Na zlepšenie psychického stavu ti postačí menej, ako by si čakal, ukazuje nová štúdia

  • Pohyb je doslova liekom na dušu
  • Nie je nutný intenzívny šport, stačí chodiť na rôzne miesta
  • GPS môže do budúcna pomôcť monitorovať každodenné aktivity a ich vplyv na psychické zdravie
žena, príroda
Ilustračný obrázok, Unsplash/taheri
  • Pohyb je doslova liekom na dušu
  • Nie je nutný intenzívny šport, stačí chodiť na rôzne miesta
  • GPS môže do budúcna pomôcť monitorovať každodenné aktivity a ich vplyv na psychické zdravie

To, že fyzická aktivita má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a aj naše celkové fungovanie, je nielen dokázané vedecky na základe rôznych štúdií, ale aj ľudia sú si určite vedomí toho, že po cvičení, respektíve nejakej športovej činnosti, sa cítia lepšie, pracujú efektívnejšie a cítia sa šťastnejší.

Avšak už viac ako dva roky celý svet musí bojovať s globálnou pandémiou koronavírusu, a predovšetkým opatreniami, ktoré majú za cieľ zabrániť jeho šíreniu.

A práve tieto opatrenia, hlavne počas prvých mesiacov pandémie, spôsobili, že mnohé športové centrá boli zatvorené, naše pohybové aktivity boli teda značným spôsobom obmedzené. Niektorí ľudia začali cvičiť doma, iní sa začali jednoducho viac prechádzať. A práve chôdza je podľa štúdie z roku 2021 často podceňovaná. 

Doteraz publikované štúdie sa však podľa Eurekalert väčšinou zameriavali na vplyv premyslených cvičebných programov. „Naproti tomu sa málo vedelo o tom, či každodenné prirodzene zvolené pohybové vzorce ovplyvňujú aj duševné zdravie,“ vysvetľuje profesor Andrew Gloster, ktorý je hlavným autorom štúdie, ktorá vyšla v časopise BMC Psychiatry.

Čím rozmanitejšie miesta, tým lepšie

Science Alert uvádza, že väčšina z nás si pod aktivitami, ktoré zvyšujú naše mentálne zdravie, predstavia úmyselné a namáhavé cvičenie, ako napríklad beh, bicyklovanie, plávanie, avšak závery štúdie Univerzitnej psychiatrickej kliniky vo švajčiarskom Bazileji ukazujú, že u ľudí trpiacich depresiou alebo úzkosťou stačí k zlepšeniu ich psychického stavu iba návšteva rôznych miest.

Podľa bazilejských vedcov, čím rozmanitejšie miesta ľudia navštívia, tým lepšie sa cítia, pokiaľ ide o ich emocionálnu a psychickú pohodu, hoci ich symptómy duševného zdravia sú stále prítomné.

Táto štúdia bola vykonaná pred pandémiou a zúčastnilo sa jej 106 ľudí s problémami duševného zdravia, vrátane afektívnych porúch, úzkostných porúch, porúch nálady, porúch osobnosti a obsedantno-kompulzívnych porúch.

Niektorí boli hospitalizovaní v nemocniciach a iní boli ambulantnými pacientmi, zostali teda doma, ale pravidelne vyhľadávali starostlivosť v zdravotníckych zariadeniach.

Eurekalert informuje, že účastníci štúdie, ktorí s tým súhlasili dostali špeciálny telefón, ktorého úlohou bolo sledovať ich pohyb na základe GPS počas jedného týždňa. To umožnilo výskumníkom sledovať ich pohyby bez toho, aby zasahovali do dennej rutiny pacientov. Výskumný tím následne porovnal údaje o pohybe s prieskumami o pohode účastníkov a symptómoch ich duševnej choroby.

Science Alert píše, že autori štúdie zistili, že väčší pohyb v priestore a čase sa zhoduje s väčším pocitom psychickej pohody, napriek tomu, že symptómy problémov duševného zdravia zostali do značnej miery rovnaké.

Ambulantní pacienti strávili takmer tretinu svojho dňa doma, ale pochopiteľne vykazovali podstatne väčší pohyb ako hospitalizovaní pacienti, ktorí väčšinu času trávili v nemocnici.

GPS metóda môže byť užitočná do budúcna

Ako sa očakávalo, u pacientov s fóbiami alebo úzkosťou z opustenia bezpečných priestorov sa preukázala silnejšia korelácia s oveľa nižšou pohyblivosťou a podstatne menšou aktivitou. Naproti tomu vyššia úroveň emocionálnej pohody a v menšej miere aj psychologická flexibilita boli konzistentne spojené s väčším množstvom pohybu a väčšou rozmanitosťou pohybu.

„Naše výsledky naznačujú, že samotná aktivita nestačí na zmiernenie symptómov duševných porúch, ale môže aspoň zlepšiť pocit subjektívnej duševnej pohody. Hoci údaje boli zozbierané pred pandémiou, výsledky sú relevantné aj vzhľadom na obmedzenia počas koronavírusovej krízy,“ vysvetlil Gloster pre Eurekalert.

Science Alert prízvukuje, že na potvrdenie a rozšírenie týchto zistení je potrebné vykonať oveľa viac výskumov, ale autori naznačujú, že používanie GPS by mohlo byť nerušivým spôsobom, ako lepšie preskúmať jednoduchú každodennú aktivitu a jej vplyv na duševné zdravie a duševnú pohodu.

Zdroje: Science Alert, Eurekalert, BMC Psychiatry

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá