Mladý pár premenil 100 rokov starý dom na ukážkové bývanie. Predtým patril významnému staviteľovi

  • Rekonštrukcia, aká sa často nevidí
  • Skúsení architekti premenili a vytvorili z historického domu absolútne nevšedné bývanie
Tím ORA
ORA, BoysPlayNice
  • Rekonštrukcia, aká sa často nevidí
  • Skúsení architekti premenili a vytvorili z historického domu absolútne nevšedné bývanie

Johann Unger starší (1843 – 1913), narodený v českom meste Tábor, sa už od mladosti vydal cestou architektúry. Aj keď si to vyžiadalo veľa námahy, postupne sa stal vyhľadávaným architektom. Jeho prvé významné dielo – Besedný dom v Znojme, postavil v roku 1881. Tento objekt, stojaci na mieste bývalého hostinca, bol inovatívny najmä vďaka prvkom inšpirovaným brnianskym Besedním domem od Theophila von Hansena.

Johann Unger mladší, syn Johanna Ungera staršieho, tiež pokračoval v rodinnej tradícii a stal sa úspešným staviteľom. Medzi jeho významné diela patrí evanjelický kostol, postavený medzi rokmi 1910 až 1911, no spolupracoval aj na výstavbe budovy Krajského súdu.

V roku 1916 mal Johann Unger mladší nešťastnú nehodu pri oprave strechy dominikánskeho kostola, ale podarilo sa mu zachrániť. Ako poďakovanie venoval kostolu dvojitý strieborný rám s osvetlením pre obraz Panny Márie Znojemskej.

Johann Unger mladší zomrel v rovnakom roku ako jeho matka, v roku 1917, a to v dôsledku zdravotných komplikácií. Jeho smrť znamenala koniec stavebnej tradície v rodine Ungerovcov, keďže žiadny z jeho troch synov sa už staviteľstvu nevenoval.

Dom Johanna Ungera našli architekti zo štúdia ORA vo veľmi zachovanej forme.

zdroj: BoysPlayNice

Tím ORA v zložení Jan Hora, Barbora Hora a Jan Veisser hovoria, že dom sa v priebehu vekov príliš nezmenil. Zostala zachovaná väčšina prvkov – okná, dvere, cementové dlažby, štuky, kovania aj zábradlia.

Čas sa tu podľa ich slov nezastavil, ale bol zhovievavý a dom chátral skôr do krásy.

Mestský dom Unger

„Platí tu pravidlo, že nedostatok prostriedkov na úpravy môže mať aj pozitívny vplyv. Zašlá krása bola často skrytá pod vrstvami, tieto sme postupne začali odstraňovať. Zistili sme, čo všetko si vlastne nemôžeme dovoliť. Dom bolo treba adaptovať na súčasný komfort obývania, čo primárne znamenalo realizovať nové inštalácie.“

zdroj: BoysPlayNice

Podmienkou bolo čo najmenej zasahovať do existujúcich konštrukcií. Do stropov a podláh sa nesiahlo ani trochu. Hrubo oškrabané steny sa paradoxne ukázali krajšie než samotné obrazy, ktoré boli na nich zavesené. A také ich aj ponechali.

Všetky tieto textúry a motívy už len dopĺňa biela farba sadrových omietok na stenách, do ktorých sa zasahovalo.

zdroj: BoysPlayNice

„Biela poskytuje rámec a upokojenie pre všetko to hýrenie. Pivnicu sme presvetlili novými oknami, plochy sú nahodené novou omietkou bez náteru. Priestor je jednofarebný, asketický, určený na prácu. Život v starom dome so sebou môže niesť ťažkosti, tieto však dokáže oplácať. Vždy je to otázka vzájomného rešpektu domu a jeho obyvateľov. Nový dom nikdy nie je taký veľkorysý. V dome pracujeme a žijeme.“

zdroj: BoysPlayNice

Pri rekonštrukcii vzácneho domu, ktorý má viac ako 100 rokov, je nesmierne dôležité postupovať s ohľadom na jeho historickú a kultúrnu hodnotu.

Experti v oblasti reštaurácie a konzervácie architektúry radia, že prvým a zásadným krokom je dôkladný výskum a dokumentácia histórie domu. Tento proces zahŕňa skúmanie starých fotografií, pôvodných architektonických plánov a záznamov o predchádzajúcich zásahoch. Tento krok je nevyhnutný na pochopenie pôvodného zámeru stavby a jej historického kontextu.

zdroj: BoysPlayNice

Následne je dôležité zamerať sa na konzerváciu a obnovu pôvodných prvkov domu. Toto zahŕňa rešpektovanie pôvodných materiálov, techník a dizajnu, čo je kľúčové pre zachovanie autenticity a charakteru stavby. Pri zásahoch do štruktúry a vzhľadu domu by sa malo dbať na to, aby nové prvky boli v harmónii s pôvodnými, a zároveň aby nezakrývali alebo nenarušovali historický charakter.

Jedným z najdôležitejších aspektov pri rekonštrukcii starého domu je zachovanie takzvaného genius loci, čiže „ducha miesta“. Tento pojem znamená uchovanie jedinečnej atmosféry a charakteru, ktorý dom v priebehu času nadobudol. Ide nielen o fyzické aspekty, ale aj nehmotné hodnoty ako sú spomienky, príbehy a historický význam, ktoré sú s domom spojené.

Zdroj: ORA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá