Na Kube vznikne prvá slovenská továreň na sladkosti s výrobou niekoľkých ton vaflí denne

  • Slováci sa púšťajú do modernizácie závodu na výrobu cukroviniek Confitería Caibarién
  • Na Kube budú vyrábať cukríky, vafle, sušienky aj cereálie
koll
Unsplash.com
  • Slováci sa púšťajú do modernizácie závodu na výrobu cukroviniek Confitería Caibarién
  • Na Kube budú vyrábať cukríky, vafle, sušienky aj cereálie

Proxenta je investičná skupina, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od roku 2009. Doposiaľ sprostredkovala klientom investície do partnerských projektov v hodnote 60 miliónov eur. Vlastný kapitál aj finančné prostriedky klientov zhodnocuje v portfóliu svojich projektov v aktuálnej trhovej hodnote až 170 miliónov eur.

Proxenta nedávno oznámila vstup na kubánsky trh, kde bude pôsobiť ako zahraničný investor. S kubánskou stranou tu zakladá spoločný podnik. Pustia sa do modernizácie továrne na cukrovinky s názvom Confitería Caibarién, ktorá sa nachádza v okrese Caibarién v kubánskej provincii Villa Clara. Zmluva bude podpísaná na 25 rokov.

„Pre nás ako investora je atraktívna nielen 7,2 ročná návratnosť investície, ale aj celkový profit, ktorý prinesie. Proxenta bude v poradí iba desiaty zahraničný investor, ktorý založí s Kubou spoločný podnik v potravinárskom sektore. Zo Slovenska sme prvou firmou, ktorá investuje na Kube mimo sektor energetiky,” píše na svojej oficiálnej stránke Proxenta.

Vďaka slovenskej finančnej skupine pribudne v novej továrni na cukrovinky množstvo noviniek. Pôjde napríklad o linku, ktorá zvládne za 8 hodín vyrobiť 2 tony vaflí, ale aj rôznych druhov cukríkov. Fabrika však zvládne denne vyrobiť 4 tony rôznych sušienok či piškótových figúrok.

Keď bude výroba fungovať na 100 percent inštalovaných kapacít, dosiahne sa produkcia v objeme takmer 10 000 ton cukroviniek, čo umožní nahradiť  83 percent dnešného objemu dovozu.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Dopyt po cukrovinkárskych výrobkoch na kubánskom trhu predstavuje približne 20-tisíc ton.  V dôsledku nedostačujúcej domácej produkcie sa asi 61 %, teda asi 12-tisíc ton tohto dopytu, pokrýva výrobkami z dovozu. Dlhodobým cieľom kubánskej vlády je nahradenie dovozu cukroviniek domácou výrobou pri zabezpečení požadovaného sortimentu a kvality.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Vo fabrike sa postupne počíta s trojzmennou prevádzkou a s asi 250 zamestnancami. Majiteľ Proxenty Pavol Kožík avizoval, že medzi firemné benefity  zaradí aj osobný automobil pre zamestnancov.

Náš investičný projekt je situovaný na trhu s plánovanou ekonomikou, čiže má svoje špecifiká. Jedným z nich je, že projekt nemusí a nebude riešiť problematiku odbytu. Ten je vopred stanovený a naplánovaný prostredníctvom tritisíc koncových predajní na Kube. Mesto Caibarién bolo kedysi významným centrom rybolovu a už v minulosti sa tu  sústreďoval priemysel. Poloha v strede ostrova je veľmi priaznivá z hľadiska logistiky a umožňuje efektívne distribuovať tovar po celom ostrove. Súčasťou projektu je aj export,” dodáva tím Proxenta.

zdroj: proxenta.sk, Výročná správa Proxenta

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech