Mysleli si, že pijú pálenku. Metanol zabil až 42 ľudí v indickom štáte, ktorý alkohol zakazuje

  • Desiatky ľudí v Indii tento týždeň ochoreli po vypití metanolu
  • Po konzumácii tohto toxického alkoholu zomrelo už najmenej 42 ľudí
Záchranári privážajú na nosidlách muža, ktorý vypil pančovaný alkohol.
Záchranári privážajú na nosidlách muža, ktorý vypil pančovaný alkohol, TASR/AP Photo
  • Desiatky ľudí v Indii tento týždeň ochoreli po vypití metanolu
  • Po konzumácii tohto toxického alkoholu zomrelo už najmenej 42 ľudí

Najmenej 42 ľudí na západe Indie zomrelo a takmer 100 ďalších osôb hospitalizovali po konzumácii toxického alkoholu, oznámila vo štvrtok miestna polícia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Desiatky ľudí tento týždeň ochoreli po vypití metanolu, ktorý sa predával v niekoľkých obciach v indickom štáte Gudžarát.

Nelegálny obchod

V okrese Botad v tejto súvislosti zaznamenali už 31 úmrtí a ďalších 11 ľudí zahynulo aj v susednom okrese Ahmadábád, uvádza tamojšia polícia.

„Vyšetrovanie odhalilo, že obete skonzumovali priemyselný metanol, ktorý spôsobil ich smrť,“ uviedol minister pre vnútorné záležitosti štátu Gudžarát Harš Sanghaví. Zároveň dodal, že hospitalizovaných bolo v tejto súvislosti 97 ľudí, z ktorých dvaja sú v kritickom stave.

V dôsledku tejto udalosti úrady nariadili v Gudžaráte zasiahnuť polícii proti nelegálnemu obchodu s alkoholom a zatknutých bolo niekoľko ľudí. Gudžarát je totiž jedným z indických zväzových štátov, v ktorom sú konzumácia i predaj liehovín nelegálne.

Nebezpečný metanol

V Indii každoročne zomrú stovky ľudí v dôsledku konzumácie lacného alkoholu vyrábaného v pouličných liehovaroch. Približne až 40 percent alkoholu, skonzumovaného ročne v Indii, je vyprodukovaného nelegálne.

Do takýchto liehovín sa pritom často pridáva i metanol, aby sa zvýšila ich účinnosť. Metanol je však jedovatý a môže spôsobiť slepotu, poškodenie pečene alebo smrť. V priemysle sa tiež často používa ako nemrznúca zmes, uvádza AFP.           

V roku 2019 zomrelo pri podobnom incidente v severovýchodnom indickom štáte Ásam vyše 150 ľudí, väčšinou robotníkov na čajovníkových plantážach.

Nebezpečné blesky

Okrem toho vyčíňajú v Indii aj nebezpečné búrky. V dedine v indickom štáte Uttarpradéš zabili blesky sedem ľudí, prevažne farmárov. Vo štvrtok o tom informovala štátna polícia s tým, že počet obetí bleskov v Uttarpradéši už tento týždeň dosiahol 49.

Ľudia sa v utorok pred monzúnovým dažďom ukryli pod stromy, kde ich zasiahol blesk a okamžite zomreli. Medzi obeťami boli podľa polície štyria členovia jednej rodiny a tiež pastieri dobytka.

Vysoký počet obetí viedol vládu k vydaniu nových odporúčaní, ako sa môžu ľudia chrániť počas búrky s bleskmi, uviedol vládny hovorca Šišir Singh.

Od apríla už blesky podľa Sandžaja Srivastavu, ktorý pracuje pre Indický meteorologický úrad, zabili v Indii takmer 750 ľudí. Tento počet zahŕňa aj 20 obetí z ostatných dvoch dní v štáte Bihár a 16 z tohto mesiaca v štáte Madhjapradéš.

Generálna riaditeľka Centra pre vedu a životné prostredie Sunita Narain konštatovala, že rolu v rastúcom výskyte bleskov zohráva globálne otepľovanie.

Oteplenie o jeden stupeň Celzia podľa nej znamená 12-krát viac bleskov. Srivastava doplnil, že odlesňovanie, vyčerpávanie vodných telies a znečisťovanie prispievajú ku klimatickej zmene, ktorá vedie k väčšiemu výskytu bleskov.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá