Naď o vojne na Ukrajine: Zatriasla nami všetkými. Vidím to aj na študentoch, s ktorými sa rozprávam

Jaroslav Naď v štúdiu
Startitup

Autor komentáru je súčasný minister obrany za hnutie OĽANO.

Červené maky sa týkajú nás všetkých. Ak ste si tento týždeň na vysvietenom Bratislavskom hrade všimli červené maky, nebola to náhoda.

Večer 11. novembra sa hrad nášho hlavného mesta už po tretíkrát rozsvietil červenými makmi na počesť vojnových veteránov, ktorých sviatok sa každoročne slávi na celom svete v tento deň.

Červený mak na klope saka

Tých aktivít na počesť vojnových veteránov sme na ministerstve obrany tento týždeň iniciovali viac. Možno ste vo štvrtok večer na RTVS videli vyhlásenie výsledkov ankety Vojenský čin roka. Možno ste počuli o Behu na počesť vojenských veteránov, ktorý sa po prestávke spôsobenej pandémiou opäť konal v bratislavskej Petržalke.

Ostaňme však pri tých červených makoch. V týždni okolo Medzinárodného dňa vojnových veteránov nosia občania pripnuté červené maky v desiatkach krajín po celom svete. Červené maky sú symbol spomienky na všetkých, ktorí sa zapojili v poslednom storočí do boja za slobodu, demokraciu, za pokojný a bezpečný život svojich blízkych.

Vojnových veteránov si pripomíname 11. novembra pretože práve v tento deň v roku 1918 bolo vo francúzskom Compiégne podpísané prímerie, ktoré ukončilo 1. svetovú vojnu. Možno ste červené maky videli nielen na hrade, ale aj v uliciach našich miest, kde ich rozdávali naši vojaci – je to znak toho, že táto pekná vojenská a veteránska tradícia sa rozvíja čoraz viac aj na Slovensku. A tak by to malo byť.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Vojna na Ukrajine zatriasla všetkými

Dnešnej mladej generácii sa služba vojaka či postavenie veterána – a s tým spojená úcta – môže zdať akosi vzdialené. Možno si niekto kladie otázku – na čo vôbec toľko vojakov a na čo vôbec vzdávať hold tým, ktorí už viac ako vojaci aktívne neslúžia, na čo vzdávať úctu veteránom?

Taký postoj je z časti pochopiteľný – teda bol, donedávna. Rozumiem tomu, že mladšie generácie nezažili dramatické udalosti 20. storočia, dve svetové vojny, ktoré podnietili vznik a rozvoj tradície červených makov.

Vypuknutie vojny na Ukrajine priamo v našom susedstve a všetky dôsledky tejto vojny však, myslím, zatriasli nami všetkými, vrátane mladej generácie. To často sám vidím a cítim pri rozhovoroch so študentmi na základných, stredných a vysokých školách.

Jaroslav Naď v štúdiu
zdroj: Startitup

Hrob neznámeho vojaka

Na ministerstve obrany chystáme v súvislosti s úctou veteránom ešte jeden veľký projekt, ktorý každú chvíľu predstavíme verejnosti – Hrob neznámeho vojaka na nábreží Dunaja v bratislavskom Starom Meste. Hrob neznámeho vojaka patrí vo všetkých vyspelých demokratických štátoch k ústredným pietnym miestam, pri ktorých sa organizujú štátne pietne akty a ceremónie.

Je trvalým symbolom vlastenectva a nespochybniteľného hrdinstva občanov štátu, ktorí naplnili slová vojenskej prísahy a položili za vlasť vlastný život. Aj keď ich mená nepoznáme – a azda práve preto –, je našou povinnosťou na nich pamätať.

Úprimne sa teším, že pietnym miestom, kde možno vzdať hold neznámemu vojakovi, bude čoskoro disponovať aj naše hlavné mesto. Čo spraviť pre vzdanie úcty vojnovým veteránom teraz či kedykoľvek inokedy počas roka? Ak vám pri pohľade na červené maky tento týždeň napadla táto otázka, návšteva Hrobu neznámeho vojaka, ktorý čochvíľa slávnostne odhalíme, je na to ideálnou príležitosťou.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá