Slovenskú značku dnes nosia aj svetové hviezdy. Dielo Jána Neheru z roku 1923 vzkriesili podnikaví manželia

  • Uznávanú módnu značku založil pred vyše 80 rokmi jeden z najtalentovanejších československých podnikateľov, Ján Nehera
  • Prežila znárodnenie a časom upadla do zabudnutia, až kým sa ju v roku 2014 nepodarilo vzkriesiť manželom Zdútovcom
  • Dnes útočí na svetový trh a ich kúsky môžeš nájsť na svetových mólach nejedného fashion weeku
ns
Facebook/Nehera
  • Uznávanú módnu značku založil pred vyše 80 rokmi jeden z najtalentovanejších československých podnikateľov, Ján Nehera
  • Prežila znárodnenie a časom upadla do zabudnutia, až kým sa ju v roku 2014 nepodarilo vzkriesiť manželom Zdútovcom
  • Dnes útočí na svetový trh a ich kúsky môžeš nájsť na svetových mólach nejedného fashion weeku

Označujú ho za najtalentovanejšieho podnikateľa v prvej polovici 20. storočia v Československu. Ján Nehera sa narodil na konci 19. storočia v Kostelnici na Hané v rodine krajčíra. Sám sa ale vyučil ako zámočník.

V dvadsiatych rokoch spolu s otcom a spoločníkmi založili prvú malú firmu v Prostějove. Ako sa jej ale začínalo dariť, spoločníkov vyplatili a začali podnikať s otcom sami dvaja.

Na začiatku tridsiatych rokov ju zapísali do továrenského registra ako Ján Nehera, továrenská výroba odevov, a časom si otvorili aj vlastné predajne.

Išlo tak pravdepodobne o prvý predaj konfekcie od výroby až po maloobchod, čo malo inšpirovať aj obchodné domy ako Chanel a Hermès.

zdroj: Cygnus-eStránky

Inšpirácia Baťom

Časom svoju výrobu modernizovali a rozšírili ponuku predajní aj o doplnkové služby ako úprava odevov, pranie či žehlenie. Cudzie Neherovi nebolo ani motivovať zákazníka k častejšiemu nákupu zľavami a výpredajmi.

Šiť mal aj oblečenie na mieru, a to dokonca iba o 10 % drahšie. Hravo vyriešil aj nedostatok pracovnej sily. Ján Nehera totiž založil školu pre budúcich zamestnancov spolu s internátmi. Išlo teda o akéhosi predchodcu duálneho vzdelávania.

Celkovo mali u Neheru zamestnanci pociťovať mnoho výhod – staval byty, rekreačné zariadenia a staral sa o výchovu mládeže.

Medzitým sa stihol oženiť s Anastáziou Kristkovou, s ktorou mal tri deti. Za svoje úspechy v podnikaní si dokonca vyslúžil prezývku prostějovský Baťa. Sám sa Baťovým podnikaním inšpiroval nielen v sociálnych benefitoch pre zamestnancov, ale napríklad od neho prevzal aj systém cien, ktoré končili deviatkou.

Záujem z celého sveta

Ako rástol úspech značky Nehera, sieť svojich obchodov expandoval aj do zahraničia. Ako prvú otvoril v roku 1936 prevádzku v Štokholme, neskôr sa rozšíril aj na africký kontinent, kde pracovali československí zamestnanci.

Na konci tridsiatych rokoch sa výrobu rozhodol expandovať aj na slovenskú časť krajiny. Za mesto, kde vybudoval novú továreň, si vybral Trenčín, čím ovplyvnil ďalší vývoj mesta, ktorému neskôr prischla prezývka „mesto módy“.

Dobré podnikateľské prostredie však náhle skončilo so vznikom Protektorátu Čechy a Morava. Jan Nehera nakrátko putoval do väzenia, a jeho podnik sa stal súčasťou Hanisch a spol.

zdroj: trencin.sk

Po konci druhej svetovej vojny prišla pre Neheru s nástupom komunistov aj druhá rana. Bol totiž obvinený z kolaborácie. Aj napriek tomu, že ho za krátky čas očistili, jeho podnik ostal znárodnený.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Top-fashion, Podnikajte, SME, Finstat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá