Mladého Košičana dnes ocenenila NASA, jeho unikátna snímka nesúca posolstvo obletela svet

  • Talentovaného fotografa Tomáša Slovinského po troch mesiacoch opäť ocenila NASA
  • Jeho fotografiu NASA označila za Snímku dňa
  • Za ocenenou fotografiou stojí viac, ako týždeň cestovania a práce
dan
Tomáš Slovinský
  • Talentovaného fotografa Tomáša Slovinského po troch mesiacoch opäť ocenila NASA
  • Jeho fotografiu NASA označila za Snímku dňa
  • Za ocenenou fotografiou stojí viac, ako týždeň cestovania a práce

Dnes, 8. apríla 2020 obletela celý svet unikátna panoramatická snímka, ktorá vznikla na Slovensku. NASA zvolila za snímku dňa fotografiu Tomáša Slovinského, ktorou chcel poukázať na dôvod, prečo strácame hviezdy.

„Možno to znie ako námet na dobré sci-fi, hviezdy žiaľ skutočne strácame. Táto panoramatická snímka nie je len typicky peknou fotografiou, ktorá zaujme širokú verejnosť, no najmä preukazuje fakt, ako svetelné znečistenie vplýva na kvalitu nočnej oblohy. S podobnou reálnou panoramatickou fotografiou som sa zatiaľ nestretol, preto je možné, že je prvá svojho druhu,” hovorí Tomáš.

Fotografia vznikala šesť dní o rovnakom čase (približne o 3:30 nad ránom) na šiestich miestach s rôznym stupňom svetelného znečistenia. Jej spracovanie si vyžadovalo približne 2 dni, a preto sa dá povedať, že za touto fotografiou stojí viac, ako týždeň cestovania a práce. Výsledok však stál za to.

„Zatiaľ čo v mestách spočítame sotva zopár hviezd, na miestach s tmavou oblohou ako sú na Slovensku napr. Poloniny, môžeme napočítať tisíce hviezd, voľnými očami pozorovať kontrastnú Mliečnu cestu, či iné zaujímavosti ako napr. galaxiu v súhvezdí Androméda,“ objasňuje.

Za skutočne tmavou oblohou sa musí cestovať

Svetelné znečistenie je nadbytočné svetlo rozptýlené v ovzduší, umelo vytvorené človekom, ktoré neznečisťuje Zem, či ľudí, ale nočnú oblohu. Nuž, skús si spomenúť na posledný zážitok, keď si na oblohe videl veľké množstvo hviezd. Mnoho ľudí si totiž myslí, že stačí vyjsť kúsok za mesto, pár desiatok kilometrov a pohľad na nočnú oblohu je vskutku perfektný. No podľa odborníkov to nie je celkom tak.

Hoci je pravda, že čím ďalej sa od zdroja svetelného znečistenia nachádzame, tým je obloha kvalitnejšia, za skutočne tmavou oblohou sa musí cestovať. Podľa fotografa Tomáša na Slovensku máme relatívne tmavú oblohu. Nachádza sa v Poloninách, kde je oficiálne vyhlásený Park tmavej oblohy Poloniny. Od tohto pásma existuje ešte tmavšia obloha, tá sa však už na Slovensku nenachádza.

Problémy spojené so svetelným znečistením narastajú čoraz rýchlejšie a ovplyvňujú naše životy bez toho, aby sme si to uvedomovali. Netýka sa to len vedcov, astronómov, či pozorovateľov. Evolučný proces človeka trval milióny rokov, kdežto elektrický zdroj svetla je tu menej ako 150 rokov.

Problém svetelného znečistenia rastie exponencionálne a výrazne narastá od zavedenia LED osvetlení. Prispieva k zníženiu tvorby melatonínu, čo preukázateľne nabúrava náš denný rytmus, či skracuje spánok, no môže v značnej miere prispieť k výskytu rôznych chorôb. Takisto ovplyvňuje aj ekonomiku. Ročne sa takto na celom svete nadbytočne vysvieti pár miliárd eur.

„Ako bude vyzerať nočná obloha v budúcnosti? Je na nás, ako sa k tejto problematike postavíme a ako sa podelíme o naše prírodné dedičstvo s ďalšími generáciami. Som rád, že sa práve táto myšlienka dostala medzi ľudí a môže sa aspoň malou čiastkou pričiniť k zmene,” dodáva Tomáš.

Pre Tomáša však nejde o prvé ocenenie od NASA. Jeho dielo bolo koncom decembra označené za astronomický snímok Štedrého dňa. Išlo o záber zo Zuberca na Orave.

„Túto poctu vnímam hlavne ako veľké zadosťučinenie. Tieto fotografie posudzujú odborníci z NASA, o to je moja radosť väčšia. Zhotovenie jednej snímky zaberie množstvo času. Samotné snímanie takejto fotografie trvá približne 1 hodinu, nakoľko sa v tomto prípade jednalo o panoramatický záber zložený zo 66 segmentov. Samotná príprava, cestovanie a následné spracovanie však môže trvať niekoľko dní, až týždňov. Astrofotografia je náročná disciplína,” vyjadril sa Tomaš pre Startitup.

Zdroj: NASA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK