Mnohí Slováci dostanú vyššiu výplatu už tento mesiac. Prilepšia si aj vďaka príplatkom za prácu cez víkend a v noci

  • Slovákov čaká vyššia výplata
  • Okrem vyššieho nezdaniteľného minima porástli aj príplatky
kuchár, rezne, jedlo
Ilustračný obrázok TASR/František Iván
  • Slovákov čaká vyššia výplata
  • Okrem vyššieho nezdaniteľného minima porástli aj príplatky

Februárová vyššia výplata bude pre všetkých slovenských zamestnancov príjemnou zmenou. Ako sme už písali v tomto článku, odrazí sa na nich zvýšené nezdaniteľné minimum. V praxi to znamená, že aj ak sa ľuďom nezvýšila hrubá mzda, čistá im narastie. To však nie je všetko. Výplatná páska tento mesiac porastie aj všetkým, ktorí pracovali v neštandardnom čase.

Ako sme ťa informovali koncom vlaňajška, od januára 2024 porástli aj príplatky za prácu v noci, cez sviatky či víkendy. Ich hodinová mzda sa zvyšuje o určité percento minimálnej mzdy.

Hrubá minimálna mzda dosahuje v súčasnosti 750 eur. Pri pohľade na hodinovú sadzbu došlo k nárastu z 4,023 na 4,310 eura.

Tieto zmeny ovplyvňujú aj výšku príplatkov za prácu v noci, cez víkendy, za náročnejšiu prácu, za prácu počas sviatkov u dohodárov. Takisto aj za neaktívnu pracovnú pohotovosť mimo pracoviska. Príplatky za prácu počas sviatkov a za nadčasy sa navyše odvíjajú od priemernej mzdy zamestnanca.

Ako píše TA3, rozmrazenie príplatkov za prácu a ich naviazanie na minimálnu mzdu si vlani stihol presadiť minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Ešte do leta minulého roka boli totiž príplatky za prácu zmrazené. 

O koľko sa vlastne príplatky zvyšujú? Odpoveď nájdeš na druhej strane

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TA3, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá