Môžeš bývať ako šľachtic, alebo si splniť sen o vlastnom hoteli. Na predaj je pompézny kaštieľ Révayovcov

  • Na internete sa objavila sa zaujímavá ponuka. Na predaj je Révayovský kaštiel v Turčianskej Štiavničke
  • Novým vlastníkom známeho historického objektu môžeš byť aj ty, stačí ti na to „len“ 3 700 000
nehnutelnosti.sk/LEVEL REAL, s.r.o., YouTube screenshot/ TV Turiec
  • Na internete sa objavila sa zaujímavá ponuka. Na predaj je Révayovský kaštiel v Turčianskej Štiavničke
  • Novým vlastníkom známeho historického objektu môžeš byť aj ty, stačí ti na to „len“ 3 700 000

Na stránke nehnutelnosti.sk sa objavila netradičná ponuka – na predaj je historický kaštieľ zo 16. storočia. Nachádza sa v obklopení Malej a Veľkej Fatry, rozprestiera sa okolo neho rozprávková záhrada a dokonca sa objavil v kultovom filme. Kúpu si však môžu dovoliť iba tí, ktorí zarábajú „kráľovské“ platy.

História kaštieľa Révayovcov siaha až do 16. storočia. Obyvatelia v Turčianskej Štiavničke na historický klenot nedajú dopustiť, no pohyb po areáli im mnohokrát sťažovali majitelia. Ako informuje PLUS 7 dní, za Révayovcov ho mohli navštevovať iba tí, ktorí si to prišli odpracovať na panské. 

V roku 2014 kaštieľ so záhradou od dediny dokonca oddeľoval plot. V tom čase bola majiteľkou istá ruská občianka, ktorá mala zámer kaštieľ prerobiť na dom pre seniorov. „Révayovci vraj svojho času púšťali do parku tiež len tých, ktorí tam chodili pracovať. Na panské. A zlé jazyky tvrdia, že to tak bude aj teraz, ibaže budú chodiť pracovať – na ruské,“ píše PLUS 7 dní.

Nové welness centrum?

Otázne je, ako sa k tejto otázke postaví nový majiteľ a či bude park s kaštieľom dostupný aj pre verejnosť. Ak chceš byť majiteľom tejto pompéznej stavby práve ty, musíš si pripraviť aj poriadny balík peňazí. Cena kaštieľa bola vyčíslená na 3 700 000 eur. 

Plocha kaštieľa je 9 000 m² s úžitkovou plochou 5 500 m². Má 2 podlažia, neobytné podkrovie a historické pivnice,“ opisuje kaštieľ stránka nehnutelnosti.sk. Kaštieľ v roku 1987 prešiel prvou rekonštrukciou, ďalšie opravy boli vykonané v rokoch 2017–18. 

Páči sa ti myšlienka prerobenia kaštieľa na welness centrum?

V inzeráte vyzerá kaštieľ naozaj luxusne, ide však o vizualizácie. Kaštieľ momentálne nie je v dobrom stave a potrebuje ďalšie inovácie. Práve toto malo byť dôvodom, prečo sa ho vzdala ruská majiteľka. „Mali sme s kaštieľom veľké plány, žiaľ, z hľadiska finančnej náročnosti pamiatkarov nebolo možné vyhovieť, ich požiadavky prevyšovali možnosti investora,“ mal sa pre Nový Čas vyjadriť konateľ firmy, ktorý zastupoval majiteľku.

Ako informuje portál nehnutelnosti.sk, v súčasnosti je k dispozícii právoplatné stavebné povolenie a realizačná projektová dokumentácia

Pravdepodobné je, že sa z neho stane hotelové wellness centrum. „Komplex je zaujímavý aj ako súkromný majetok, je to jeden z posledných uzavretých historických parkov v Európe, ktorý umožňuje rozvoj podľa vlastného uváženia. Môže byť vybudovaný podľa prezentovaného projektu ako hotel alebo klinika SPA s ubytovaním v 24 apartmánoch,“ uvádza sa na stránke nehnutelnosti.sk.

Celebrita medzi kaštieľmi

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke je známy aj milovníkom filmov. Objavil sa totižto v kultovom filme Martina Friča Jánošík. Svoju pozornosť mu venoval aj básnik Ján Kostra, ktorý o kaštieli napísal pár veršov v básni Môj rodný dom. 

Okolo kaštieľa sa rozprestiera veľký anglický park. „Môže sa pochváliť 6 nádhernými rybníkmi a viac ako 3000 stromami, z ktorých je 1200 jedinečných pre európsky región,“ dopĺňa portál nehnutelnosti.sk.

Zdroje: nehnutelnosti.sk, Plus 7 dní, Nový Čas

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie