Na Slovensku stále denne zomierajú desiatky ľudí na COVID-19. Tretia vlna určite príde, tvrdí Kulkovský

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 350
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 995
pivo, terasy, restauracie
TASRAP Photo/Alberto Pezzali
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 350
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 995

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 262 108 za predchádzajúci deň pribudlo 18 351 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 596 942 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 525 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 350 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 363 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 4,38 % z 7 995 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,37 % z 97 562 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (79), nasleduje Žilinský (69), Trnavský (58), Trenčiansky (48), Banskobystrický (28), Bratislavský (27), Košický (25) a Nitriansky (16). Je medzi nimi 167 mužov a 183 žien. Celkový počet nakazených mužov je 184 328 a žien 201 808. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 088 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 951 ľudí. Na JIS je 104 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 131 osôb.

zdroj: MZSR

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 26 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 077 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 359. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 734 112 pričom takto bolo pozitívne testovaných 386 136 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 33 621 336, z čoho bolo pozitívne testovaných 380 285 osôb.

zdroj: MZSR

Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Tretia vlna

Primár Milan Kulkovský prezradil svoj názor na čoraz diskutovanejší príchod tzv. tretej vlny pandémie nového koronavírusu na Slovensku.

„Myslím si, že sa všetci zhodneme na tom, že tretia vlna najneskôr na jeseň určite príde. Jej príchod spôsobia viaceré faktory, najdôležitejším bude kombinácia zvýšenej cezhraničnej mobility a menšia miera obozretnosti a dodržiavania odporúčaní,“ objasňuje pre TV Noviny.

Uverejnil používateľ Mesto Šamorín – Somorja Város Pondelok 10. mája 2021

Podľa jeho názoru však bude slabšia ako druhá, a to z viacerých dôvodov. Konštatuje, že do jesene bude už pravdepodobne každý, kto o to prejaví záujem, zaočkovaný minimálne jednou dávkou vakcíny. Očkovanie spolu s populáciou, ktorá COVID-19 už prekonala, vytvorí podľa jeho slov výborný podklad kolektívnej imunity.

Aj Ministerstvo zdravotníctva SR potvrdilo, že očakáva, že tretia vlna ochorenia COVID-19, ktorá príde na jeseň, bude miernejšia. 

„Rezort plánuje PCR testovanie v kombinácii s antigénovým testovaním, ktoré bude nastavené v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie,” priblížila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Hygienici budú zároveň vyhľadávať ohniská nákazy cez rozbory odpadových vôd.

Sputnik V

Na Slovensku by sa mohlo začať očkovať ruskou vakcínou Sputnik V už v najbližších dňoch. Ako na sociálnej sieti uviedol minister financií Igor Matovič, k očkovaniu sa schyľuje „po výborných výsledkoch testov v certifikovanom OMCL laboratóriu v Maďarsku a po 3-mesačných všemožných obštrukciách všemocných,“ konštatoval.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP SK (@startitup_sk)

Matovič informoval, že sa s ruskou stranou počas víkendu dohodol, že po pretestovaní vakcíny v registrovanom OMCL laboratóriu so začiatkom očkovania súhlasia. „Tešte sa, ktorí sa tešiť chcete,“ dodal.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Situácia v samotnom Rusku v súvislosti s pandémiou koronavírusu zostáva podľa expertov stabilná, povedal ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že vakcínu proti ochoreniu COVID-19 dostalo doposiaľ zhruba 21,5 milióna Rusov. Informuje o tom agentúra TASS.

Putin podotkol, že podľa štatistík v súčasnosti krajina denne zaznamená okolo 8000 nových prípadov nákazy. „Potrebujeme naďalej aktívne testovať a očkovať,“ zdôraznil s tým, že testovanie a vakcinácia sú dva veľmi významné faktory pre prekonanie pandémie a jej dôsledkov v budúcnosti. „Máme 21,5 milióna ľudí, ktorí už boli zaočkovaní. Výsledky krajiny sú veľmi dobré,“ dodal Putin.

V súčasnosti sú v Rusku zaregistrované štyri vakcíny – Sputnik V a Sputnik Light vyvinuté v Gamalejovom vedeckovýskumnom inštitúte epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, EpiVacCorona vyvinutá Štátnym vedeckým centrom virológie a biotechnológie Vektor a CoviVac vyvinutý Federálnym vedeckým centrom pre výskum a vývoj imunobiologických prípravkov M. P. Čumakova. Vakcíny Sputnik V, EpiVacCorona a CoviVac sú dvojdávkové, Sputnik Light je jednodávková očkovacia látka, pripomína TASS.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR, TV Noviny, TASS, TASR, Facebook/Milan Kulkovský

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech