Ministerstvo zúfalo hľadá nových vojakov, láka ich na plat vyšší o niekoľko stoviek eur

  • Máme síce nové stíhačky, no nemá ich kto obsluhovať
  • Slovenské ozbrojené sily sú naplnené len na 74 %, čo je najmenej od vzniku profesionálnej armády
  • Minister chce nových vojakov nalákať na zvyšovanie platov
ob
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
  • Máme síce nové stíhačky, no nemá ich kto obsluhovať
  • Slovenské ozbrojené sily sú naplnené len na 74 %, čo je najmenej od vzniku profesionálnej armády
  • Minister chce nových vojakov nalákať na zvyšovanie platov

Ministerstvo obrany hlási kritický nedostatok profesionálnych vojakov. Preto si vytýčilo cieľ zvýšiť atraktívnosť vojenského povolania a získať väčšiu konkurencieschopnosť na trhu práce. Nástrojmi na dosiahnutie tohto cieľa sú najmä výrazný rast platov, ale aj lepšie sociálne, zdravotné a materiálne zabezpečenie a tiež zvýšenie kvality vzdelávania.

„Vojaci, ktorí sú garantom bezpečnosti našej krajiny, si jednoznačne zaslúžia adekvátne ohodnotenie a kvalitný sociálny systém. Taktiež platí, že modernizácia, výcvik a  starostlivosť o vojakov musia byť vyvážené. Všetky opatrenia, ktoré sme pripravili, sú zároveň plne v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR a s programom Slovenskej národnej strany,“ zdôraznil minister obrany Peter Gajdoš.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Zároveň zdôraznil, že v parlamente sa podarilo presadenie 13. a 14. platu, ktorý bol v tomto roku udelený profesionálnym vojakom aj zamestnancom rezortu. Minimálne platové ohodnotenie profesionálneho vojaka by malo byť po novom na úrovni priemerného platu v národnom hospodárstve. Tieto zmeny by mali začať platiť v polovici roka 2019. Okrem valorizácie platov od 1. januára o 10 % porastú platy vojakov následne ešte približne o ďalších cca 30 %.

Ohodnotenie bude po novom vyplývať nie z hodnosti, ale z funkcie, ktorú príslušník Ozbrojených síl SR v praxi vykonáva. Rozdiel medzi jednotlivými hodnostnými platmi je a zostane naďalej približne 8 %.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

V súčasnosti má vojak 2. stupňa s výkonom služby do jedného roka mzdu 707,50 eur. Od  januára 2019 to bude po 10-percentnej valorizácii 778,25 eur a po zapracovaní pripravovaných zmien ešte približne o ďalších 300 eur viac. V prípade prvej dôstojníckej hodnosti – poručík, je to v súčasnosti 1073 eur, po valorizácii a navýšení bude plat poručíka začínať na sume 1575 eur.

Rezort obrany už o zmenách platových náležitostí rokuje aj s Ministerstvom financií SR, pričom navýšenie miezd chce pokryť z prideleného rozpočtu na budúci rok.  Všetky avizované opatrenia budú zapracované do pripravovanej Koncepcie manažmentu vojenského personálu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. V prípade schválenia by boli zmeny v platnosti v polovici roka 2019.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK