Na MIT vidia cez steny, stačí im na to Wi-Fi

  • Výskumníci z Massachusetts vyvinuli softvér, ktorý využíva Wi-Fi signál na rozoznanie ľudí za stenami.
image_1446127359.png
  • Výskumníci z Massachusetts vyvinuli softvér, ktorý využíva Wi-Fi signál na rozoznanie ľudí za stenami.

 

Zariadenie, ktoré vymysleli, sa volá RF-Capture a prenáša Wi-Fi signál za steny, kde pomocou odrazov signálu analyzuje pohyb a obrysy človeka.

 

Táto technológia je rozšírením niečoho, na čom tento tím pracuje už roky. V roku 2013 prišli s podobnou technológiou, ktorá však využívala na detekovanie rádiové vlny. RF-Capture je narozdiel od tohoto systému oveľa sofistikovanejší a dokáže rozoznávať detaily oveľa presnejšie. A to dokonca tak, že vníma aj srdcovú frekvenciu a dýchanie.

 

 

Ako to funguje?

RF-Capture umiestniš do miestnosti a za stenou sa prechádza tvoj kolega. Zariadenie vyšle signál, ktorý prejde cez stenu a zasiahne ľudské telo. Algorytmus následne rozozná jednotlivé časti teľa a vytvorí siluetu. Výskumníci dokonca dokázali pomocou tejto technológie prečítať, čo osoba za stenou píše na tabuľu. 

 

Toto zariadenie zatiaľ nemá v reálnom svete konkrétne využitie, no podľa tímu je možností obrovské množstvo. RF-Capture môže byť využité na detekovanie pohybu starších osôb, ktoré žijú sami. Ak by náhodou starší človek spadol, osoba v blízkosti to uvidí a môže okamžite reagovať. Technológia určite môže nájsť využitie aj v inteligentných domoch.

 

 

Chalani nemajú megalomanské plány na ďalšie rozširovanie funkcionality, prioritou zostáva pracovať na čo najdokonalejšej prenosti zariadenia.

 

A áno, viem na čo celý čas myslíš. Ak premýšľaš nad tým, že by sa tým dalo špehovať ľudí a hrať sa na agenta, nemýliš sa. V MIT tiež nezavierajú oči a pracujú na reguláciach, aby RF-Capture nemohla byť využitá na podobné účely. Dúfam, že sa im to nepodarí.

 

zdroj: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech