Mladí nechcú manuálnu prácu: Problém nie je v nich, ak to tak pôjde ďalej, zamestnávateľom ukážu prostredník

  • Drvivá väčšina ľudí stojí za názorom, že mladým sa nechce pracovať manuálne
  • Chyba však nie je v lenivosti a mladých ľuďoch
Ilustračná foto
Ilustračná foto, Unsplash/S-D-X, Anthony Fomin, Ibrahim Boran
  • Drvivá väčšina ľudí stojí za názorom, že mladým sa nechce pracovať manuálne
  • Chyba však nie je v lenivosti a mladých ľuďoch

„Mladým sa nechce pracovať. Mladí sú leniví. Nevedia, čo od dobroty pýtať. Chcú len sedieť na zadku a pracovať,“ aj takto znejú slová staršej generácie o „pohodlných“ mladistvých, ktorí sa dostávajú zo sveta študenta do pracovného života.

O tom, akí sú mladí leniví, počúvame z každej strany, nie je to inak ani zo strany zamestnávateľov, ktorí tvrdia, že mladí odmietajú pracovať manuálne, pretože už nevedia, akú sumu peňazí by si pýtali.

To, že odmietajú pracovať manuálne, však nie je z dôvodu, že by sa im nechcelo alebo že by boli leniví. Pri tejto téme sa naskytá množstvo otázok nielen mladším, ktorí si hľadajú prácu, ale aj ostatným.

Keďže je to vo svete verejnosti stále nejasné, pýtame sa, kde je pravda. Či v lenivosti mladých, alebo sume, ktorá je ponúkaná za vykonanú prácu.

Redakcia Startitup v tejto súvislosti oslovila občianske združenie Pracujúca chudoba, tím ľudí, ktorí sa snažia pohnúť nízkymi mzdami a skvalitňovať pracovné prostredie na Slovensku.

Výplata a zdravý work-life balance

„Všetci ľudia, nielen tí mladí, by radi zo života mali aj niečo viac ako len prácu. Kým staršie generácie si zvykli, mladí to už nemienia akceptovať a kladú dôraz na to, aby ich práca bola zaplatená, aby pracovali v príjemnom prostredí, aby sa k nim zamestnávateľ správal férovo a aby v práci netrávili celý život,“ uviedol pre redakciu Startitup člen združenia Pracujúca chudoba Milan Kuruc.

Pre mladého človeka je teda dôležitá riadna výplata a zdravý work-life balance. Za takýchto podmienok nemajú mladí ľudia problém pracovať. Mladí sú ochotní sa za prácou aj sťahovať. „Mnohí tak robia a odchádzajú do zahraničia, kde častokrát pracujú najmä manuálne.“ 

Podľa neho v tomto smere nie je správnou otázkou, či mladí odmietajú manuálne pracovať. Otázka znie, čo je im za túto robotu ponúkané. „Zamestnávatelia radi fňukajú nad tým, že nie sú ľudia, ale už nepovedia, že nie sú ochotní ich zaplatiť. Zoberte si napríklad stavebníctvo. To je postavené na nútených živnostiach, čo je vlastne nelegálne zamestnávanie a na desiatkach odrobených nadčasov. Všetci sa tu čudujú, že mladí ľudia alebo aj starší nechcú v niektorých profesiách pracovať, ale nikto už nehovorí, že tie podmienky zamestnávania sú o ničom,“ zdôrazňuje Kuruc.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá