Na Novom Zélande vymysleli jedinečný a hlavne poriadne uletený vodný elektrobicykel

  • Novozélandský projekt vytvorril unikátny vodný elektrobicykel
  • Hydrofoiler XE-1 má v ráme zabudovanú až 400 wattovú batériu
  • Cyklistika sa v tomto prípade dá jednoducho preniesť aj na vodu
03
manta5.com
  • Novozélandský projekt vytvorril unikátny vodný elektrobicykel
  • Hydrofoiler XE-1 má v ráme zabudovanú až 400 wattovú batériu
  • Cyklistika sa v tomto prípade dá jednoducho preniesť aj na vodu

Pojem elektrobicykel sa postupne dostáva do povedomia viac a viac ľudí aj v naších končinách. Spojenie tradičnej cyklistiky a moderných elektromotorov nemusí byť výsadou iba skalných fanúšikov dvojkolesových mašín. Avšak nájdu sa aj ľudia, ktorým táto kombinácia nesedí a odmietajú ju. No nájdu sa aj takí, ktorí si túto technológiu ihneď zamilovali a snažia sa o zvýšenie jej povedomia do celého sveta.

Medzi takýchto ľudí patrí aj novozélandský tím inžinierov zo spoločnosti Manta5. Po šiestich rokoch vývoja sa im totiž podarilo vytvoriť naozaj unikátny elektrobicykel. Elektrobicykel pod označením Hydrofoiler XE-1 sa od klasických bicyklov poháňaných malým elektromotorom líši jednou podstatnou vlastnosťou. Dokáže jazdiť aj po vode.

Hydrofoiler XE-1, ktorý je osadený 400 W elektrickým motorom, používa špeciálnu vrtuľu vyrobenú s uhlíkových vlákien. Vďaka nízkej hmotnosti tak dokáže vytvoriť dostatočne silný ťah pri nízkej rýchlosti a naopak znižuje celkový odpor vo vysokej rýchlosti. Vodeodolná konštrukcia zaistí dokonalý ťah v akomkoľvek prostredí.

Rám elektrobicyklu je vyrobený z hliníkovej zliatiny, ktorá sa používa hlavne v letectve pre svoju nízku hmotnosť a vysokú odolnosť. Súčasťou rámu sú aj indikátory zobrazujúce aktuálny stav batérie. Po ich vybití sa netreba obávať potopenia, vodný elektrobicykel sa dá používať aj pedálmi ako klasický bicykel.

This morning’s pool session 💦

A post shared by Manta5 Hydrofoil Bike (@manta5.nz) on

Tento naozaj unikátny vodný elektrobicykel je v súčasnosti možné predobjednať na oficiálnej stránke výrobcu. Predaj by sa mal spustiť začiatkom februára 2018.

Cenovka sa zastaví približne na hodnote 4500 €. Plánom spoločnosti je vytvoriť limitované množstvo elektrobikov pre obyvateľov Nového Zélandu a po čase ponúknuť svoj výtvor aj do celého sveta. No tak čo? Vyskúšal by si si tento jedinečný dopravný prostriedok?

zdroj: inhabitat.com / manta5.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK