Na týchto pozíciách na Slovensku zarobíš až 3 400 eur. Nepotrebuješ „výšku“, dostaneš aj odmeny

  • Slovenský trh práce je aktuálne plný zaujímavých ponúk
  • So strednou školou a aj bez takmer akýchkoľvek požiadaviek si vieš slušne zarobiť
Peniaze vo vačku a pracujúci muž
Ilustračný obrázok, Unsplash+, Unsplash/@cbyoung
  • Slovenský trh práce je aktuálne plný zaujímavých ponúk
  • So strednou školou a aj bez takmer akýchkoľvek požiadaviek si vieš slušne zarobiť

Ako sa hovorí u nás, bez práce nie sú koláče. Na Slovensku sú aktuálne dostupné desaťtisíce voľných pracovných miest, pričom mnohé z nich ponúkajú slušné platové ohodnotenie. 

Napríklad ako vodič autobusu si vieš mesačne na TPP zarobiť 2 000 – 2 600 eur. Táto ponuka sa objavila na pracovnom portáli Profesia.sk. Konkrétne ide o vodiča medzinárodných liniek spoločnosti Slovak Lines Express.

Mesačná mzda až do 3 400 eur

Na tejto pozícii budeš zodpovedný za bezproblémovú jazdu v modernom autobuse Setra z Bratislavy do Viedne. Základná mzda je 7,37 eur/h na území Slovenskej republiky a na území Rakúska je výška hodinovej mzdy určená podľa platnej legislatívy.

Podľa uvedených požiadaviek na zamestnanca ti na túto prácu stačí základné vzdelanie. Inzerát tiež hovorí o vynikajúcich zamestnaneckých výhodách a benefitoch. Zaškolia ťa a získaš pracovnú uniformu, služobný telefón alebo polročné odmeny.

Ďalšia podobná a zaujímavá ponuka, ktorá sa na webe objavila, je pozícia vodiča pravidelnej medzinárodnej autobusovej dopravy. Pri tejto práci si zarobíš 2 400 – 3 400 eur. Tvojou pracovnou náplňou by bolo vedenie autobusu v pravidelnej medzinárodnej doprave na linky v Západnej Európe: Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko a iné. 

Veľmi slušné platové ohodnotenie ponúka aj práca kurenára-zvárača. Pri tejto práci si zarobíš 10 – 15 eur/h, pričom môžeš pracovať na plný úväzok alebo na živnosť. Tvojou náplňou budú kúrenársko-zváračské práce hlavne v Bratislave a okolí. Pracovať budeš predovšetkým na priemyselných stavbách, bytových komplexoch a polyfunkčných objektoch. Tu ti už však bude treba aj špecializáciu.

Zamestnanosť na Slovensku

Počet zamestnaných osôb sa zvýšil v marci 2023 v šiestich spomedzi desiatich sledovaných odvetví ekonomiky. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V marci pokračoval výrazný rast zamestnanosti v odvetví ubytovania, pričom sa stále iba dopĺňali voľné pozície po zamestnancoch prepustených počas pandémie. V informáciách a komunikácii počet zamestnaných osôb vzrástol o 2,4 %, v reštauráciách a pohostinstvách o 1,1 %, v ostatných odvetviach ich rast neprekročil 1 %.

práca
zdroj: Unsplash/Hunters Race

Najväčší zamestnávateľ, priemysel, mal zamestnanosť rovnakú ako v marci 2022, čím sa prerušilo rok trvajúce obdobie poklesu počtu zamestnancov. Rovnako ako vo februári pokračoval pokles zamestnaných osôb v troch odvetviach, a to vo vybraných trhových službách, veľkoobchode a v doprave a skladovaní.

V prvom štvrťroku 2023 sa zvýšil počet zamestnaných osôb v siedmich z desiatich sledovaných odvetví. Najviac stúpol v ubytovaní o 7,1 %, nasledovalo odvetvie informácií a komunikácie s rastom o 2,5 %. V ostatných odvetviach zamestnanosť rástla do 1 %. Zamestnanosť medziročne nižšiu o 3 % mali vybrané trhové služby, veľkoobchod o 1,2 % a priemysel o 0,6 %.

Práca pre ľudí s nízkou kvalifikáciou

Ťažšie zamestnateľní ľudia s nízkou kvalifikáciou by si pomocou takzvaného sociálneho podnikania mohli nájsť prácu a zlepšiť si tak životnú situáciu. Sociálnych podnikov, ktoré na Slovensku zamestnali zdravotne znevýhodnených alebo dlhodobo nezamestnaných ľudí, máme cez 500. V utorok o tom informovali splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero spolu s predsedom Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku (ASES) Branislavom Ondrušom.

„Sociálne podniky sa od bežných líšia tým, že cieľom ich podnikania je dosahovanie aj nejakého pozitívneho sociálneho vplyvu, napríklad zamestnávať dlhodobo nezamestnaných ľudí alebo zdravotne znevýhodnených,“ uviedol Ondruš. Dodal, že zákazka, ktorú takýto podnik dostane, je zároveň podporou skutočnej integrácie ľudí, ktorých by nikto iný nezamestnal.

„Naša filozofia je taká, aby podpora sociálnych podnikov len v nevyhnutnej miere stála na dotáciách a príspevkoch, ale predovšetkým, aby sme podporovali dlhodobo udržateľné podnikanie a schopnosti podnikov predávať svoje výrobky. To znamená, že práve podpora obchodnej spolupráce so sociálnymi podnikmi je podľa nášho názoru najlepšou cestou, ako zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť sociálneho podnikania,“ poznamenal Ondruš. Dá sa tak docieliť napríklad pomocou podpory sociálneho verejného obstarávania.

Zdroje: Profesia.sk, Profesia.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá