Mladí sa dnes neboja investovať. Namiesto nového auta radšej akcie Netflixu

  • Sedieť doma pred televíziou a zarábať, to je snom mnohých mladých ľudí
  • Hoci dnes zažívame boom workoholikov či kariéristov, stále viac mileniálov necháva svoje peniaze pracovať vďaka investíciám
  • Rozhodnúť sa môžu napríklad medzi oblasťou technológií, ekológie či zábavného priemyslu
invest
Pexels
  • Sedieť doma pred televíziou a zarábať, to je snom mnohých mladých ľudí
  • Hoci dnes zažívame boom workoholikov či kariéristov, stále viac mileniálov necháva svoje peniaze pracovať vďaka investíciám
  • Rozhodnúť sa môžu napríklad medzi oblasťou technológií, ekológie či zábavného priemyslu

Máš radšej peniaze uložené bezpečne v banke alebo sa nebojíš riskovať a môžeš sa pochváliť bohatým portfóliom menších či väčších investícií? Tak, ako sú dnes mladí ľudia odvážnejší pri hľadaní svojej vysnívanej pracovnej pozície, za odvážnejších ich môžeme označiť aj čo sa investícií týka (pripomeň si náš článok porovnávajúci investičné návyky mladých Slovákov a Američanov). Odborníci sa zhodujú na tom, že množstvo dnes úspešných brandov by bez investícií Generácie Y neexistovalo.

Jeden z najuznávanejších finančných analytikov sveta David Bach povedal, že tou najhoršou investíciou, ku ktorej sa môže mladý človek uchýliť, je nákup nového auta (viac sa dočítaš TU), nákup akcií fashion priemyslu je však iná vec.

Napríklad taký Nike. Táto značka podľa Business Insideru kraľuje rebríčku TOP 100 najobľúbenejších značiek mladých. Súčasná cena za akciu sa pohybuje na sume 84 dolárov a za posledných 5 rokov rast značky jasne viditeľný. A to aj napriek tomu, že po škandále s rozletenou teniskou v priamom prenose basketbalového zápasu akcie klesli o miliardu.

zdroj: Unsplash

Jednou z oblastí, do ktorej sa mileniáli neboja investovať sú aj stále rozvíjajúce sa technológie. Tu plnia funkciu najvhodnejších kandidátov na vkladanie nejakého toho našetreného eura napríklad Apple, Facebook alebo Tesla.

Súčasná hodnota akcií sa pri všetkých pohybuje nad hodnotou 170 dolárov za kus a výročné správy rok čo rok akcionárov tešia. A to aj napriek tomu, že všetky zo spomínaných spoločností prechádzajú turbuletnými obdobiami. Apple si prešiel škandálom so spomaľovaním iPhonov, Facebook si užil horúce chvíle kvôli úniku citlivých informácií počas prezidentskej kampane Donalda Trumpa, Elon Musk zo dňa na deň dokáže svojimi tweetmi rozpútať pre svojich investorov doslova peklo.

zdroj: Unsplash

Treťou skupinou hodnou investícií je po fashion a technológiách aj zábava. Tu môžu byť tou správnou voľbou napríklad Netflix či Disney. Netflix dokonca v polovici minulého roka svojho konkurenta predbehol po tom, ako jeho trhová hodnota začala významne stúpať (pripomeň si TU), no Disney sa môže popýšiť významným spojením s 21st Century Fox, do ktorého investovala viac ako 70 miliárd dolárov. Trhová hodnota akcií Walt Disney Company je v súčasnosti 206,28 miliárd dolárov.

Nech sa už rozhodneš pre čokoľvek, pamätaj, že síce do významných investícií sa netreba púšťať bezhlavo, ako sa hovorí, risk je zisk.

Zdroj: Fool, Business Insider, Fontech

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech