„79 hlasov v NR SR vyhlásilo frontálny útok na občiansku spoločnosť.“ Rado Sloboda kritizuje návrh zákona o mimovládkach

Na snímke riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda a parlament.
Ilustračné foto Facebook/Rado Sloboda, TASR/Jakub Kotian

Autorom komentára je riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

79 poslancov a poslankýň Národnej rady SR zahlasovalo za démonizujúci návrh zákona o mimovládnych organizáciách v prvom čítaní. Toto hlasovanie nie je nič iné, ako priamy útok na občiansku spoločnosť a existenciu mimovládnych organizácií na Slovensku.

Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby zákon nakoniec neprešiel. Nebude to však jednoduché. Obdobné situácie sme už v Amnesty International zažili, hoci to nebolo na Slovensku, ale v Maďarsku, Rusku, Kirgizsku či Gruzínsku. Snahy politikov urobiť z démonizácie a stigmatizácie zákon sú toxickým a silnejúcim trendom po celom svete. Musíme sa mu postaviť vždy a všade, kde sa objaví. 

Obmedzovanie činnosti

Ak zákon prejde aj druhým a tretím čítaním, spôsobí neprimeranú – a potenciálne fatálnu – byrokratickú a finančnú záťaž. Organizácie, ktoré prežijú, budú démonizované a diskreditované, čo by mohlo viesť k ďalšiemu obmedzovaniu ich činnosti.

Deklarovaným cieľom zákona je zvýšiť transparentnosť financovania mimovládnych organizácií. V skutočnosti však ide o slabo maskovaný pokus o stigmatizáciu organizácií občianskej spoločnosti, ktoré sú kritické voči úradom. Takýto zákon bude brzdiť ich dôležitú prácu.

Na snímke Amnesty International v Maďarsku.
zdroj: Amnesty International Slovensko

Návrh zákona je takmer kópiou maďarského drakonického zákona o mimovládnych organizáciách a jasne porušuje medzinárodné právo v oblasti ľudských práv.

Naše odporúčanie pre NR SR a Vládu SR je jasné: odmietnuť návrh zákona a namiesto snahy obmedziť organizácie občianskej spoločnosti by mali NR SR a Vláda SR uznať a chrániť ich dôležitú prácu. Ich povinnosťou je zabezpečiť, aby mimovládne organizácie mohli pracovať v bezpečnom a priaznivom prostredí.

79 hlasov ukázalo, že im na občianskej spoločnosti nezáleží. My sa však nevzdávame a budeme bojovať.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Trendové videá