Mučenie vo väzbe zažil na vlastnej koži, tvrdí Kaliňák. Diskusia sa zvrtla na absurdnú šarvátku

  • Politická diskusia v relácii Na telo bola turbulentná
  • Stretli sa v nej poslanci Robert Kaliňák a Juraj Šeliga
  • Niekoľkokrát musel zakročiť aj moderátor
kaliňák šeliga
Poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga a exminister vnútra Robert Kaliňák, TASR/Jaroslav Novák, Ján Krošlák
  • Politická diskusia v relácii Na telo bola turbulentná
  • Stretli sa v nej poslanci Robert Kaliňák a Juraj Šeliga
  • Niekoľkokrát musel zakročiť aj moderátor

V dnešnej politicko-diskusnej relácii Na telo boli hosťami poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga a exminister vnútra za stranu SMER-SD Robert Kaliňák. Politici sa rozprávali o predčasných voľbách, nedávnom obvinení Roberta Kaliňáka z uplácania, ale aj o iných minulých kauzách.

Debata sa však miestami vymykala spod kontroly, pričom na seba obidvaja politici často zvyšovali hlas. Nedarilo sa im riadiť sa plánom relácie, podľa ktorého mali byť preberané úplne iné témy. Moderátor Kovačič politikov upozornil, že celkovo otvorili 12 nesúvisiacich tém.

Diskusia bola skôr hádkou

Pri úvodnej debate o termíne predčasných volieb (ktoré sú stanovené na 30. septembra) hostia preberali dôvody, pre ktoré sa strany bývalej koalície uzniesli na termíne, ktorý je podľa opozičných strán príliš neskorý.

Jeden z dôvodov mala byť aj snaha dopriať orgánom činným v trestnom konaní dostatok času na ukončenie vyšetrovacej činnosti. Pri spomínanom bode exminister Kaliňák vytiahol mobilný telefón, z ktorého pustil nahrávku.

Tá podľa jeho slov usvedčuje políciu z toho, že sa snaží „pozatvárať opozíciu“ a spraviť zo strany SMER-SD „zločineckú organizáciu“.

Moderátor relácie bývalého ministra vnútra upozornil, že vety zachytené na nahrávke, ktorú prezentoval, sú „vytrhnuté z kontextu“.

Národná kriminálna agentúra prednedávnom obvinila Roberta Kaliňáka a Jozefa Brhela st. pre zločin podplácania. Informovala o tom Polícia SR na sociálnej sieti. Polícia priblížila, že obvinení mali poskytnúť úplatok osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy SR.

Exminister vnútra a člen predsedníctva opozičnej strany SMER-SD Robert Kaliňák však považuje obvinenie, ktoré mu bolo vznesené pre zločin podplácania, za nezákonné a nezmyselné. Povedal to na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Predseda strany SMER-SD Robert Fico poukázal na to, že obvinenie je postavené na individuálnej výpovedi bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho.

Oponoval aj moderátor

Robert Kaliňák opísané obvinenie počas relácie však rázne odmietol a spomenul vyjadrenie Roberta Fica, podľa ktorého bolo postavené na jednej vete, ktorú Imrecze vyslovil, „kým plakal a triasol sa od strachu“.

Tvrdeniam smeráka však oponoval poslanec Šeliga aj moderátor relácie Michal Kovačič, ktorý exministrovi predložil 12-stranový dokument, opisujúci detailnú výpoveď bývalého šéfa finančnej správy. 

imrecze
zdroj: TASR/Ján Krošlák - bývalý riaditeľ Finančnej správy František Imrecze

Počas trvania relácie upozorňoval moderátor obidvoch diskutujúcich, aby sa držali prezentovaných tém a otázok. Žiadosti však obidve strany zväčša ignorovali a neustále sa vracali k starším prípadom, ktoré spájali stranu SMER-SD s korupciou a podplácaním.

Juraj Šeliga spomenul napríklad kauzu Dobytkár či Mýtnik, pričom Roberta Kaliňáka neustále obviňoval z klamstiev.

Bývalý minister vnútra reagoval na obvinenia zväčša podráždene a v niektorých prípadoch skákal do reči aj samotnému moderátorovi. Súčasnú odvolanú vládu neskôr obvinil z mučenia väzňov a dokonca z vrážd, pričom spomenul bývalého policajného generála Lučanského, ktorý podľa vyšetrovania vo väzbe spáchal samovraždu.

Tvrdenia o mučení vo väzbe

Vo vyšetrovacej väzbe sa istý čas nachádzal aj Robert Kaliňák, ktorý mal údajné mučenie zažiť aj na vlastnej koži.

„Takže aj vás mučili?“ spýtal sa exministra Šeliga.

Samozrejme!“ reagoval Kaliňák.

Šeliga však podpredsedovi strany SMER-SD pripomenul jeho vlastné vyjadrenie, podľa ktorého s ním vo vyšetrovacej väzbe bolo zachádzané férovo.

robert Kaliňák
zdroj: TASR/Martin Baumann

Poslanec strany Za ľudí neskôr pripomenul Robertovi Kaliňákovi vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorá sa udiala počas vlády strany SMER-SD. Kaliňák uviedol, že za vraždu „necíti žiadnu politickú zodpovednosť“.

Juraj Šeliga sa okrajovo dostal aj k slovám prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana, ktorý počas návštevy relácie nevylúčil svoje budúce pôsobenie v politike. Podpredseda strany Za ľudí uviedol, že o vyjadrení nepočul, no nemyslí si, že bolo úplne vhodné.

Neskôr reagoval aj na nedávno objavený historický dokument, ktorý spája povereného ministra životného prostredia Budaja s bývalou ŠtB. Doplnil však len, že Ján Budaj sa k problematike bližšie ešte vyjadrí.

Zdroje: TASR, Na telo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá