Na Slovensku už v cirkusoch definitívne nebudú môcť vystupovať takmer žiadne zvieratá 

  • Cirkusy so zvieratami to budú mať na Slovensku od septembra oveľa ťažšie
  • Mnohé z nich budú zrejme musieť presedlať na iné podnikanie
pixabay.com
  • Cirkusy so zvieratami to budú mať na Slovensku od septembra oveľa ťažšie
  • Mnohé z nich budú zrejme musieť presedlať na iné podnikanie

Na Slovensku bude od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako bude zakázané ich s týmto cieľom cvičiť. Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Infomrovala o tom TASR.

Zákaz sa netýka psa domáceho, mačky domácej ani fretky domácej. Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že za verejné vystúpenie sa nepovažujú komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade ani použitie sokoliarskeho dravca na sokoliarskom vystúpení. Aj naďalej je tiež povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania.

zdroj: unsplash.com

Vyhláška tiež určuje podmienky na verejné vystupovanie a výcvik zvierat, ktorých sa zákaz netýka. Zakazuje napríklad pri drezúre používať oheň alebo iný podnet, ktorý môže zvieraťu spôsobiť bolesť, ako aj používať látky, ktoré ovplyvňujú vnímanie zvieraťa. Drezúra tiež musí byť podľa vyhlášky prerušená, ak je zviera unavené alebo sa na ňom prejaví príznak stresu.

Vyhláška súvisí s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako živého tvora a cítiacu bytosť. Tá účinnosť nadobudla 1. januára 2019.

Stopku cirkusom dal ako prvý Pezinok

Cirkusy sú aj napriek okolitému vývoju na poli tzv. šoubiznisu ukážkou zábavy, ktorá vzdoruje času. Odhalenie skutočnej reality cirkusov, krutých zákulisných praktík a pribúdajúcej iniciatívy ochrancov zvierat na celom svete už prinášajú prvé úspechy a zdá sa, že postupné zákazy cirkusov so zvieratami v jednotlivých krajinách naštartovali ukončenie jednej smutnej éry.

Dobré správy najnovšie prichádzajú z mesta Pezinok. Nový primátor Igor Hianik dal stopku cirkusu na území mesta. Svoje rozhodnutie zamietnuť žiadosť cirkusu, ktorý tu každý rok vystupuje, oznámil primátor aj na svojej facebookovej stránke.

zdroj: pixabay.com

„To,že prišla žiadosť , vcelku narýchlo, to by sme ešte vedeli zmenežovať.  Ale dali sme si podmienku, že v poriadku, keď nebudú súčasťou cirkusu zvieratá. Keďže táto podmienka nebola splnená. Žiadosť bola zamietnutá,” vysvetľuje Igor Hianik.

Rozhodnutie mesta Pezinok a tamojšie primátora víta aj Sloboda zvierat, ktorá nabáda aj ďalšie slovenské mestá k podobnému zmýšľaniu. „Vítame rozhodnutie mestského zastupiteľstva Pezinka a jeho primátora Igora Hianika, neuzatvoriť s cirkusom so zvieratami zmluvu o prenájme verejného priestranstva! Je to dôležitý precedens a veríme, že aj inšpirácia pre ďalšie slovenské mestá,” píše Sloboda zvierat na svojom webe.

zdroj: TASR, Pezinok.sk, Slobodazvierat.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech