Na olympiáde sú aj teroristi, pašeráci drog a rasisti. Toto sú tri neuveriteľné príbehy a prešľapy

  • Zlatého medailistu obvinili z účasti v teroristickej skupin a dvojnásobného medailistu z predaja drog
  • O prácu prišiel aj komentátor s rasistickými poznámkami
Nathan Baggaley, Džavád Forúghí
TASR/AP/Alex Brandon, TASR/AP/Armando Franca
  • Zlatého medailistu obvinili z účasti v teroristickej skupin a dvojnásobného medailistu z predaja drog
  • O prácu prišiel aj komentátor s rasistickými poznámkami

Aj medzi športovcami sa nájdu príbehy, ktoré by ti ani vo sne nenapadli. Len pár dní po fenomenálnom triumfe v športovej streľbe bol iránsky olympionik Džavád Forúghí zástupcami športovcov Medzinárodného olympijského výboru obvinený z terorizmu.

Ak by sa toto závažné obvinenie ukázalo ako pravdivé, výbor žiada nie len vylúčenie Forúghího, ale hneď všetkých iránskych športovcov z OH 2020 v Tokiu, informuje RTVS.

zdroj: TASR/AP

Iránska ľudskoprávna organizácia United For Navid napísala, že „považuje udelenie olympijskej zlatej medaily iránskemu strelcovi Džavádovi Farúghimu nielen za katastrofu pre iránsky šport, ale aj pre medzinárodné spoločenstvo, a najmä reputáciu Medzinárodného olympijského výboru. Štyridsaťjedenročný Forúghi je súčasným a dlhoročným členom teroristickej organizácie IRGC (Iránskej revolučnej gardy, v USA klasifikovanej ako teroristická organizácia, pozn. red.),“ informuje The Jerusalem Post.

Na Farúghiho členstvo v Iránskej revolučnej garde upozornila okrem iného Masih Alinejadová, iránsko-americká novinárka a bojovníčka za ženské práva, spolu s bývalým grécko-rímskym zápasníkom Sardar Pashaeim. Alinejadová nedávno informovala, že iránsky režim plánoval jej únos zo Spojených štátov, kde teraz žije, dopĺňa portál Seznam Zprávy.

Kokaín za 200 miliónov

Dvojnásobný strieborný olympijský medailista z Atén 2004 a trojnásobný majster sveta v rýchlostnej kanoistike Nathan Baggaley z Austrálie zas spolu s mladším bratom dostal trest na viac ako 20 rokov za pašovanie drog. Bratská dvojica sa v júli 2018 pokúsila prepašovať do Austrálie kokaín v hodnote až 200 miliónov austrálskych dolárov, čo je v prepočte približne 125 miliónov eur. Súd bratov Baggaleyovcov uznal vinnými ešte v apríli, teraz sa dozvedeli výšku trestov, informuje SITA.

„Dru a druhý muž Anthony Draper, podnikli v júni 2018 11-hodinovú cestu, aby sa stretli s cudzou loďou, ktorá tieto drogy prevážala. Zahliadli ich však sledovacie lietadlá a vyslali námornú loď. Zábery zachytili Drua, ktorý hádzal balíčky kokaínu cez palubu, zatiaľ čo sa Draper pokúšal dostať preč z lode,“ píše BBC.

Tabak či „fajčivo“

Neskôr ich pri pobreží chytilo policajné plavidlo a zatkli ich. Kým Dru tvrdil, že bol unesený Draperom a na plavbu sa vydal pod vyhrážkami, že Draper ublíži jeho rodine, ten zas tvrdil, že si ho najal Dru a mal ísť loďou previezť „fajčivo“, čo je označenie pre marihuanu.

Draper sa napokon k dovozu kokaínu priznal začiatkom roka a svedčil proti bratom Baggaleyovcom, čím si „kúpil“ nižší trest. Podľa prokurátora bol do plánu zapojený aj dvojnásobný strieborný medailista Nathan, pretože kúpil čln a zabezpečil jeho vybavenie.

Nathan Baggaley dostal nepodmienečný trest na 25 rokov a o podmienečné prepustenie smie žiadať najskôr po dvanástich rokoch vo väzení, Dru Baggaley môže o prepustenie požiadať najskôr po šestnástich rokoch za mrežami.

Nathan Baggaley na OH 2004 v Aténach získal striebro na 500 m v K1 aj K2. V K1 na 500 m získal trikrát zlato na MS v rokoch 2002, 2003 a 2005.

Padáka pre rasistický komentár

Štátna televízia v Grécku zas s okamžitou platnosťou ukončila zmluvu so športovým komentátorom Dimosthenisom Karmirisom, hoci za oveľa miernejšie previnenie.

Problémom boli jeho poznámky počas aktuálnych OH v japonskom Tokiu na adresu reprezentanta z Kórejskej republiky, ktoré televízia označila ako rasistické, informuje TASR.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by STARTITUP SK (@startitup_sk)

Skúsený komentátor televízie ERT sa previnil počas duelu v stolnom tenise, v ktorom Džeoung Joung-sik zdolal Gréka Panagiotisa Gionisa. Grék v súboji viedol 1:0 aj 2:1 na sety, napokon súperovi podľahol 2:4. Karmiris o zručnostiach kórejských športovcov v tomto odvetví povedal: „Majú prižmúrené oči, takže nechápem, ako vidia loptičku pohybujúcu sa tam a späť.“

Televízia o niekoľko hodín neskôr na svojom webe zverejnila vyhlásenie: „Rasistické komentáre nemajú miesto vo verejnoprávnej televízie. Dnes sme ukončili spoluprácu s Dimosthenisom Karmirisom.“

Zdroje: Seznam Zprávy, The Jerusalem Post, RTVS, TASR, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK