Minsk a Moskva sa oficiálne dohodli: V Bielorusku budú rozmiestnené ruské jadrové zbrane

  • Jadrové zbrane z Ruska rozmiestnia v Bielorusku
  • Minsk a Moskva podpísali dohodu
  • Rusko naďalej útočí na Kyjev
Vladimir Putin, v pozadí Sergej Šojgu
SITA/AP, Sergei Savostyanov
  • Jadrové zbrane z Ruska rozmiestnia v Bielorusku
  • Minsk a Moskva podpísali dohodu
  • Rusko naďalej útočí na Kyjev

Bielorusko sa stane základňou viacerých ruských jadrových zbraní. Ministri z Moskvy a Minsku totiž vo štvrtok podpísali dokument o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska. 

Informuje o tom agentúra TASR na základe agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské správy.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa ruskej štátnej agentúry TASS uviedol, že Moskva si ponechá kontrolu nad týmito zbraňami aj všetkými rozhodnutiami o tom, ako budú použité. Šojgu tiež uviedol, že opatrenia Ruska a Bieloruska sú v tomto smere „v súlade so všetkými existujúcimi medzinárodnými právnymi záväzkami“.

Na rozmiestnení častí ruského taktického jadrového arzenálu v Bielorusku sa obe krajiny dohodli už v marci. Denník The Guardian v tejto súvislosti pripomína, že Rusko sa vlani neúspešne pokúsilo dobyť Kyjev práve z bieloruského územia.

Šojgu okrem toho vo štvrtok povedal, že Západ vedie „nevyhlásenú vojnu“ proti Rusku a Bielorusku.

Šojgu sa v Minsku zúčastňuje na zasadnutí Rady ministrov obrany Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), šesťčlennej vojenskej aliancie združujúcej Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Ruský prezident Vladimir Putin 25. marca oznámil, že Rusko s Bieloruskom dosiahlo dohodu o umiestnení ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku.

Putin vtedy povedal, že Moskva v tomto smere postupuje rovnako ako USA, ktoré na území svojich spojencov taktiež dlhodobo rozmiestňujú takéto zbrane. Uviedol tiež, že Rusko do 1. júla dobuduje zariadenie na uskladnenie takýchto zbraní v Bielorusku.

Moskva už Minsku odovzdala raketový systém Iskander. Bielorusku tiež pomohla s modernizáciou lietadiel so špecifickou muníciou, pričom bieloruskí vojaci absolvovali v Rusku náležitý vojenský výcvik, pripomína agentúra TASS, z ktorej správy cituje The Guardian.

Boje na Ukrajine

V rámci ruskej invázie na Ukrajinu bolo v noci na štvrtok údajne zostrelených šesť dronov nad anektovaným ukrajinským Krymským polostrovom, uviedli tamojšie úrady. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Ruskom dosadený krymský gubernátor Sergej Axionov uviedol, že k obetiam na životoch pri najnovších útokoch dronov nedošlo.

Na Kryme a v Sevastopole, kde sa nachádza veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily, dochádza k opakovaným explóziám od vlaňajšieho augusta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň vo štvrtok obvinil Rusko z terorizovania Ukrajincov po tom, čo ukrajinská armáda oznámila, že zostrelila až 36 útočných dronov iránskej výroby, ktorými Moskva v noci zaútočila na ukrajinské územie vrátane metropoly Kyjev. TASR informuje na základe správy agentúry AFP a denníka The Guardian.

„Nepriateľ pokračoval v terorizovaní Ukrajiny odpálením 36 šáhidov. Žiaden z nich nezasiahol svoj ciel,“ uviedol Zelenskyj na sociálnych sieťach.

Vedenie ukrajinskej armády predtým uviedlo, že kyjevská protivzdušná obrana počas trojhodinového útoku, ku ktorému došlo v noci na štvrtok, zlikvidovala všetky útočiace drony.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá