Mladý pár nechal zabehnutú prácu. V Bytči si otvorili kaviareň, ktorá je najdrahšia v meste, no stojí za to

  • Lívia a Miroslav zahodili strach a pochybnosti okolo rozbehu vlastného biznisu
  • Nechali stabilné zamestnanie a v Bytči pri Žiline vytvorili projekt, ktorý si za krátky čas získal svoju vernú klientelu
cover
Base Camp
  • Lívia a Miroslav zahodili strach a pochybnosti okolo rozbehu vlastného biznisu
  • Nechali stabilné zamestnanie a v Bytči pri Žiline vytvorili projekt, ktorý si za krátky čas získal svoju vernú klientelu

Miroslav Polko a Lívia Mináriková tvoria mladý pár z Bytče, ktorý sa rozhodol ísť cestou vlastného podnikania. Miroslav nechal dobre rozbehnutú kariéru pre švajčiarsku firmu, v ktorej pracoval dlhých 12 rokov. Lívia zase nechala prácu fakturantky v Žiline.

„Rozhodli sme sa začať pre ľudí robiť niečo, čo nám ide najlepšie, ja sa hrám s dizajnom a Lívia vymýšľa ponuku, rôzne sezónne vychytávky, zdokonaľuje servis a zabezpečuje plynulý chod kaviarne,“ objasňujú pre Startitup.

Korona mu zničila podnikanie, no nevzdal sa a začal nový biznis. Mišo chce polovicu Slovenska naučiť jesť pravé ananásy

Dnes si plnia svoj podnikateľský sen vďaka projektu Base Camp, Coffee & Beer. K vlastnej kaviarni sa pritom dostali celkom nečakane. Jedného dňa za mnou prišla Lívia a povedala, videl si, Vitalko je na prenájom. A bolo hotovo.“

Vitalko bola malá kaviareň v krásnej pasáži starého mesta. Išlo o historickú budovu, výnimočnú najmä vďaka svojim tehlovým múrom. Podnikavý pár sa preto chopil príležitosti a ujal sa priestorov, ktoré začali svojpomocne búrať, spravovať a prispôsobovať ich obrazu.

zdroj: Base Camp
zdroj: Base Camp

Miroslav v tom čase definitívne odišiel z práce, takže mal aj dosť času sa stavbe venovať od rána do večera. Lívia si zase zobrala na starosť záplavu byrokracie, ktorú od nich vyžadovali úrady.

Spoločne si dali za cieľ spojiť unikátny dizajn kaviarne s kvalitnou ponukou. Vedeli, že chcú vo svojom podniku preferovať slovenských remeselných výrobcov a lokálnych dodávateľov, či poskytovať oveľa priateľskejší prístup než ako konkurencia. To boli základné piliere ich filozofie.

zdroj: Base Camp
zdroj: Base Camp

Pozornosť si zaslúži interiér aj exteriér kaviarne. Je totižto vyskladaný z nábytku, ktorý skončil na smetisku alebo tam smeroval. Mladý pár každý kúsok retro nábytku precízne upravil.

Vďaka tomu vznikla v priestoroch Base Camp neopísateľná atmosféra s vôňou dreva, oldschoolu a druhej šance. Neoddeliteľnou súčasťou ich priestorov je aj veľké množstvo kníh, ktoré zozbierali od množstva darcov.

zdroj: Base Camp
zdroj: Base Camp

„Náklady na prevádzku sa vyšplhali na päťmiestnu sumu. Veľa sme si dokázali urobiť svojpomocne, to čo sme ušetrili na zrenovovanom zariadení, sme vrazili napríklad do profi kávovaru. Bolo jasné, že keď si má zákazník užiť svoju kávu, má to byť vaša vlajková loď, musí to byť bomba, a každá bomba niečo stojí,“ hovorí Miroslav.

Zakladateľ Base Campu priznáva, že jeho projektu veľmi pomohol aj tím stojaci za značkou Be:café z Rajca, ktorý podniku nielen dodáva kávu, ale sám aj praží a zabezpečuje všetko od produktu až k technike.

zdroj: Base Camp
zdroj: Base Camp

Miroslav konštatuje, že všetko by išlo oveľa ťažšie, nebyť daru jeho starej mamy Amálky, vďaka ktorému má podnik top vybavenie.

„Čo sa týka návratnosti financií, čakali sme ju do jedného či dvoch rokov no doba je taká aká je. Z jedenástich mesiacov odkedy máme zmluvu na priestor, v ktorom sídlime, sme boli reálne otvorení možno sedem mesiacov. Dovolím si tvrdiť, že keby išlo všetko v klasickom režime, investície by sa nám už dávno vrátili.“

zdroj: Base Camp

Miroslav a Lívia však veria, že všetko zlé je na niečo dobré. Momentálne dúfajú, že sa už čoskoro viacero obmedzení uvoľní a všetci si budeme viac vážiť aj bežné veci.

Spája komunity

Samostatnou kategóriou je aj ponuka Base Campu, ktorá je na pomery malého mesta v Žilinskom kraji pomerne netypická. Predsa len, v Bytči mesiac čo mesiac nepribúdajú nové „hipsterske“ kaviarne ako je tomu v Bratislave či Trnave.

zdroj: Base Camp

„Dokázali sme spojiť všetky generácie a skupiny ľudí, ktorí nemali predtým veľkú možnosť nájsť svoje obľúbené pokojné miesto na oddych s kamošmi pri káve alebo dobrom pive. Nikdy pred tým sme to však nerobili, takže medzery určite máme, ľudia však oceňujú, že sa snažíme a vieme ich mnohokrát len tak potešiť. Možno práve tým sa líšime od konkurencie,“ hovorí Miroslav.

Pandémia COVID-19 však neobišla ani túto prevádzku. Base Camp sa ale nechcel len tak vzdať. V októbri Miroslav pristaval altánok a nakúpil ohrievače. To zabezpečilo veľký boom zákazníkov, ktorý trval až do úplného zatvorenia v decembri, ktoré vlastne trvá dodnes.

zdroj: Base Camp

„Trvá to príliš dlho, jedna vec je nájom a rôzne poplatky, ktoré treba uhradiť a druhá vec je príjem. My sme s podnikom žili, nejakým spôsobom sa nám podarilo znížiť náklady na minimum. Príjem nám úplne vypadol, a tak nám neostáva nič iné, ako zarobené peniaze použiť na úhradu faktúr,“ objasňuje Miroslav.

Ahojte kamoši, s chalanmi z VLN Production, sme pre Vás pripravili top videjko z našej Základne.Točenie sme si užili, a veľmi sa tešíme z tejto spolupráce.Prežili sme krásny prvý týždeň.Máme pred sebou ešte dlhú cestu, ale úprimne, takú návštevnosť a dôveru sme nečakali!Ďakujeme, že ste s nami, makáme nonstop, aby sme Vás nesklamali!Veď nakoniec,posúďte sami💥

Posted by Base Camp,Coffee & Beer on Tuesday, June 9, 2020

Zakladatelia kaviarne požiadali štát o preplatenie 50 % nájomného, podpora je však podľa ich slov slabá. Miroslav je presvedčený, že Slovensko nepotrebuje opäť vymýšľať koleso, stačí sa pozrieť ako to funguje v zahraničí.

Napríklad Rakúsko podnikateľom dotuje celý výpadok ich tržby, a to aj nad rámec existujúcich opatrení. Podnikateľom tam v novembri preplatili 75 % celkových tržieb z roku 2019.

V Rakúsku a Česku dostávajú podnikatelia tisíce eur. Slováci sa búria, na nájom nedostanú nič

Podľa Miroslava je jedným z najnáročnejších aspektov podnikania v gastre, vyhovieť zákazníkovi. Priznáva, že ho celkom trápi skutočnosť, že 99 % pozitívnych ohlasov je niekedy málo oproti 1 % tých negatívnych.

„Každý by chcel mať všetkých celkom spokojných, ale to sa asi nedá. Dôležité je nenastaviť si latku na začiatok príliš vysoko. Menej je niekedy viac, je lepšie sa zlepšovať ako zhoršovať.“

zdroj: Base Camp
zdroj: Base Camp

Majiteľ kaviarne zároveň konštatuje, že na Slovensku už nie je potrebné o zákazníkov bojovať, čo možno najnižšou cenou. My sme v našom meste asi najdrahší, ale funguje to, pokiaľ dáš ľudom priestor, kde sa cítia dobre, super personál a kvalitný produkt, vedia to oceniť.“

Čo sa týka bestsellerov tie sú v Base Campe jednoznačné. Na prvom mieste je cappucino, z ktorého je podľa Miroslava veľa ľudí jednoducho hotových. Srdcia zákazníkov si však získali aj remeselné limonády od slovenských Mana Roots či remeselné pivo Berhet, ktoré varia chlapci z Bardejova.

Už v 90. rokoch ako prví na Slovensku založili remeselný pivovar. Dnes ich pivá obdivuje celý svet

„Náš letný sobotňajší gril bol vypredaný skôr, ako sa začal a samozrejme nemôžeme zabudnúť na Vlčie Sirupy, nenahraditeľný základ obľúbených studených či horúcich limonád. No a v neposlednom rade niečo čo sa v dnešnej dobe, v čase zatvorených podnikov nahlas nevyslovuje – čapovaná dvanástka od Pilsner Urquell zo špeciáleho nostalgického kohúta,“ hovorí Miroslav.

Base Camp, v preklade základňa žne svoj úspech momentálne len v rámci Žilinského kraja, no Miroslav sa nebráni ani expanzii.

„Mali sme ponuku na frančízu, ale situácia je taká aká je. Budeme radi keď sa dá opäť do pohybu naša hlavná prevádzka, a keď bude všetko fungovať, ako má, budeme nad tým viac premýšľať.“

A akú radu by dalo duo podnikateľov všetkým mladým ľuďom na Slovensku, ktorí by chceli rozbehnúť vlastný biznis?Choďte do toho, strach a pochybnosti tu vždy boli a budú, no keď to máš v hlave a vieš čo chceš, minimálne sa v tom nájdeš. Ja som tiež dlho váhal ale našiel som Líviu, ktorá to celé dotvorila, a teraz som naozaj šťastný. Držíme každému palce! Vidíme sa na Základni,“ dodáva Miroslav.

Zdroj: Base Camp

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech