„Na konflikty sme si už tak zvykli, že nesmierne tragédie prechádzame mlčaním.“ Pápež k ľudstvu vyslal silné posolstvo

  • Pápež František sa vo vianočnom posolstve modlil za koniec pandémie a vyzval na mierové riešenie konfliktov
  • Naživo si ho kvôli pandémii COVID-19 mohlo vypočuť len obmedzené množstvo ľudí
Pápež František
TASR/Michal Svítok
  • Pápež František sa vo vianočnom posolstve modlil za koniec pandémie a vyzval na mierové riešenie konfliktov
  • Naživo si ho kvôli pandémii COVID-19 mohlo vypočuť len obmedzené množstvo ľudí

Pápež František sa v sobotu modlil za ukončenie pandémie koronavírusu, Vyzval k zabezpečeniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých ľudí vrátane prístupu chudobných k očkovaniu. V tradičnom vianočnom posolstve Urbi et Orbi (Mestu a svetu) z balkóna Chrámu svätého Petra tiež apeloval, aby sa konflikty vo svete riešili dialógom.

Pápež vyjadril ľútosť nad konfliktami v Sýrii, Jemene, Iraku a v Etiópii, eskaláciou napätia na Ukrajine, spomenul aj „bezprecedentnú krízu“, ktorej čelí Libanon. 

Na (konflikty) sme si už tak zvykli, že nesmierne tragédie prechádzame mlčaním. Hrozí, že nebudeme počuť výkriky bolesti a utrpenia toľkých našich bratov a sestier,“ povedal František.

Pápež vyzval ľudí, aby otvorili srdcia

Hlava katolíckej cirkvi ďalej varovala pred tendenciou uzatvárať sa počas pandémie do seba a izolovať sa. Modlil sa za tých, ktorí sú pandémiou postihnutí najviac, vrátane žien a detí, osamelých seniorov a zdravotníkov, ktorí sa „veľkoryso venujú“ starostlivosti o chorých.

Vyprosujte zdravie chorým a inšpirujte všetkých mužov a ženy dobrej vôle, aby hľadali čo najlepšie spôsoby, ako prekonať súčasnú zdravotnú krízu a jej dopady,“ prihovoril sa zhromaždeným pútnikom.

Otvorte srdcia, aby bola zabezpečená potrebná zdravotná starostlivosť, a osobitne vakcíny, tým národom, ktoré ich najviac potrebujú,“ apeloval pápež.

Tradičné požehnanie si na vatikánskom Námestí sv. Petra vzhľadom na zhoršenú pandemickú situáciu vypočulo iba niekoľko tisíc pútnikov. Pápežove vianočné posolstvá za bežných podmienok zvyknú prilákať desaťtisícové davy.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie