Najdrahší obraz tajomného umelca má svojho majiteľa. Predali ho za rekordnú sumu

  • Maľba je doposiaľ najrozmernejším Banksyho dielom a zobrazuje akciu v Dolnej snemovni britského parlamentu. Obraz sa nazýva Devolved Parliament
  • Nový majiteľ je anonymný a vydražil ho v aukcii minulý štvrtok
  • Ide o rekordnú sumu a dražba trvala presne 13 minút
1Britain_Auction350570651959
TASR
  • Maľba je doposiaľ najrozmernejším Banksyho dielom a zobrazuje akciu v Dolnej snemovni britského parlamentu. Obraz sa nazýva Devolved Parliament
  • Nový majiteľ je anonymný a vydražil ho v aukcii minulý štvrtok
  • Ide o rekordnú sumu a dražba trvala presne 13 minút

Ako informuje portál The New York Times, ide o aukčnú revolúciu. Banksy sa stal jedným z najdrahších žijúcich umelcov na svete. Pochádza z Bristolu, je predovšetkým pouličným grafitti ilustrátorom a maliarom a jeho témy majú spoločenské, politické a etické odkazy a presahy. Devoted Parliament je satirou na dianie v Dolnej snemovni londýnskeho parlamentu.

Podľa slov Alexa Branczika, riaditeľa aukčnej siene Sotheby’s, Banksy je seriózny umelec, má široké spektrum zamerania a aj zákazníkov. Možno bol obrovský záujem o jeho maľbu vyústením dlhodobej politickej situácie, ktorá Britániu sprevádza už dlhé obdobie.

Brexit je nezvratný proces a tak sa pomaly dostávame do momentu, kedy sú rokovania v dvoch britských snemovniam vášnivé. Práve tak, ako šimpanzy z Banksyho obrazu. Pôvodný zámer autora bol však iný. Šlo o parlamentné debaty v susedných častiach Spojeného kráľovstva. Obraz má veľkosť viac ako 4 metre a ide o Banksyho najrozmernejšie dielo.

Iné diela predal za 3 milióny dolárov

Devoted Parliament je extrémne dôležité dielo a výška jeho predaja je síce rekordná, ale opodstatnená. Na aukcii v Londýne ho vydražili za rekordnú sumu 9,9 milióna libier (11,1 milióna eur). Aukčný dom ho odhadoval na nie viac ako 2 milióny.

Aukcia trvala dramatických 13 minút, zapojených bolo 10 záujemcov, piati z nich sa nachádzali priamo v miestnosti. Maľba bola nakoniec predaná práve tomu, kto ponuku vytváral po telefóne. V jednom momente bola dražba ukončená a zastavila sa na sume 6,4 milióna libier, no vzadu miestnosti sa v poslednej chvíli zdvihla ruka a výsledná suma padla. Samozrejme po telefóne, uviedol denník New York Times.

Toto bola jednoznačne dôležitá chvíľa,“ povedal Mike Snelle, ktorý sa v aukčnej miestnosti nachádzal. Cena ukázala nielen dôležitosť momentu, ale aj význam a dôležitosť autora. Jeho význam je markantný nielen pre umeleckú obec, ale aj pre celú spoločnosť.

Obrazy nikdy nemal v pláne predávať

Jeho teóriou bolo, že ako umelec, ktorý maľuje na ulici a pre ulicu, ponechať svoju tvorbu širokej verejnosti. Prekvapením bolo, keď sa jeho známe dievčatko s balónom predalo na aukcii za 1 milión libier. V momente, kedy v aukčnej sieni kladivko buchlo po stole, začala prebiehať skartácia obrazu. Banksy totiž do diela vbudoval skartovačku.

View this post on Instagram

Going, going, gone…

A post shared by Banksy (@banksy) on

Síce sa o tom povrávalo, ale nikto neveril, že by niečo takéto mohla byť pravda. V momente, kedy pred očami všetkých prítomných ostal miliónový obraz zničený, znásobila sa jeho hodnota až na 2 milóny libier. Viac čítaj TU.

Banksy je známy svojimi kontroverziami a tak sa stalo, že ho práve kvôli dielu s názvom Benátky v oleji ho vylúčili z Bienále. Obraz mal prinajmenšom dva zmysly a chcel ním poukázať na negatívny vplyv cestovného ruchu na mesto a enormný príval turistov.

Zdroj: nytimes.com, bbc.com, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech