Miňo vycestoval do Indie či Nepálu, aby zachytil čarovnú atmosféru iných svetov

  • Ako dnes spoznáš dobrého fotografa? Nielen podľa dokonalých záberov a lajkov na Facebooku, ale podľa toho, že to robí srdcom. Tak ako 27-ročný Miňo Debnár, ktorého fotografie sršia obrovskou pozitivitou a radosťou zo života.
collagewqd
  • Ako dnes spoznáš dobrého fotografa? Nielen podľa dokonalých záberov a lajkov na Facebooku, ale podľa toho, že to robí srdcom. Tak ako 27-ročný Miňo Debnár, ktorého fotografie sršia obrovskou pozitivitou a radosťou zo života.

Bratislavčan Miňo Debnár fotografiu nikdy neštudoval a dostal sa k nemu úplnou náhodou ešte v škole. „Večne som meškal na hodiny a jedného dňa mi spolužiak povedal, nech si vyrobím ospravedlnenku vo Photoshope. To bol môj prvý vstup do digitálneho sveta. O pár mesiacov neskôr som držal rodinný foťák, odfotil misku s ovocím a zamiloval sa do hĺbky ostrosti,“ spomína mladý Slovák. Odvtedy už chodil cez deň do školy či na brigádu a po večeroch sa z videí na Youtube a kníh učil ako fotiť a natáčať.

Foto: Miňo Debnár

Foto: Miňo Debnár

Bol odhodlaný naučiť sa všetko o tomto novom svete. Dokonca sa prihlásil do jazykovky, aby sa zlepšil v angličtine, pretože väčšina materiálu bola logicky v tomto jazyku. Pomaly si šetril a postupne rozširoval svoju foto výbavu. „Popri štúdiu na výške som už mal platené zákazky – svadby a mini projekty. Výšku som skončil s odretými ušami, ale úspešne. Deň po štátniciach som letel do Mexika fotiť svadbu a neobzeral som sa späť. Už to budú dva roky, čo sa naplno živím tým, čo ma baví,“ povedal s úsmevom Miňo.

Foto: Miňo Debnár

Foto: Miňo Debnár

Na svojej vysnenej práci miluje spoznávanie nových ľudí a predovšetkým cestovanie, objavovanie nových svetov, chutí, vôní.Baví ma voľnosť spojená s touto prácou. Každý deň je iný, jedinečný. Žiaden stereotyp, žiadna pracovná doba od deviatej do piatej, mesiac čakania na výplatu a potom zistiť, že šéf mi strhol 50 eur za to, že som nemal napríklad zapnutý gombík,“ priznal Miňo, ktorého prácu najlepšie vyskytuje pomenovanie freelance fotograf a viedomaker.

Foto: Miňo Debnár

Foto: Miňo Debnár

Miňo už navštívil Island, Srí Lanku, Maroko, Nepál, Mexiko či Indiu. Tá ho dostala najviac. Ak nefotí alebo nenatáča nič na Slovensku, snaží sa vypadnúť ďaleko od domova, načerpať inšpiráciu, oddýchnuť si a popri tom zachytiť úžasnú atmosféru nových miest. „Cestujem vždy na vlastnú päsť. Letenky riešim cez rôzne FB stránky a Fare errory,“ prezradil Miňo, ktorý sa stotožňuje s myšlienkou, že „Svet je ako kniha a kto necestuje, číta iba úvodnú stranu“ alebo že „Cestovanie je jediná vec, ktorú keď si kúpiš, spraví ťa bohatšou“

Foto: Miňo Debnár

Foto: Miňo Debnár

A čo patrí medzi jeho najsilnejšie cestovateľské zážitky? „Asi 12-dňový trek v Himalájach naprieč Anapurnou. Bez lokálneho „guida“, bez stanu, len s mapou a spacákom. Raz sme sa trochu stratili. Po 4-hodinovej ceste, ktorá viedla k slepej uličke, a 300 metroch lezenia hore strmým korytom som zbadal vlajku – známku civilizácie a teda aj cesty. Predstav si to zúfalstvo, keď sme zistili, že cesta ku vlajke je nepriechodná. Vyťahujeme čelovky a hľadáme rovné miesto na spanie s pocitom, že už to nemôže byť horšie. Potom prišiel dážď…“ spomína Miňo.

Foto: Miňo Debnár

Foto: Miňo Debnár

Fotografov je dnes plné more, no nie všetci sa tým dokážu uživiť. Kým u Miňa sa fotenie a natáčanie videí začalo ako záľuba, postupne sa vďaka neustálemu zlepšovaniu vyvinulo na full-time job. Niekedy robím aj 60 hodín týždenne, ale baví má každá jedna hodina. Momentálne tvorí fotografovanie a točenie videí 80% môjho príjmu. Zvyšných 20% je z lektoringu v jednej súkromnej vzdelávacej spoločnosti, kde učím základy fotenia a videa, postprodukciu a základy wordpressu,“ uviedol.

Foto: Miňo Debnár

Foto: Miňo Debnár

Svet je plný inšpirácie a aj keď to môže znieť ako klišé, mladý Slovák ju čerpá všade okolo seba a najmä v prírode, inšpiráciu tiež nachádza na oblohe, na ktorú sa vraj dokáže pozerať aj hodiny. „Mám zopár knižiek svetových maliarov. Obdivoval som ich prácu so svetlom, kompozíciou. Inšpiráciou sú mi stále aj svetoví fotografi, ako Steve McCurry, Michael Freeman, Chris Burkard či Annie Leibovitz,“ vymenoval.

Foto: Miňo Debnár

Foto: Miňo Debnár

Okrem zážitkov z ciest fotí Miňo aj reklamné či svadobné fotky. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí spolupráca so slovenskou leteckou spoločnosťou AirExplore, z ktorej vzniklo množstvo vydarených vizuálov. Za každú takúto skúsenosť je veľmi vďačný a na to, aké skúsenosti má za sebou, zostáva skromný. „Často začínam deň tak, že otvorím okno, pustím si hudbu a na srdci mám vďaku. Že som zdravý, že som našiel úžasnú manželku. Do svojej tvorby chcem vnášať pozitivitu,“ dodal.

Tento úspešný fotograf je dôkazom, že niekedy stačí nasledovať svoju vášeň, robiť veci s radosťou a so srdcom a všetko ostatné príde samé. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK