Mladí Slováci tvoria keramiku, ktorá ľudí poburuje. Ich jedinečné kúsky zrejme v babkinej vitrínke nenájdeš

  • Zuzana Svatik a Štefan Sekáč predstavili vázy, ktoré ani zďaleka nezdobia typické vzory či kvety
  • Cez svoju tvorbu prinášajú celkom nový pohľad na tradičnú keramiku, a zároveň reflektujú na súčasné spoločenské dianie
svatikxsekac.sk
svatikxsekac.sk
  • Zuzana Svatik a Štefan Sekáč predstavili vázy, ktoré ani zďaleka nezdobia typické vzory či kvety
  • Cez svoju tvorbu prinášajú celkom nový pohľad na tradičnú keramiku, a zároveň reflektujú na súčasné spoločenské dianie

Keramické predmety sú nepochybne nositeľmi pamäte, ako historickej, ideologickej, tak osobnej. Mnohí z nás si zrejme dobre pamätajú na záplavu keramických predmetov, ktoré mali svoje čestné miesto vo vitrínach našich starých rodičov.

Zuzana Svatik a Štefan Sekáč sú si nepochybne vedomí kontextov previazaných s keramickým úžitkovým umením. Vo svojej tvorbe sa nesnažia nutne prichádzať s novými nekonvenčnými formami keramiky.

Mladý Popradčan ručne vyrába unikátne drevené bicykle. Obetoval im život a prebdené noci

V ich tvorbe sa opakovane objavuje práve motív zdanlivej banality a gýču. Svojimi kúskami zároveň perfektne reflektujú na súčasné celospoločenského dianie.

„Chceme robiť veci inak, objavovať nové cesty, skúmať toto tradičné médium novými spôsobmi. Chceme všetkým ukázať, že aj keramika dokáže stále prekvapiť. Chceme ukázať novú tvár hliny – s humorom a satirou,“ objasnili autori projektu Svatik x Sekac.

zdroj: svatikxsekac.sk

Spoluautorka projektu Mgr. art. Zuzana Svatik momentálne pôsobí v Berlíne, kde sa venuje svojej keramickej tvorbe. Zuzana je toho názoru, že vázu nemusia zdobiť iba kvety či abstraktné vzory. Mladá umelkyňa je presvedčená, že váza môže zdieľať aj príbehy a pozitívne odkazy.

„Baví ma robiť veci netradične, nebáť sa šokovať. Chcem ukázať, ako sa dá s keramikou pracovať inak, s dávkou humoru či provokácie,“ hovorí Zuzana.

Jej kolega Mgr. art. Štefan Sekáč pôsobí v Bratislave a v keramike sa venuje prevažne experimentálnym prístupom. Jeho najnovšia kolekcia predstavuje nový pohľad na tradičnú keramiku východného Slovenska.

„Je to môj rodný kraj a preto som sa pre túto tematiku rozhodol. Bola to pre mňa výzva – chcem oživiť túto tradíciu, a zároveň ju pretaviť do súčasného dizajnu. Vznikla veľkolepá, žiarivá kolekcia tvarov a farieb, veľa som pracoval so zlatými, striebornými či neónovými farebnými odtieňmi,“ približuje svoju tvorbu Štefan.

Talentovaný umelec vo svojej práci vychádza konkrétne z tradície pozdišovskej keramiky. Na jeho vázach nájdeš napríklad odliatky verne známych bežných predmetov, akými sú uhorka, ruženec či štylizovaná ľudská ruka. Niektoré výrobky zase pokrýva dezénom pravidelne previazaných balónov.

zdroj: svatikxsekac.sk

Zuzana Svatík svoje vázy zase pokrýva nápismi, vymodelovanými žuvačkami či tvarom srdca. Jej vyobrazenia „mužnosti“ na keramike sú postavené na stereotypoch, ktoré vedome zveličuje.

V jej tvorbe si môžeš všimnúť napríklad odkaz na mužskú záľubu v násilí, súťaživosti či nie celkom výnimočné komentovanie žien. Všetko má svoj dôvod, autorka takto priamo a bez servítky odkazuje na koncept takzvanej „toxickej maskulinity“.

Jej ženské hrdinky na druhej strane stvárňuje ako čisto fyzický objekt. Zuzana takýmto spôsobom kriticky pracuje s postavením ženy v spoločnosti, poukazuje na pretrvávajúci patriarchát, pričom ironizuje aj samú seba ako iracionálnu ženu – dekoratérku.

Cieľom autorov je aj prostredníctvom ich projektu predstaviť širokému publiku súčasnú, mladú slovenskú keramickú tvorbu.

Dvaja mladí absolventi Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave takto predstavujú svoje najnovšie keramické kolekcie v jasnom kontraste s tradičnou keramickou tvorbou, na akú je väčšina z nás zvyknutá.

Ich kúsky sú už na prvý pohľad iné – žiarivé, extravagantné, pomaľované, nadčasové, vtipné a so súčasným komentárom a odkazom.  

Lagom: Švédske umenie rovnováhy. Švédi nad našimi svadbami krútili hlavou, milujú svoju “fiku“

V období, kedy je kontakt s publikom a organizovanie výstav obmedzené takmer na minimum, prichádzajú autori s nápadom osloviť publikum inak a ukázať svoju tvorbu aj v online svete. 

Výstava zaujme nielen svojim nadčasovým obsahom, ale aj zaujímavým spracovaním či pútavou vizualitou. Online stránka výstavy je verejnosti sprístupnená na adrese svatikxsekac.sk.

Sprievodným prvkom tejto výstavy sú aj fotografie, na ktorých autori vtipným a satirickým spôsobom vkladajú sami seba „do situácií za slovenských domácností“.

Kurátorom výstavy je Mgr. art. Ľuboš Kotlár, hlavným grafikom projektu je Mgr. art. Marek Menke a webovým dizajnérom Mgr. art. Jaroslava Karnoková. Projekt bol podporený Fondom na podporu umenia a zo zdrojov Nadácie mesta Bratislavy.

Zdroje: svatikxsekac.sk, Instagram/ @zuzana_svatik, Instagram/ @s.e.x.a.c

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK