Na východe sa pohreby konajú každú hodinu, situácia je katastrofálna. Za včerajší deň pribudlo 51 nových úmrtí

  • Za včerajší deň pribudlo 9 152 nových prípadov
  • Pohrebné služby nestíhajú, na východe sa smútočné obrady konajú každú hodinu
pjimage - 2021-11-27T115500.485
Unsplash/Piron Guillaume Unsplash/Panyawat Autipol
  • Za včerajší deň pribudlo 9 152 nových prípadov
  • Pohrebné služby nestíhajú, na východe sa smútočné obrady konajú každú hodinu

NCZI informuje, že za včerajší deň pribudlo na Slovensku 9 152 pozitívne testovaných formou RT-PCR testov a 1 883 formou antigénových testov. Vykonaných bolo 26 658 PCR testov a 32 448 antigénových testov. Pribudlo 51 úmrtí, celkový počet úmrtí na koronavírus je 14 228. Pozitivita PCR testov je 34,33 %.

V nemocnici je hospitalizovaných 3 218 pacientov, za včerajší deň pribudlo 56 nových pacientov. 289 hospitalizovaných leží na JIS, 256 potrebuje pľúcnu ventiláciu. 84,02 % hospitalizovaných nie je plne zaočkovaných.

Za včerajší deň sa počet zaočkovaných zvýšil o 5 845, pribudlo 2 595 plne zaočkovaných. K dosiahnutiu 60 percentnej zaočkovanosti je potrebné zaočkovať ešte 674 780 ľudí, celkovo je zaočkovaných 2 625 220 Slovákov, z nich 2 464 590 je plne zaočkovaných. 

Pohrebné služby nestíhajú

V súčasnosti možno skonštatovať, že sme sa dostali do štádia, v ktorom sme boli pred rokom, kedy pohrebné služby nestíhali. Potvrdzuje to príspevok na sociálnej sieti, ktorý pridal starosta Hviezdoslavova Marek Lackovič.

Hoci je príspevok stručný, povie všetko potrebné. Starosta v ňom opisuje súčasnú situáciu v Michalovciach, kde sa pohreby konajú každú hodinu. Môže za to koronavírus. 

„Buďte, prosím, opatrní a nebojte sa zmeniť názor. Napríklad aj na očkovanie. Zmeniť názor nie je hanba. Zvážte to, prosím,“ vyzýva nezaočkovaných Slovákov starosta obce, ktorý do svojho príspevku pridal aj tabuľu s pohrebnými oznámeniami. 

Aktuálne z Michaloviec.Prípadov je toľko, že sa nemestia na tabuľu. Pohreby sú každú hodinu. Pracovníci pohrebníctva…

Posted by Marek Lackovič – starosta Hviezdoslavova on Thursday, November 25, 2021

Vysoko nákazlivý omikron

Ľudí po celom svete už niekoľko dní straší nový variant, ktorý svoje meno dostal iba včera. Ako informuje SITA, technická skupina Svetovej zdravotníckej organizácie ho klasifikovala ako vysoko nákazlivý variant a zaradila ho do rovnakej kategórie, v akej sa nachádza i celosvetovo najrozšírenejší delta variant.

Vedcov znepokojuje vysokým počtom mutácií a potenciálne rýchlym šírením. „Veľmi vysoký počet mutácií vyvoláva obavy z predpokladaného imunitného úniku a prenosnosti,“ vyjadril sa Tulio de Oliveira zo Siete pre genomický dohľad v Juhoafrickej republike.

Na vírus reaguje aj Slovensko. Krajina od polnoci zastavuje nepravidelné letecké spojenie so siedmimi krajinami Afriky. Konkrétne ide o Botswanu, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namíbiu, Juhoafrickú republiku a Zimbabwe. Rovnako bude platiť zákaz aj pre lety zo Slovenska do týchto krajín. Zákaz bude predbežne platiť do 13. decembra.

„Slovenská republika pristúpila k vyhláseniu zákazu na základe odporúčania Európskej komisie aj napriek tomu, že nemá priame pravidelné letecké spojenia s týmito krajinami. Zákaz sa tak bude týkať nepravidelných letov, ako sú biznis alebo súkromné lety,“ uviedol rezort dopravy na sociálnej sieti.

„Zákaz sa netýka leteckej nákladnej prepravy, letov na humanitárne účely či technického medzipristátia na neobchodné účely,“ dodalo ministerstvo.

Predseda vlády SR Eduard Heger o situácii v súvislosti so šírením novej mutácie koronavírusu v piatok informoval členov vlády a vydal pokyn na prijatie opatrení. Podľa premiéra minister zdravotníctva zabezpečuje dôsledné vyhľadávanie cestujúcich, ich karantenizovanie a sekvenovanie vzoriek. O stanovisko k novej mutácii vírusu požiadal premiér aj konzílium odborníkov.

Zdroje: NCZI, Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie