Mladí zvysoka kašlú na klasické vzťahy, láka ich polyamoria či sugar dating. Expertka poukazuje na problém

  • Trendy týkajúce sa sexuálneho života mladých ľudí sa zásadne menia
  • Ľuďom sa veľmi pozdáva polyamoria, no aj sugar vzťahy
Na snímke sú dve ženy a Michalská brána.
Unsplash/ Kendyle Nelsen, Gabriela Slovak
  • Trendy týkajúce sa sexuálneho života mladých ľudí sa zásadne menia
  • Ľuďom sa veľmi pozdáva polyamoria, no aj sugar vzťahy

Sex hrá v našich životoch dôležitú rolu, ale len málokto je so svojím milostným životom úplne spokojný. Podľa rozsiahleho prieskumu spoločnosti Hims & Hers, ktorého sa zúčastnilo takmer 8-tisíc respondentov, by 85 % z nich zmenilo aspoň jeden aspekt vo svojom milostnom živote.

„Ľudia sú dnes zvedavejší. V sexe toho uskutočňujú viac, ako toho zaznamenávame. Približne pätina by rada prežívala intenzívnejšie orgazmy, 18 % by chcelo byť sebavedomejších, rovnaké percento by si prialo lepšie libido. Na počudovanie iba 22 % by sa chcelo viac milovať. Oproti tomu až 72 % by si prialo vyskúšať niečo nové,“ hovorí Dr. Denise Asafu-Adjei, jeden z expertov zo spoločnosti Hims & Hers, ktorý sa na prieskume podieľal.

Súčasná generácia je čoraz viac naklonená aj k novým trendom. Ide napríklad o solo polyamoriu. Podľa prieskumu agentúry YouGov si až 43 % mileniálov predstavuje svoj ideálny vzťah ako nemonogamný.

V posledných rokoch sa čím ďalej otvorenejšie hovorí o polyamorii, pričom predovšetkým mladí ľudia sa s ňou stotožňujú. Jedným z najlákavejších trendov je tak solo polyamoria, ktorú by si chcelo vyskúšať 13 % respondentov.

„Solo polyamoria je podtyp polyamorie, keď má jedinec niekoľko sexuálnych či intímnych partnerov, z ktorých ani jeden nie je primárnym partnerom. Solo polyamoristi netúžia totiž po spoločnom bývaní s partnerom či partnermi, neplánujú svadbu ani deti, skrátka nechcú klasický vzťah vyznačujúci sa vzájomnou závislosťou,“ vysvetľuje expertka na ženskú sexualitu Veronika Kubíčková.

Čo sa polyamorických vzťahov týka, autorka knihy „Polyamory in the 21st Century“ a klinická psychologička – Deborah Anapol sa prikláňa k názoru, že ženy dokážu prejaviť sexuálnu a milostnú náklonnosť k inej žene na základe nepríjemnej skúsenosti s mužom alebo pre túžbu po lepšom pochopení, väčšej nežnosti alebo kvalitnejšom sexe.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Polyamory in the 21st Century, books.google, reasearchate.net, forhims.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá