Na tieto ekologické modely áut využilo dotáciu najviac Slovákov

  • Zdá sa, že viac Slovákov sa prevezie na lanovke z Petržalky ako vo vlastnom elektrombile.
tul
pinterest.com/facebook.com/newsfrombratislava
  • Zdá sa, že viac Slovákov sa prevezie na lanovke z Petržalky ako vo vlastnom elektrombile.

Po tom, ako sa na Slovensku objavila možnosť získať príspevok na kúpu „ekologického vozidla“, by si mnohí mohli myslieť, že sa s nimi roztrhne vrece. Predstava, že by sa v bratislavských zápchach ako šibnutím čarovného prútika prestalo dymiť z pár modelov áut nespĺňajúcich emisné kontroly ani v Rumunsku je pekná.

Avšak Slovákov darček v podobe pár tisíc na nové auto nezaujal. Teda aspoň nie veľké masy. Dôvodom môže byť nie príliš nízka cena za elektro, či plug-in hybridné vozidlá. Ďalším problémom môže byť aj fakt, že na obľúbenú Teslu vám na Slovensku, bohužiaľ, nikto neprispeje.

Z balíka vo výške 5,2-milióna eur sa zatiaľ vyčerpala približne štvrtina. Peniaze doteraz vyčlenili na 280 áut. Väčšina z nich sú elektromobily, na ktoré sa vzťahuje príspevok päťtisíc eur. Vyplýva to z údajov Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky.

Podľa dostupných tabuliek sa zdá, že Slováci si na veľkosti nepotrpia a najčastejšie kupujú Volkswagen e-up. Tento kúsok má čiastočne slovenské korene, keďže sa vyrába v Devinskej Novej Vsi. Za Volkswagenom v predajoch nezaostáva ani Nissan Leaf. Z oboch modelov sa minulo 37 kusov.

Ďalším silným hráčom Nissanu je elektro dodávka e-NV200, na ktorú štát doposiaľ prispel 32-krát. Medzi plug-in hybridmi zase  prevládajú luxusné modely, najmä športovo-úžitkový Mercedes-Benz GLC.

 

Akú veľkú dotáciu môžeš vlastne dostať?

  • Pri kúpe auta čisto na elektrický pohon získaš  2 000 eur,  1 500 eur dostaneš nasledujúci mesiac po uplynutí prvého roku registrácie na Slovensku a zvyšných 1 500 eur nasledujúci mesiac po druhom roku registrácie na Slovensku.
  • Pri kúpe plug-in hybridu získaš dotáciu vo výške 3 000 eur, rozdelenú na rovnaké časti (1 000eur) v tých istých časových úsekoch.

 

Ako to všetko vybavím?

  • Objednáš si vozidlo prostredníctvom autorizovanej siete predajcov, predajca objednáva vozidlo u výrobcu/zástupcu výrobcu (importéra).
  • Importér vykoná rezerváciu prostriedkov na konkrétne vozidlo, pričom výrobca garantuje technické parametre vozidla tak, že vozidlo plní
    parametre na podporu.
  • Po dodaní, predaji a registrácii vozidla ti Zväz automobilového priemyslu SR vyplatí prvú splátku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech