Na zaútočenie na cieľ stačí vojakovi tablet. Bezpilotná novinka môže ušetriť mnoho životov

  • Budúcnosť bojov môže byť bez vojakov v teréne
  • Nemecko otestovalo moderné bojové stroje na diaľkové ovládanie
Ukrajinský vojak zabezpečuje presun spolubojovníkov počas kontroly nástražných pásc v meste Buča pri Kyjeve počas 38. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v sobotu 2. apríla 2022.
Ilustračná: TASR/AP/Vadim Ghirda, Rheinmetall
  • Budúcnosť bojov môže byť bez vojakov v teréne
  • Nemecko otestovalo moderné bojové stroje na diaľkové ovládanie

Dnešná moderná doba plná technologických vymožeností umožňuje veci, o ktorých by vojská ešte pred pár rokmi mohli len snívať. Ukazuje sa, že vojaci nemusia byť prítomní ani na bojisku.

Ich miesto môžu nahradiť bezpilotné prostriedky, ktoré sa dajú ovládať z bezpečného miesta. Takouto zbraňou je nemecké bezpilotné pozemné vozidlo Rheinmetall Mission Master SP, na ktorého ovládanie stačí vojakovi len tablet.

Umelá inteligencia je prítomná takmer v každej oblasti života a dokáže nielen zabaviť, ale aj pomôcť. Vyspelé svetové armády s cieľom zvýšiť ich bojaschopnosť sa snažia zdokonaľovať v rozvíjaní umelej inteligencie, ktorá sa na bojisku ukazuje ako nenahraditeľná.

Bezpilotné lietadlá či podvodné dopravné prostriedky dnes nie sú ničím výnimočným, no najťažším terénom pre umelú inteligenciu je pevnina.

Dôvodom je aj skutočnosť, že vo vzduchu a vo vode sa nachádza nepomerne menej prekážok než na zemi. Je tak pomerne náročné navrhnúť vozidlo, ktoré by bolo na súši úplne sebestačné.

Existujú však vozidlá, ktoré je možné pomocou aplikácie ovládať na diaľku. Ich špecifikom je to, že sú oveľa menšie ako obrnené vojenské vozidlá s ľudskou posádkou. Ide napríklad o model Rheinmetall Mission Master SP, ktorý nedávno úspešne testovali vo Švédsku za prítomnosti delegácií z rôznych krajín sveta.

Kompaktné vozidlo ovládané tabletom

Tento stroj je určený na podporu vojenských jednotiek pri nebezpečných misiách v ťažkom teréne a v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Jeho modulárna štruktúra umožňuje univerzálne použitie.

Môže byť vybavený zariadením pre taktické pozorovanie, palebnú podporu alebo zdravotnú evakuáciu. Takáto všestrannosť z neho robí cenné zariadenie pre rôzne typy operácií na bojisku.

Zaujímavosťou je, že jeho pneumatiky nepotrebujú žiaden vzduch. Vozidlo je tiež poháňané elektromotorom, čo je značným plusom, pretože dokáže takmer bez zvuku doraziť až k nepriateľovi.

Vďaka kompaktným rozmerom zvládne pohyb aj v náročnom teréne, akým je napríklad les. Pri svojej prezentácii vo Švédsku bol Mission Master vybavený dvoma 70 mm sedemtrubkovými raketometmi.

Tieto rakety sú navádzané laserom a majú dosah až 7 kilometrov. V rámci testu mal zostreliť terénne auto, ktoré bolo od neho vzdialené 4 kilometre. Všetko išlo podľa plánov, guľka na priamo zasiahla cieľ.

Vozidlo bolo ovládané výlučne z tabletu pomocou softvéru vyvinutého výrobcom. Operátor mal plnú kontrolu nad zariadením v každej fáze eliminácie cieľa.

Momentálne ide o podporné vozidlá, no v budúcnosti sa môže ukázať, že na bojisku nebude musieť byť prítomný človek, čo by, samozrejme, výrazne znížilo ľudské straty.

Nezostáva nič, len veriť, že k ostrým bojom vo svete už nebude dochádzať. Zároveň myšlienka, že v budúcnosti budú ozbrojené konflikty v rukách robotov, stojí za zamyslenie.

Výbava hodná múzea

Aj keď v prípade Mission Master ide o modernú budúcnosť, pri aktuálnej vojne na Ukrajine sme svedkami toho, že agresor útočí všetkými možnými prostriedkami, vrátane tých, ktoré by už mali byť v múzeu. Posádky týchto vozidiel sa preto všemožne snažia tieto vozidlá dodatočne chrániť.

Nie je to prvýkrát, čo Rusi ukázali, že vybavenie, s ktorým sa snažia napadnúť Ukrajinu, je veľmi odlišné od toho, o čom informujú predstavitelia Kremľa. Nikoho tak neprekvapia vozidlá, ktoré svojou konštrukciou pripomínajú 60. roky.

Je zrejmé, že takéto staré vozidlá sú úplne nepripravené na súčasnú vojnovú realitu, kedy jeden vojak s ručným protitankovým odpaľovačom dokáže efektívne zlikvidovať napríklad aj tank. Posádky sa preto snažia svoje vozidlá chrániť, ako sa len dá, čoho príkladom sú nákladné autá „obrnené“ drevom.

Tentokrát bolo zaznamenané vozidlo BMP-1, ktoré bolo dodatočne vystužené pancierovými plátmi na ochranu pred malokalibrovou muníciou a možno aj na zníženie následkov HEAT granátov.

Aj keď dané vozidlo na prvý pohľad vyzerá obrnené, ochrana posádky je len minimálna. Stroj je zraniteľný zozadu aj zboku paľbou 12,7 mm munície, čo robilo problém už počas vojny v Afganistane v 80. rokoch.

Aj v tomto prípade museli Rusi vylepšovať bočné pancierovanie. Takto upravené vozidlo sa nazývalo BMP-1D. Na obrázku však možno vidieť, že aktuálne pravdepodobne nejde o továrenskú úpravu, ale len výrobu na bojisku, použitím iných poškodených vozidiel.

Zdroje: Rheinmetall, Ukraine Weapons Tracker

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá