„Musíme oslobodiť celú našu zem,“ vyzýva Zelenskyj. Pobaltské štáty podporia vstup Ukrajiny do NATO

  • Po Putinovom oznámení anexie ukrajinských oblastí Kyjev požiadal o vstup do NATO
  • To podporia všetky pobaltské štáty
  • Zelenskyj zverejnil vyjadrenie k ruskej ceremónii
Ukrajinská vlajka a vlajka NATO. Prezident Zelenskyj hľadí s vážnou tvárou a hnevom
Ilustračný obrázok, NATO.int TASR/AP, Ukrainian Presidential
  • Po Putinovom oznámení anexie ukrajinských oblastí Kyjev požiadal o vstup do NATO
  • To podporia všetky pobaltské štáty
  • Zelenskyj zverejnil vyjadrenie k ruskej ceremónii

Po piatkovom (30.9.) prejave Vladimira Putina, počas ktorého potvrdil ruskú anexiu štyroch ukrajinských území, Kyjev rýchlo reagoval a oznámil, že žiada o „zrýchlený“ vstup Ukrajiny do NATO, informovali sme. Svet na tieto udalosti reagoval rázne.

Ako uvádza agentúra TASR, ruský pokus o anexiu Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Doneckej oblasti krajiny Západu spoločne so Slovenskom odsúdili. Urobila tak i maďarská prezidentka na včerajšom stretnutí s Eduardom Hegerom. 

K Putinovým slovám sa vyjadril aj ukrajinský prezident Zelenskyj. Podotkol, že jeho krajina nebude rokovať s Ruskom, kým bude pri moci ruský prezident Vladimir Putin.

„Sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale… s iným ruským prezidentom,“ povedal ukrajinský prezident.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v piatok zároveň potvrdil, že spoločne s prezidentom Volodymyrom Zelenským a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom podpísali žiadosť o „zrýchlený“ vstup do Severoatlantickej aliancie.

Zelenskyj pri podpise žiadosti uviedol, že proces „zrýchleného“ vstupu do NATO je možný. Ako príklad uviedol Fínsko a Švédsko, ktoré tento rok začali proces vstupu do Aliancie bez akčného plánu členstva (MAP).

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Zelenského reakcia

Neskôr vo večerných hodinách zverejnil Volodymyr Zelenskyj na svojom instagramovom účte video s reakciou na ruskú „anexačnú ceremóniu“.

„Na východe našej krajiny máme podstatné výsledky“, hovorí v úvode.

„Verejných informácií je o tom už dosť. Každý počul, čo sa deje v Lymane v Doneckej oblasti. Sú to kroky, ktoré pre nás veľa znamenajú. A som vďačný všetkým našim bojovníkom za implementáciu tohto prvku v rámci nášho obranného plánu! Je to veľmi dôležité,“ poďakoval sa prezident.

Zelenskyj podotkol, že Ukrajinci musia oslobodiť celú svoju krajinu, aby dokázali hodnotu ľudských hodnôt a medzinárodného práva.

„Musíme oslobodiť celú našu zem, a to bude najlepším dôkazom toho, že medzinárodné právo a ľudské hodnoty nemôže porušiť žiadny teroristický štát, dokonca ani taký drzý ako Rusko,“ podčiarkol.

„Ukrajina dnes urobila rozhodnutia brániť sa a všetky ich zahrnie. Rozhodli tak Rada národnej bezpečnosti ako aj vrchný veliteľ hlavného veliteľstva,“ povedal Zelenskyj ohľadom ukrajinskej žiadosti o urýchlený vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)

Pobaltie vstup Ukrajiny do NATO podporí

Ministri zahraničných vecí Estónska, Lotyšska a Litvy v piatok oznámili, že ich krajiny podporujú čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO. TASR o tom informuje na základe správy americkej televízie CNN.

Všetci traja ministri zdieľali na Twitteri príspevok v tomto duchu. „Pobaltskí priatelia Ukrajiny plne podporujú čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO. Inšpirujúca odvaha Ukrajiny môže Alianciu iba posilniť,“ uviedli Urmas Reinsalu, Edgars Rinkévičs a Gabrielius Landsbergis.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Ako uvádza agentúra Reuters, Rusko v minulosti požadovalo právne záväzné záruky, že Ukrajina nebude nikdy prijatá do Severoatlantickej obrannej aliancie vedenej USA. Avšak Moskva tieto žiadosti podávala ešte predtým, ako vo februári poslala svoje ozbrojené sily na Ukrajinu.

Kyjev a Západ tvrdia, že Moskva okrem iného využila aj túto požiadavku ako zámienku na spustenie vopred plánovanej invázie na Ukrajinu. Avšak po vyše 200 dňoch odkedy ruské sily prekročili ukrajinské hranice, Zelenskyj požaduje vstup do NATO.

Je tak odhodlaný ukázať, že Putin zlyháva v jednom zo svojich hlavných vojenských cieľov – zabrániť Ukrajine stať sa súčasťou Severoatlantickej aliancie.

Zelenskyj tiež uviedol, že kým Ukrajina čaká na súhlas od členských štátov NATO, mohli by ju chrániť kyjevské návrhy bezpečnostných záruk. Tie sú známe pod pojmom Kyjevský bezpečnostný pakt. Moskva tento nápad, prirodzene, odmieta.

Zdroje: TASR, Instagram/Володимир Зеленський, Reuters, Instagram/Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá