Minister vnútra podal trestné oznámenie, týka sa ochrany čurillovcov

  • Matúš Šutaj Eštok podal trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany čurillovcom
  • Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná
Matúš Šutaj Eštok
Matúš Šutaj Eštok, TASR/Martin Baumann
  • Matúš Šutaj Eštok podal trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany čurillovcom
  • Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu. Informoval o tom na sociálnej sieti.

„Podmienky, za akých sa čurillovci dostali k ochrane zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry, by mali byť prešetrené. Rozumiem, že agenda Úradu na ochranu oznamovateľov je nová, no aj tu treba striktne dodržiavať zákon,“ skonštatoval minister.

Podozrenie zo spáchania trestného činu

Trestné oznámenie na skupinu osôb podal podľa svojich slov pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Šutaj Eštok dodal, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Považuje za dôležité, aby každý štátny orgán dodržiaval pravidlá fungovania právneho štátu a aj udeľovanie ochrany zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry či Úradu na ochranu oznamovateľov malo svoje opodstatnenie.

Minister vnútra po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.

Čo znamená ochrana oznamovateľov?

Peter Kubina, advokát čurillovcov, na sociálnej sieti informoval o tom, že trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany oznamovateľov niekoľkým policajtom NAKA považujem za právny nezmysel a za ďalší pokus o nátlak na nezávislé inštitúcie ochrany práva, ktoré si v minulosti dovolili alebo v súčasnosti dovoľujú rozhodovať inak, ako by si predstavovalo vedenie ministerstva vnútra pri realizácii agendy politickej pomsty týmto policajtom. 

„Pre kontext uvediem, že títo policajti oznámili a vypovedali ako svedkovia o trestnej činnosti, ktorej sa sami stali obeťami pre výkon svojho povolania. A netreba zabúdať ani na to, že ako prvá z polície žiadala a aj dostala túto ochranu pani Santusová, a to od Krajskej prokuratúry Bratislava,“ ozrejmil Kubina vo svojom príspevku.

Kubina ďalej vysvetlil, čo znamená ochrana oznamovateľov.

„Tento status je iba súčasťou zákonného mechanizmu bŕzd a protiváh, ktorý umožňuje, aby nezávislá inštitúcia (v tomto prípade Úrad na ochranu oznamovateľov) mohol objektívne posúdiť, či personálny rozkaz vydaný ministrom vnútra nie je aktom pomsty za oznámenie protispoločenskej činnosti, tzv. odvetným opatrením,“ ozrejmil Kubina.

„Ochrana oznamovateľa nebráni ministrovi postaviť dotknutých policajtov mimo služby alebo ich aj prepustiť, ak má na taký postup legitímne a zákonné dôvody. Bráni mu len v tom, aby ich postavil mimo služby alebo vyhodil z pomsty,“ doplnil ďalej. Jeho celé vyjadrenie nájdeš na tomto odkaze.

Odvolávanie ministra vnútra

Veľká časť návrhu na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) z funkcie je postavená na rozhodnutiach súdov, ktoré sú zatiaľ neprávoplatné. Treba si počkať na právoplatné rozhodnutie. Tvrdí to Šutaj Eštok s tým, že pri postavení policajtov mimo službu zákon neporušil. Deklaruje, že akéhokoľvek policajta by postavil mimo službu, ak by bol podozrivý z úmyselného trestného činu. Rešpektuje právo opozičných poslancov navrhnúť odvolanie člena vlády.

Minister v diskusii v pléne Národnej rady (NR) SR pripomenul, že návrh na jeho odvolanie iniciovalo Progresívne Slovensko desať dní po vymenovaní novej vlády, ktorá ešte ani nepredstavila programové vyhlásenie a nemala dôveru. Odôvodnenie návrhu nepovažuje za kvalitné. Podotkol tiež, že keď opozícia avizovala jeho odvolanie, ešte neboli známe rozhodnutia súdov, na ktorých stavia svoje argumenty.

minister vnútra
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Šutaj Eštok opozícii pripomenul, že líder hnutia Slovenska Igor Matovič ešte ako premiér odkazoval vtedajšej opozícii, aby „ticho šúchala nohami a čakala na Národnú kriminálnu agentúru“. Považuje to za vyhrážanie.

Spochybňovať význam úradu nechce

Minister podľa svojich slov nastúpil do funkcie s tým, že zákon bude platiť pre každého rovnako. Platiť podľa neho musí aj zákon o štátnej službe policajtov, ktorý hovorí, že policajt sa musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak je dôvodne podozrivý, že spáchal úmyselný trestný čin. Sľubuje, že bude rovnako postupovať voči každému policajtovi.

„Je mi jedno, či sú to čurillovci, hamranovci alebo kaliňákovci,“ vyhlásil. Aktuálne je podľa neho postavených mimo službu celkovo 40 policajtov.

Minister tiež pripomenul, že dotknutí vyšetrovatelia spolu s ďalšími policajtami po voľbách požiadali o štatút chráneného oznamovateľa a špeciálna prokuratúra im ho mohla prideliť.

„Ak toto nie je organizovaná skupina, tak potom neviem, ako organizovaná skupina vyzerá,“ povedal s tým, že nechce spochybňovať význam úradu na ochranu oznamovateľov, no vznikal s iným cieľom. Má chrániť zamestnancov, ktorí napríklad oznámia korupčné konanie nadriadeného a ten by sa im chcel za to pomstiť vyhodením z práce.

„Ale policajti majú korupciu vyšetrovať, nie ju oznamovať,“ myslí si.

Šutaj Eštok trvá na tom, že na prijatie personálnych opatrení nebol potrebný predchádzajúci súhlas úradu na ochranu oznamovateľov. Vyplýva to podľa neho zo zákona, keďže nejde o klasický pracovno-právny vzťah, ale o služobný vzťah.

Zdroje: TASR, FB/Peter Kubina

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá