Muž, ktorý sa stal závislým na hackovaní webkamier

  • Čím dlhšie pracujem ako IT projektový konzultant, tým častejšie sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú prelepené webkamery. Niekto hovorí o paranoji, ja osobne to považujem za ostražitosť.
image_1444577179.jpeg
  • Čím dlhšie pracujem ako IT projektový konzultant, tým častejšie sa stretávam s ľuďmi, ktorí majú prelepené webkamery. Niekto hovorí o paranoji, ja osobne to považujem za ostražitosť.

 

Existuje veľa rôznych dôvodov prečo ľudia hackujú vaše počítače. Peniaze, sláva, vplyv alebo iba stimulovanie ega. Podľa National Crime Agency – NCA (čo je taká verzia FBI v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie) sa ale objavil veľmi zaujímavý prípad. Podľa jedného z posledných rozsudkov bol odsúdený hacker označený za “závislého” na infikovaní počítačov, za účelom nabúrania webkamier a sledovania užívateľov. Samozrejme hlavne pri sexuálnych aktivitách.

 

Stefan Rigo

 

NCA oznámilo minulý štvrtok (8.10. 2015), že Stefan Rigo, 33 ročný muž z Leeds, bol zatknutý v Novembri 2014 ako jeden z viacerých, v súvislosti s väčším zásahom miereným proti diaľkovo prístupným trójskym koňom alebo RTA. Ide o kúsky softvéru, ktoré umožňujú útočníkovi prebrať kontrolu nad počítačom obeti.

 

Podľa tlačovej sprácy NCA v tomto prípade Rigo používal platený softvér Blackshades, za ktorý platil kreditkou svojej bývalej priateľky. Blackshades bol v minulosti bežne používaný na kradnutie citlivých bankových údajov a hesiel od mailových účtov. Keď prišla polícia zabaliť nášho milého Riga, nenašli však heslá, ani PIN kódy od kreditiek. Našli obrovské množstvo screenshotov ľudí z ich Skype hovorov, spolu s ďalšími fotkami urobenými cez hacknuté webkamery. 

 

 

Sám Rigo priznal, že je závislý od sledovania ľudí cez ich počítač.

Na niektorých z obrázkov boli muž a žena zachytení počas “kybersexu”, zatiaľ čo na iných iba masturbujúci muži. Našli sa však aj fotky ľudí, ktorí len sedeli pred svojimi počítačmi a nerobili nič sexuálne. Počas súdneho konania Rigo detailne opísal to, ako sledoval ľudí cez ich počítač dennodenne 5 až 12 hodín počas posledných 3 rokov.  “Určite ide o jeden z extrémnejších prípadov, vzhľadom na počet času stráveného sledovaním ľudí”, pridal na záver tlačovky hovorca NCA. 

 

 

Rigo bol odsúdený za voyeurism a na 40 týždňov podmienečného trestu, 200 hodín verejno-prospešných prác, bude 7 rokov zapísaný v registri sexuálnych delikventov a musel odovzdať všetko svoje počítačové vybavenie. Takisto bol odsúdený z počítačovej kriminality podľa zákonu o kyberkriminalite Veľkej Británie.

 

Nech je Rigova motivácia akákoľvek, funguje ako skvelé pripomenutie, že ľudia čo si prelepujú webkamery nemusia byť až takí čudáci. Ľudia si nie sú plne vedomí toho, ako veľmi môže niekto na diaľku ovládať ich počítač a už vôbec nie toho, že počítače začínajú byť všade, od práčky, hodiniek až po mobil. Nie je to zlé. Netreba byť paranoidný, ale je potrebné byť ostražitý. 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech