dnes drobným zárobkovým činnostiam hovoríme mikropráca. Spomínaš si, ako si kedysi za drobné pomáhal susedom kosiť záhradu či vyrábal náramky? Bol si v tom dobrý, bavilo ťa to alebo to len bola príležitosť, ako si zvýšiť vreckové. Aj dnes máš možnosť zužitkovať svoje zručnosti podobným spôsobom, len v atraktívnejšej podobe.

Nezáleží pritom, či máš zamestnanie alebo si bez práce. Takmer každý vie niečo, čo by mohol pri troche šikovnosti zužitkovať a navyše tak priniesť menší či väčší obnos peňazí do svojho rozpočtu. Nemusia to byť len populárne freelancingové joby v oblasti marketingu či programovania, ale aj akékoľvek ručné práce od výmyslu sveta. Takéto mikrozákazky často zaberú len hodinku dve času, no môžu priniesť oveľa väčšiu sumu peňazí, než brigáda. Navyše ich môžeš robiť z pohodlia domova.

hipster-computer-user

Foto: theredshtick.com

V snahe ušetriť a zefektívniť svoj biznis sa na tomto trende podieľajú aj firmy. Upúšťajú od najímania zamestnancov na trvalý pracovný pomer, pretože sa im to pri všetkých daniach a odvodoch neoplatí, prípadne nedokážu zamestnanca zaplatiť tak, ako by si predstavoval. Preto projekt rozdelia na menšie časti a na každú si najmú externistu. Oplatí sa to aj malým freelancerom, ktorí do sumy zárobku 500 eur nemusia štátu nič odvádzať, pretože mikropráca nie je v Zákonníku práce zadefinovaná ako pracovnoprávny vzťah.

Jedným z priekopníkov tohto trendu na Slovensku je portál Ja spravím, za ktorým stojí Miriam Števková. Svojím webom sa podieľa na vytváraní a prepájaní komunity freelancerov a kreatívnych ľudí. Podnikatelia či firmy, ktoré pre svoje projekty potrebujú šikovné ruky, si tu môžu vyberať z ponúk stoviek užívateľov, či už podľa ceny alebo skúseností. Cieľom projektu je podpora zamestnanosti a malého podnikania.

paypal-freelancer-1050x525Foto: techinasia.com

Na tejto stránke si svoj vlastný „mini biznis“ môžeš rozbehnúť aj ty. Možno sa ti nedarí nájsť prácu, si na materskej alebo sa len nudíš a zišlo by sa ti privyrobiť si na vianočné darčeky. Stačí si vytvoriť profil a potom už len pridávať inzeráty s tvojimi ponukami. Aktivita na stránke nie je spoplatnená, no za každú predanú službu si Jaspravím.sk účtuje 10% poplatok. Tento portál je zároveň tvojím garantom a chráni ťa pred zneužitím.

Pre väčšiu serióznosť na svojej stránke zverejni čo najviac informácií o sebe a svojich skúsenostiach, čo ti pomôže v získavaní zakázok. Po odvedenej práci budú môcť ľudia tvoju šikovnosť ohodnotiť hviezdičkami. Dôležitá je aj profilová fotka, ktorá „predáva“. Svoje inzeráty môžeš aj „topovať“, čím sa stávajú viditeľnejšími.

hiring-web-designer

Foto: ismallbusiness.com

Ešte stále váhaš a myslíš si, že nič užitočné nevieš? Z množstva kategórií si vyberie každý, či už dokážeš naprogramovať webstránku, spravovať sociálne siete, vytvoriť logo, preložiť texty z cudzích jazykov či natočiť video. Nezáleží na tom, či si tínedžer, pracujúci človek alebo dôchodca. V budúcnosti sa ti nadobudnuté skúsenosti zídu.

Na portáli nájdeš aj veľmi netradičné ponuky, ako vypracovanie cestovného plánu či vyžehlenie oblečenia. V sekcii „Vtipné a čudné“ ti niekto dokonca poradí, ako sa vyhnúť zaplateniu pokuty za priestupok či ti poskladá puzzle. Takéto činnosti sú však v menšine a prevládajú marketingové, obchodné či IT služby.

easy_knittingFoto: datahand.com

Ak ťa zaujíma aj zahraničný mikroworking, ktorý môže ponúkať oveľa lepší zárobok, vyskúšaj aj tieto stránky: guru.com, clickworker.com, fivesquid.com, crowdsource.com či microworkers.com.

Zdroj titulnej fotografie: kalibrr.com/techinasia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech