Miliardár Richard Branson investuje do Hyperloopu a mení jeho názov

  • Miliardár Richard Branson sa rozhodol podporiť víziu Elona Muska, ktorá zasiahne aj Slovákov.
hy
theverge.com
  • Miliardár Richard Branson sa rozhodol podporiť víziu Elona Muska, ktorá zasiahne aj Slovákov.

Richard Branson včera oznámil, že do spoločnosti Hyperloop One, vyvíjajúcej futuristický vysokorýchlostný dopravný systém investuje jeho firma Virgin Group zatiaľ nezverejnenú sumu peňazí. Isté je, že určite nepôjde len o pár tisíc. Aj týmto krokom sa začína ďalšie významné globálne partnerstvo. Táto spolupráca prináša aj zmenu pomenovania projektu a tona Virgin Hyperloop One.

Hyperloop One len nedávno úspešne otestoval prototyp transportnej kapsule, ktorá dosiahla rýchlosť 310 Km/h na testovacej dráhe s dĺžkou 500 metrov v špeciálnom podtlakovom tubuse. Konečným cieľom je dostať sa na rýchlosť 1046 km/h.

Transportný systém používa magnetickú levitáciu a elektrický pohon, vďaka čomu môžu kapsule po dráhe „kĺzať.“ Podľa tvorcov je navrhnutý ako šetrnejšia alternatíva k životnému prostrediu, než tie dnešné, či plánované v blízkej budúcnosti.

„Po návšteve testovacieho miesta v Hyperloop One v Nevade a stretnutí s jeho vedúcim tímom, som presvedčený, že táto prelomová technológia zmení dopravu tak ako ju poznáme a dramaticky zredukuje čas cesty,“ uviedol vo vyhlásení  Branson. Spoločnosť Virgin vo svojom vyjadrení uviedla, že vďaka unikátnemu transportnému systému by v budúcnosti mohla cesta z Edinburgu do Londýna  trvať okolo 50 minút.

Projekt sa momentálne na nedostatok financií určite sťažovať nemôže, len minulý mesiac dostal od investorov 85 miliónov dolárov (71,9 miliónov eur) a celkovo má k dispozícii 245 miliónov (207,4 miliónov).

Celý koncept je dielom Elona Muska, ktorý ho ešte v roku 2013 vymyslel a aj pomenoval. V súčasnosti však Musk do projektu zapojený nie je, má totiž v pláne vybudovať vlastný Hyperloop systém a to prostredníctvom svojej firmy na vyhlbovanie tunelov s názvom Boring Company. Na scénu zároveň prichádzajú aj ďalšie konkurenčné projekty, ako je napríklad TransPod Hyperloop alebo Dinclix GroundWorks.

Miliardár Branson sa vyjadril, že komerčné využitie Hyperloopu môže nastať už za 2 až 4 roky, no bude potrebné, aby vlády štátov konali, čo možno najrýchlejšie.

Nie všetci však vidia realizáciu projektu optimisticky. Profesor Davis Bailey sa domnieva, že bude problém technológiu používať najmä v miestach s vysokou hustotou obyvateľstva. Podľa jeho názoru, takýto koncept patrí skôr na miesta ako sú Spojené arabské emiráty, kde je hustota obyvateľstva o poznanie nižšia.

zdroj:theverge.com,bbc.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá