Na MIT prišla ako tínedžerka, dnes hovoria, že z nej bude novodobý Einstein

  • Jednou z vecí, ktorú brilantné mozgy na MIT robia, okrem premýšľania o povahe vesmíru a vytvárania sci-fi vychytávok, je notárske overovanie letovej spôsobilosti lietadiel pre federálnu vládu.
collage
pixabay/youtube
  • Jednou z vecí, ktorú brilantné mozgy na MIT robia, okrem premýšľania o povahe vesmíru a vytvárania sci-fi vychytávok, je notárske overovanie letovej spôsobilosti lietadiel pre federálnu vládu.

Takže, keď jedného chladného januárového rána Sabrina Pasterski prišla do kancelárií, aby získala schválenie pre jednomotorové lietadlo, ktoré postavila, mohlo sa to zdať ako bežná záležitosť. Až na to, že strapatá konštruktérka lietadla mala v tej dobe len 14 rokov a už sama letela. “Nemohla som tomu uveriť,” spomína Peggy Uden z MIT v rozhovore pre OZY. “Nielen preto, že bola mladá, ale aj preto, že je dievča.”

Ale máme rok 2017 a stretnúť na MIT nadanú ženu nie je ničím výnimočným, keďže ženy tvoria takmer polovicu študentov. Ale niečo na Sabrine prijalo Uddenovú, aby jej nielen schválila lietadlo, ale aj pomohla získať pozornosť najlepších profesorov z univerzity. Dnes, o deväť rokov neskôr, 23-ročná Sabrina už vyštudovala MIT a robí si doktorát na Harvarde.

Venuje sa najnáročnejším a najzložitejším problémom vo fyzike, ktoré na začiatku svojich kariér riešili aj Albert Einstein a Stephen Hawking. Jej výskum sa týka čiernych dier, povahy gravitácie a časopriestoru. Osobitný dôraz kladie na lepšie pochopenie „kvantovej gravitácie“, ktorá sa snaží vysvetliť jav gravitácie v rámci kvantovej mechaniky. Objavy v tejto oblasti by mohli dramaticky zmeniť naše chápanie fungovania vesmíru.

Ale ak nie si fakt veľkým nadšencom do fyziky, asi si o Sabrine nikdy nepočul. Má kubánsko-americké korene, narodila sa v Chicagu a nie je na Facebooku, nie je na LinkedIn ani na Instagrame a dokonca nemá ani smartfón. Často však aktualizuje webstránku PhysicsGirl, ktorá obsahuje dlhý zoznam úspechov a zručností.

Medzi rastúcimi číslami absolventov v odbore fyziky Sabrina vyniká. Nima Arkani-Hamed, profesor z Princetonu a víťaz inauguračnej fundamentálnej ceny za fyziku, povedal pre OZY, že od svojho poradcu, harvardského profesora Andrewa Stromingera, počul o Sabrine „úžasné veci“. Okrem toho dostala stovky tisíc dolárov v grantoch od nadácií Hertz, Smith a Národnej nadácie pre vedu.

 

foto: youtube.com

Aj keď mentori o nej hovoria ako o budúcej hviezde fyziky, Sabrina sa drží pri zemi. „Teoretický fyzik, ktorý povedal, že niečo vymyslí a to najmä počas dlhého časového rámca, tým takmer zaručuje, že to neurobí,“ hovorí. „Fyzika je sama o sebe dosť vzrušujúca. Nie je to ako robota od deviatej do piatej. Keď si unavený, ideš spať a keď nie si, venuješ sa fyzike.“

foto: ozy.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá