Na Slovensku vzniká prvé post-covidové centrum. Pacientov s vážnymi komplikáciami pribúda, vraví lekárka

  • Pacienti po prekonaní COVID-19 trpia rôznymi problémami
  • „Začínajú sa prejavovať až do dvoch mesiacov po prekonaní ochorenia, platí to aj pre asymptomatických pacientov,“ vraví Dáša Viszlayová
nemocnica kovid
Unsplash/Mufid Majnun
  • Pacienti po prekonaní COVID-19 trpia rôznymi problémami
  • „Začínajú sa prejavovať až do dvoch mesiacov po prekonaní ochorenia, platí to aj pre asymptomatických pacientov,“ vraví Dáša Viszlayová

V Nových Zámkoch vznikne prvé centrum pre pacientov trpiacich post-covidovým syntrómom či inými problémami po prekonaní infekcie COVID-19. Či bude nové centrum dočasné alebo trvalé, vedúca lekárka Centra post-covidovej starostlivosti Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch, Dáša Viszlayová, netuší. 

Jeho hlavnou zložkou budú odborníci, ktorí sú po prekonaní ochorenia vyhľadávaní najčastejšie, priblížila Viszlayová v relácii Braňo Závodský naživo na Exprese. „Súčasťou budú pneumológ, internista, gastroenterológ, neurológ, psychiater a podľa príznakov budú pacienti odosielaní k ďalším odborníkom, ktorých v nemocnici máme.“

Michaela Macháčová, viceprezidentka Slovenskej spoločnosti všeobecných lekárov, vznik daného centra pokladá za pozitívny krok v rámci celkového boja s pandémiou. „V prvom rade chcem pogratulovať primárke a som úplne nadšená. Takéto centrá by mali byť v každej nemocnici. Bez ohľadu na to, či boli pacienti hospitalizovaní, ak majú problémy, mali by byť sledovaní po dobu 1 až 3 rokov. Ak sa toto podarí rozšíriť do ďalších nemocníc, budeme veľmi nadšení,“ vraví.

„V poslednom čase mi začínajú pribúdať ľudia s post-covidovým syndrómom, sú to ľudia v produktívnom veku, ktorí trpia pneumologickými problémami, psychologickými aj neurologickými zmenami,“ dopĺňa Macháčová.

Čo je vlastne post-covidový syndróm

Príznaky „dlhého covidu“, respektíve post-covidového syndrómu, sa začínajú prejavovať približne po 12 týždňoch od prekonania samotného ochorenia. Mnohí pacienti si preto môžu myslieť, že ochorenie prekonali bez značných problémov, nemusí to však byť tak.

„Medzi najčastejšie príznaky patrí extrémna únava, výpadky pamäti, depresie, nesmelosť, bolesti migrénozného charakteru, bolesti svalstva, zadýchavanie, bolesti na hrudníku, vypadávanie vlasov a mnohé iné,“ priblížila Macháčová.

Viszlayová dodáva, že do tejto skupiny sa nám miešajú aj tí pacienti, u ktorých došlo k závažnému poškodeniu orgánov. Tiež tí, ktorí prekonali vážnu formu infekcie. Pri daných skupinách príznaky buď pokračujú aj po prekonaní ochorenia, alebo sa pridružujú nové. Častým „doplnkom“ býva aj po-vírusový únavový syndróm, kedy sú pacienti aj dlhší čas od prekonania choroby neschopní vykonávať bežné činnosti pre enormnú únavu.

„Ak by sme to zoradili podľa orgánov, sú to kardiovaskulárne problémy, kožné ochorenia, endokrinné ochorenia, imunologické problémy, teploty, naozaj, spektrum príznakov je veľmi, veľmi široké,“ vraví Viszlayová.

Post-covidový syndróm sa prejaví približne u 1 z 10 pacientov po tzv. hluchom období, ktoré trvá zväčša dva mesiace. Týka sa to aj bezpríznakových pacientov.

„Nedovolím si predpokladať, kedy sa tento post-covidový syndróm skončí a či vôbec. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že mi pribúdajú pacienti, u ktorých sa vyvinula aj cukrovka či hypertenzia,“ vraví Macháčová.

Fungujú bez inštrukcií

Z pohľadu predikcie vplyvov pandémie na každého z pacientov je s nami koronavírus ešte prikrátko. Väčšina z pacientov zažíva veľmi individuálne, s ich predošlým zdravotným stavom len hranične súvisiace komplikácie. Teórií, prečo vírus ovplyvňuje naše telo aj po jeho prekonaní, je množstvo. „Pacujeme aj s teóriou perzistencie vírusu, čo znamená, že vírus aj po prekonaní ostáva v malom množstve v tele, to by vysvetľovalo kolísavé stavy. Kým však nebudeme mať nejaké inštrukcie, tak na toto neprídeme,“ vraví Macháčová.

Pociťuješ počas pandémie COVID-19 úzkosť či depresie?

Liečba „dlhého covidu“ je skutočne behom na dlhú trať. Odborníci toho v rukách nemajú veľa, no z vlastných skúseností s týmto ochorením dokázali určiť najdôležitejšie súčasti liečby.

„Veľmi potrebný je self-management, pacient sa musí pozorovať a zistiť, aké aktivity a stravovacie návyky mu stav zhoršujú. Toto je jedna časť. Ďalšia vec sú podporné lieky, ktoré vieme doporučiť pacientom, pretože predpokladáme určité komplikácie. Dôležité sú vitamíny a antioxidanty.

Väčšina pacientov trpí úzkosťami a depresiami, množia sa mi pacienti, ktorí povedia, že už im ani vlastná rodina neverí, že majú ďalší problém. Súčasťou tohto manažmentu je teda aj prešetrenia psychológom a psychiatrom,“ dopĺňajú lekárky.

Zdroj: Braňo Závodský Naživo na Exprese

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá