Na vrchole tretej vlny budeme mať tisícky prípadov a desiatky úmrtí denne. Sú tu však aj dobré správy

  • Predikcie na október vyzerajú celkom sľubne
  • Viac ako 80 % hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných
  • V roku 2020 sa počet hospitalizovaných zo 400 dostal na 800 za 8 dní. Tento rok s Deltou za 18 dní
  • Vakcína Comirnaty je stabilná a dosahuje až 90 % ochranu proti hospitalizácii, a to aj v prípade Delta variantu
Slovensko COVID-19 DELTA variant - celkový príjem do nemocníc podľa krajov a zaočkovanosti. Zdravotníčka podáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti  Pfizer/Biontech
Slovensko COVID-19 DELTA variant - celkový príjem do nemocníc podľa krajov a zaočkovanosti. Zdravotníčka podáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer/Biontech, Public.flourish/Dáta bez pátosu/Slovensko COVID-19 TASR/AP/Vincent Thian
  • Predikcie na október vyzerajú celkom sľubne
  • Viac ako 80 % hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných
  • V roku 2020 sa počet hospitalizovaných zo 400 dostal na 800 za 8 dní. Tento rok s Deltou za 18 dní
  • Vakcína Comirnaty je stabilná a dosahuje až 90 % ochranu proti hospitalizácii, a to aj v prípade Delta variantu

Dáta bez pátosu uviedli na svojej Facebookovej stránke opäť ďalší z optimistických príspevkov, ktorý jasne ukazuje spomalenie vývoja pandémie. Na rozdiel od zastrašujúcich správ, ktoré počúvame denno-denne pri počtoch prípadov či počte hospitalizovaných, nás Dáta bez pátosu uisťujú, že všetko zvládneme.

V príspevku uvádzajú, že spolupracujú s Ministerstvom, ktoré spolupracuje s Veda Pomáha, a tým pádom sa môžu aj oni, „Pátosáci“, vyjadriť k aktuálnej epidemiologickej situácii.

Predpovede, ktoré hovorili o vývoji pandémie z 10. septembra na 30. september, vyšli správne. Odhad bol vyšší ako skutočný počet pozitívnych prípadov, čo je veľké pozitívum, rovnako ako príjmy do nemocníc boli v skutočnosti nižšie, ako bola ich predpoveď.

Dáta bez pátosu skonštatovali, že dramatický vývoj sa nepotvrdil, a tak by sme situáciu zo septembra mali vyhodnotiť ako „situáciu pod kontrolou“.

Ako bude vyzerať október?

„Nie je jednoduché robiť predikcie na 3 týždne dopredu v dobe rastu. Ale je dôležité, aby sa v celej republike vedeli ľudia, firmy, organizácie, školy, nemocnice a aj štátne orgány zariadiť a pripraviť,“ uvádzajú vo svojom príspevku Dáta bez pátosu.

🤝 NA TOTO VIEME DAŤ PEČIATKU "POTVRDENÉ PÁTOSÁKMI" #zvládnemetoTrošku spolupracujeme s Ministerstvom, nakoniec, oni…

Posted by Dáta bez pátosu on Friday, October 15, 2021

Predikcie na október vyzerajú celkom sľubne. Počty pozitívnych by mali dosiahnuť okolo 3 000 denne, v nemocniciach by malo byť hospitalizovaných približne 1 000 pacientov, čo je v porovnaní s druhou vlnou pandémie povzbudivé.

V tých časoch bolo v nemocnici hospitalizovaných cez 2 000 pacientov. 10 % z týchto pacientov by malo byť pripojených na pľúcnu ventiláciu a úmrtí na koronavírus by malo byť v dennom priemere okolo 25, avšak môže to vyjsť aj na 30 obetí za deň.

V tomto mesiaci sme, čo sa pandémie týka, zatiaľ celkom zodpovední. Menej ako 10 % z pozitívnych sa dostane do nemocnice. Do nemocnice idú pacienti veľmi rýchlo po pozitívnom teste a zostávajú tam krátko, čo znamená, že prepustenia odtiaľ sú vysoké.

Stále však treba brať na vedomie, že viac ako 80 % hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, čísla neklamú a jasným príkladom je práve Bratislavský kraj, ktorý sa s Deltou pomaly učí žiť práve vďaka vysokému percentu zaočkovanosti.

Naprieč tomuto kraju stojí takmer celý sever či východ Slovenska. Plnú zaočkovanosť by malo do konca októbra dosiahnuť až 45 % obyvateľov.

Grafy, ktoré sú verejne prístupné na stránke korona.gov.sk, naznačujú, že počet prípadov zatiaľ stále stúpa, predikcie hovoria o blížiacom sa konci pandémie.

Prognóza z konca septembra a skutočnosť z 12. októbra jasne ukazujú, že situácia sa nevyvíjala tak dramaticky a tragicky, ako by mnohí čakali. Taktiež je pozoruhodné, že odhady, ktoré Ministerstvo, odborníci a vedci ponúkajú, sa veľmi blížia k skutočným číslam. 

 
zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

V ďalšom príspevku, ktorý opäť uverejnili na svojom Facebooku Dáta bez pátosu, sa zaoberajú práve tým, z akého dôvodu a prečo hodnotia vývoj pandémie pozitívne. Vývoj tretej vlny porovnávajú práve s minulým rokom. Uvádzajú, že na jeseň presne o takomto čase sa nárast prípadov rozbehol.

„V roku 2020 sa počet hospitalizovaných zo 400 dostal na 800 za 8 dní. Tento rok s Deltou za 18 dní. Pred rokom bol pri stave 900 pacientov ich rast za týždeň 50 %, teraz je 20 %. Vtedy sme zrýchľovali, dnes brzdíme,“ uvádzajú v príspevku Dáta bez pátosu.

Taktiež uviedli, že minuloročná úmrtnosť bola takmer 30 % z počtu prepustených pacientov, dnes sú úmrtia z hospitalizovaných pacientov len do 15 %.

NEMOCNICE: PREČO HODNOTÍME VÝVOJ POZITÍVNE?#zvládameto & #zvládnemeto📈 Na jeseň o takomto čase a pri takýchto počtoch…

Posted by Dáta bez pátosu on Friday, October 15, 2021

„Ak by bolo NEzaočkovaných pacientov len toľko, koľko je zaočkovaných, tak by sme dnes boli v stave asi ako 20. septembra. Nebol by žiadny ani bordový okres a už vôbec nie čierny. Bratislavský kraj by bol zelený okrem oranžových Malaciek. Hovorili by sme o 300 pacientoch, ktorých počet sa môže vyšplhať na tisícku na špičke vlny. Všetky nemocnice by robili všetky operácie, zomieralo by asi 5 ľudí denne a nie 25. Ale aj v tomto výpočte sa môžeme mýliť. Iba, že by sme zas boli blízko k pravde,“ konštatujú analytici.

Comirnaty má vysoký účinok

Ministerstvo zdravotníctva SR uviedlo na svojej sociálnej sieti príspevok, ktorý poukazuje na novú štúdiu, ktorá sa zaoberala účinnosťou vakcíny Comirnaty od spoločností Pfizer-Biontech.

„V štúdii bolo zahrnutých takmer 3,5 milióna ľudí zaočkovaných vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer-Biontech. Dáta zachytávajú obdobie 6 mesiacov po druhej dávke, počas ktorých bola zistená vysoká a stabilná ochrana proti hospitalizácii, dosahujúca až 90 %, a to aj pri variante Delta,“ uviedli v príspevku.

DOBRÉ SPRÁVY O VAKCÍNE COMIRNATY ✅Nová štúdia publikovaná minulý týždeň v prestížnom odbornom časopise The Lancet…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, October 15, 2021

Rovnako ako ostatné štúdie, ktoré boli pre vakcínu vykonávané, aj táto, samozrejme, poukázala „na pokles ochrany pred samotným nakazením. Napriek tomu, že toto pozorovanie niektoré osobnosti verejného života vytrhávajú z kontextu a zneužívajú na zavádzajúce tvrdenia o nefunkčnosti vakcín, opak je pravdou,“ dodáva Ministerstvo zdravotníctva SR.

„Tento život zachraňujúci účinok poskytuje vo vysokej miere každá registrovaná vakcína. Výnimku tvoria imunokompromitované osoby, pre ktoré je k dispozícii dodatočná tretia očkovacia dávka,“ dodávajú v príspevku.

Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva, Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie