Na pľúcnej ventilácii končia čoraz mladší ľudia. 30 Slovákov sa nového roka nedožilo, včera zomreli na koronavírus

  • Za včerajší deň pribudlo 2 660 pozitívne testovaných a 30 úmrtí
  • Vekové rozpätie pacientov s COVID-19, ktorí potrebujú pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, sa znižuje
COVID nemocnica
SITA/AP, Hendrik Schmidt
  • Za včerajší deň pribudlo 2 660 pozitívne testovaných a 30 úmrtí
  • Vekové rozpätie pacientov s COVID-19, ktorí potrebujú pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, sa znižuje

Za včerajší deň pribudlo 2 660 pozitívne testovaných formou RT-PCR. Informuje o tom NCZI s tým, že vykonaných bolo 10 494 PCR testov, 11 330 ľudí bolo testovaných antigénovými testami. V piatok 31. decembra pribudlo aj 30 úmrtí.

Dobrou správou je, že počet hospitalizovaných sa znížil o 23 osôb. V nemocnici v súčasnosti leží 2 313 osôb, 454 z nich na JIS.   

Podľa korona.gov.sk až 83,7 % hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných. Počas včerajšieho dňa podľa oficiálnych údajov nepribudol ani jeden zaočkovaný. Na Slovensku máme 2 572 136 plne zaočkovaných osôb.

Koronavírus prechádza zmenami

Vekové rozpätie pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebujú pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV), sa znižuje. Podľa primára Oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny v Nemocnici Košice-Šaca Michala Blanára ide v súčasnosti o päťdesiatnikov, pričom počas druhej vlny tento druh podpory potrebovali najmä 60 až 70-roční pacienti.

Tento trend potvrdil aj prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, lekár a vedec Peter Celec.

„Je pravda, že sa vo viacerých krajinách ukazuje, že priemerný vek hospitalizovaných i ventilovaných pacientov sa znižuje, čo môže súvisieť so zmenami vírusu. Skôr to ale bude dôsledkom toho, že vyššie vekové kategórie majú vyššiu zaočkovanosť,” povedal Celec pre agentúru SITA.

zdroj: TASR/AP/Evgeniy Maloletka

Dodal, že napriek tomu je vysoký vek stále kľúčovým rizikovým faktorom mortality na ochorenie COVID-19. Tá sa navyše, v prípade napojenia na UPV, od začiatku pandémie hýbala na úrovni nad 90 %, pričom postupne klesala pod 50 %, napríklad v Nemecku. To však podľa Celeca nezávisí len od veku pacientov, zlepšovanie prežívania môže byť aj dôsledok lepšej liečby či lepšieho stavu pacientov.

Faktoru veku však už teraz podľa vedca a lekára úspešne konkuruje nezaočkovanosť. Na príklade západnej Európy Celec demonštroval, že v nasledujúcej, respektíve nastupujúcej vlne, prichádza nový variant vírusu do populácie, kde jedinou skupinou, ktorá nie je skoro vôbec zaočkovaná, sú deti.

„O tom, koľko z nich COVID prekonalo, možno len špekulovať. Napriek tomu, že v drvivej väčšine prípadov majú ľahký priebeh, raritné ťažšie prípady u detí budú zrejme pribúdať. Takže priemerný vek hospitalizovaných bude zrejme opäť klesať,” vysvetlil Celec.

Zdroje: SITA, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie