Na Slovensku sa môže vyskytovať nebezpečná kozmetika, ide o známe značky

  • ÚVZ SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov
  • Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku
Z drogérií sťahujú rad nebezpečných výrobkov
Ilustračné foto, Freepik/@senivpetro
  • ÚVZ SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov
  • Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov. Do systému Safety Gate/RAPEX – systému EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch – ich nahlásili kontrolné orgány v Taliansku, Maďarsku, vo Francúzsku a v Českej republike. TASR o tom informoval odbor komunikácie ÚVZ SR.

Výrobky sa môžu vyskytovať aj na Slovensku, upozornil ÚVZ. Kompletný zoznam výrobkov možno nájsť na jeho webe. Databáza výrobkov hlásených do systému Safety Gate/RAPEX je dostupná aj na webovej stránke Európskej komisie.

Najznámejší alergén sa nachádzal aj vo výrobkoch

Zo 40 produktov sa v 39 nachádza látka Butylphenyl Methylpropional. Ako informuje portál tvnoviny.sk, je to v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. 

Európska únia dala totiž tejto látke stopku ešte v roku 2022. Nachádza sa aj na zozname 26 najznámejších alergénov a u citlivejších osôb môže mať alergénny potenciál.

V jednom z nebezpečných kozmetických produktov sa však nachádza iný alergén s názvom Hydroquinone. Táto látka je v rozpore s nariadením EP a Rady č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Aj tento výrobok môže vyvolať alergickú kontaktnú dermatitídu.

Má ísť napríklad o produkty: Pantene Pro-V, L’OREAL Paris Elvive, Palmolive – Brilliant color Shampoo, FA – Funky Feathers shower gel, Nivea – Styling Mousse Flexible, a mnohé ďalšie.

Chorobnosť stúpla

ÚVZ okrem toho upozorňuje aj na chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO), ktorá v 40. kalendárnom týždni stúpla o 10,5 percenta. Stúpla aj chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), a to o 25,4 percenta.

Epidemiológovia počas uplynulého týždňa zaznamenali 37 661 prípadov ARO. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom najnižšia v Bratislavskom kraji. Ochorenia sa najčastejšie vyskytli vo vekovej skupine detí do piatich rokov.

„Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 088 osôb, čo predstavuje 2,9 % zo všetkých ARO,“ priblížil úrad.

Žiadny prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia

Ako CHPO nahlásili 3 224 ochorení, čo predstavuje 8,6 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu bolo v 40. týždni hlásené spolu v ôsmich výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o šesť materských škôl (tri v Prešovskom kraji a po jednej v Banskobystrickom, Žilinskom a Nitrianskom kraji), jednu základnú školu a jednu strednú školu v Žilinskom kraji.

V uplynulom týždni nebol podľa ÚVZ hlásený žiadny prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI).

V 40. týždni bolo spracovaných 423 prípadov ochorenia COVID-19. Z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola k 8. októbru najvyššia chorobnosť zaznamenaná u detí do jedného roka.

Odporúčania odborníkov

ÚVZ upozornil aj na kardiovaskulárne ochorenia. Tvrdí, že osemdesiatim percentám kardiovaskulárnych ochorení možno predísť zmenami životného štýlu. Najúčinnejšou prevenciou je redukcia úrovne rizikových faktorov. 

„Medzi najčastejšie rizikové faktory rozvoja srdcovo-cievnych ochorení patria vysoký krvný tlak, nedostatok fyzickej aktivity, stres, fajčenie, vysoká hladina cholesterolu v krvi, nezdravý spôsob stravovania či nadváha a obezita,“ priblížil na webe.

Nástup ochorení obehového systému možno redukovať aj malými zmenami v správaní. Odborníci odporúčajú napríklad jesť čerstvé ovocie a zeleninu, obmedziť množstvo soli a korenín s vysokým obsahom sodíka, ale aj nahradiť maslo, bravčovú masť či ghí rastlinnými olejmi. Prospešné tiež je uprednostniť dusenie alebo varenie namiesto vyprážania.

ÚVZ tiež apeluje na konzumáciu chudého mäsa, ideálne dvakrát týždenne aj rýb. Ľudia by sa podľa neho mali vyhýbať údeninám a obmedziť mastné a červené mäso. Potrebné je tiež obmedziť konzumáciu nápojov s vysokým obsahom cukrov. Odporúča sa aj aktívny životný štýl – športovanie, doprava na bicykli či každodenná svižná chôdza.

Odborníci pripomenuli tiež dôležitosť pravidelných preventívnych prehliadok u praktických lekárov. Apelujú aj na pravidelné meranie krvného tlaku.

„Merať si krvný tlak môže byť užitočné aj pre tých, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy,“ ozrejmili. Vhodné je podľa nich si namerané hodnoty zapisovať a sledovať ich dlhodobý trend.

„Optimálne hodnoty krvného tlaku u zdravého človeka sú do 120/80 mmHg,“ dodali. V prípade, že sa chcú ľudia dozvedieť viac o svojom zdraví, odporúčajú návštevu bezplatných poradenských centier zriadených pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Zdroje: uvzsr.sk, tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá