Milionári a miliardári vyzývajú rovnako bohatých: žiadajme vyššie dane, kým nie je príliš neskoro

  • Načasovanie iniciatívy sa časovo kryje s tohtoročným Svetovým ekonomickým fórom
  • Sociálna nerovnosť podľa podpísaných vyvoláva po celom svete narastajúce napätie
BeFunky-collage
TASR/Unsplash
  • Načasovanie iniciatívy sa časovo kryje s tohtoročným Svetovým ekonomickým fórom
  • Sociálna nerovnosť podľa podpísaných vyvoláva po celom svete narastajúce napätie

Cez 120 milionárov a miliardárov z ôsmich krajín vyzvalo v otvorenom liste  ľudí, aby vo svojich krajinách žiadali vyššie zdanenie bohatých a prevenciu daňových únikov. Vyzývatelia sa nazývajú „členmi tej najprivilegovanějšej triedy ľudských bytostí, ktorá kedy chodila po svete“.

Na list dnes upozornil v britskom denníku The Times jeden zo signatárov, herec Simon Pegg. Načasovanie iniciatívy sa časovo kryje s tohtoročným Svetovým ekonomickým fórom v Davose. Sociálna nerovnosť podľa podpísaných vyvoláva po celom svete narastajúce napätie.

Očakávajú katastrofálne následky

„Výsledná dynamika zaručuje, že svetová komunita nedokáže adekvátne reagovať na nastávajúcu klimatickú katastrofu,“ napísala skupina. „Bude to mať katastrofálny vplyv na všetkých, vrátane milionárov a miliardárov. Mali by sme začať ihneď konať,“ píše sa v otvorenom liste.

Čítaj viac TU>>Ak by si šetril tísicky už od začiatku výstavby egyptských pyramíd, aj tak nebudeš bohatší ako najznámejší miliardári

„Vyzývame vás, aby ste teraz – kým nie je príliš neskoro – požiadali vo svojej krajine o vyššie a spravodlivejšie zdaňovanie milionárov a miliardárov,“ apelujú signatári na svojich kolegov milionárov a miliardárov. Chcú od nich tiež, aby lobovali za medzinárodnú daňovú reformu, ktorá by urobila prietrž daňovým únikom jednotlivcov i korporácií.

Výzvu okrem iného podpísali dvaja členovia rodiny Disney alebo Richard Curtis, autor scenárov k filmom Notting Hill, Denník Bridget Jonesovej či Láska nebeská. Herec Pegg, známy napríklad zo série snímok Mission: Impossible, považuje svoj podpis za „celkom jasne správnu vec“.

„Náprava tejto rozvrátenej ekonomiky by sa mnohým svetovým lídrom mohla javiť príliš zložitá. A tak by s tým mohli začať milionári. Zdaňte ich. Zdaňte ich viac a urobte to hneď,“ napísal Pegg, ktorého majetok sa odhaduje na sedem miliónov libier.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech