Najhorúcejší pracovný segment: Slováci si tam zarobia tisíce, z tohto však majú obavy

  • Veľa Slovákov by sa chcelo uplatniť v IT sfére. Učiť sa písať kód im ale robí obavy
  • Technológie sú čoraz dôležitejšie, aj mimo IT a hlavne pomáhajú biznisu byť efektívnejší
  • Aktuálnym trendom je low-code, ktorý otvára nové dvere do sveta IT prostredníctvom zjednodušenej formy programovania
pwc
TASR/Jaroslav Novák, Pexels
  • Veľa Slovákov by sa chcelo uplatniť v IT sfére. Učiť sa písať kód im ale robí obavy
  • Technológie sú čoraz dôležitejšie, aj mimo IT a hlavne pomáhajú biznisu byť efektívnejší
  • Aktuálnym trendom je low-code, ktorý otvára nové dvere do sveta IT prostredníctvom zjednodušenej formy programovania

IT je dnes najhorúcejší pracovný segment – potvrdzujú to aj dáta, podľa ktorých 60 % Slovákov uvažuje o rekvalifikácii v prospech IT kariéry.

O IT ľudí je na slovenskom pracovnom trhu stále obrovský záujem. Z instagramového prieskumu, ktorý Startitup vykonal na vzorke približne 2 500 respondentov, sa 55 % respondentov vyjadrilo, že už uvažovalo o práci v IT.

Slovákov láka perspektívna kariéra v tomto segmente, vysoké platy a iné benefity, často skloňované s prácou programátorov. Prečo teda ešte v IT nepracujú? Odradzuje ich niekoľko problémov, väčšina z nich však má ľahké riešenie.

Mooncrack mocap
zdroj: Startitup – Prečo Slováci, ktorí chcú robiť v IT, v tomto segmente ešte nepracujú?

Čo Slovákom bráni presadiť sa v IT?

Startitup na Instagrame zisťoval, prečo Slováci, ktorí nad prácou v IT rozmýšľajú, v nej ešte nepracujú.

Obavy z programovania

Slováci by aj chceli technologické zamestnanie, no mnoho z nich nevie programovať, čo považujú za náročný odbor, z ktorého majú tak trochu strach.

Štandardná predstava programátora, ktorý vie nakódovať softvér takpovediac „od základov“, sa im zdá ťažko dosiahnuteľná – vyznať sa v kóde je podľa nich prácne a stojí to veľa času.

Na Slovensku pôsobia zamestnávatelia, ktorí sa adaptujú na jednoduchšie alternatívy – no-code či low-code, ktorý ako jedna z prvých lastovičiek na Slovensko priniesla napríklad technologicko-konzultačná spoločnosť PwC.

Čas, peniaze a výber zamerania

Respondenti ďalej hovoria o tom, že síce existuje veľa rôznych kurzov, ako sa programovanie a technológie naučiť, mnohé z nich sú príliš drahé a vyžadujú si vysokú časovú investíciu. 

Najmä mladší Slováci potom zvažujú, či je správne takto investovať svoj čas a úspory. Aj preto existujú kurzy, ktoré sú omnoho kratšie a je možné ich platiť prostredníctvom splátok.

Anglický jazyk

S anglickým jazykom má problém najmä staršia generácia. Celý IT sektor dnes funguje prakticky na angličtine, využívajú ju nielen firmy vo svojej komunikáci, ale aj samotné programovacie jazyky, dokumentácie či odborná literatúra.

Navyše, nestačí len všeobecná znalosť anglického jazyka – treba rozumieť aj odborným výrazom, z ktorých veľké množstvo nemá slovenský ekvivalent.


Slováci teda v IT pracovať chcú, no pred niektorými aspektmi majú rešpekt.

bratislava-1
zdroj: TASR/Michal Svítok - Slovákom po novom môže pomôcť Štátny fond rozvoja bývania, ktorý poskytuje pomoc vo forme úveru až do výšky 120-tisíc eur s úrokom 1 % a so splatnosťou 40 rokov.

Programovanie bez znalosti kódu

Cestu do IT sveta otvára aj nový trend, takzvaný low-code, ktorý prvýkrát na svete pomenovala spoločnosť Forrester v roku 2016. Hoci korene tohto spôsobu vytvárania softvéru siahajú ďalej do histórie, svoju revolučnú podobu v IT nadobúda najmä v posledných rokoch.

„Tieto platformy už v sebe obsahujú databázy preddefinovaných blokov kódu, teda určité šablóny rôznych prvkov a funkcionalít. Vývojárom nového softvéru potom stačí vybrať tie najvhodnejšie a pospájať ich dokopy, prípadne ich upraviť alebo si ich jednoducho vytvoriť,“ objasňuje bližšie princíp nového IT trendu Erik Matejov, Appian Operations Lead zo spoločnosti PwC, ktorá low-code vo vývoji aktívne využíva.

Najlepšie si to človek môže predstaviť pri rôznych moderných platformách na vytváranie webových stránok. Kým kedysi bolo potrebné celú stránku napísať v kóde, dnes je možné formou drag & drop presunúť vybrané bloky kódu vo vizuálnej podobe do požadovaného výsledku a ďalej len dolaďovať.

Low code platformy sú takto prezentované v rámci reálnej práce programátora. „U nás v PwC naši programátori vstupujú do kódu s tým, že málokedy využívajú funkciu drag & drop,“ dodáva odborník zo spoločnosti PwC.

Špeciálne low-code platformy sa začali vyvíjať aj vďaka možnostiam cloudových systémov, patria medzi nich napríklad Appian, Bizagi, Caspio, K2 a iné. 

Reálne využitie low-code

Low-code vývojárska platforma Appian je dizajnovaná najmä na budovanie takzvaných BPM, teda softvérov manažmentu biznisových procesov.

„BPM najčastejšie využívame na zjednodušenie procesov vo veľkých firmách – banky či poisťovne. Vďaka integráciám na rôzne systémy a databázy dokážeme zamestnancom zjednodušiť život a všetko urýchliť,“ vysvetľuj Erik Matejov, Appian Operations Lead zo spoločnosti PwC, ktorá dokonca vyhrala aj Appian Award.

„Presvedčiť sa o tom, čo sú projekty v PwC sa môžu aj v rámci Appian comunity, kde boli ocenené aj naše projekty,“ dodáva odborník. 

Wordpress
zdroj: Startitup – Kým kedysi bolo potrebné celú web stránku napísať v kóde, dnes je možné napríklad vo WordPress formou drag & drop presunúť vybrané bloky kódu vo vizuálnej podobe do požadovaného výsledku.

Nie je to výstrelok, ale budúcnosť

Prieskumu Gartner LCAP Report 2021 odhaduje, že v roku 2025 bude až 70 % aplikácií využívať low-code alebo ešte jednoduchšie alternatívy. Low-code tak nie je krátkodobým trendom, ale reálnym vývojom, ktorým sa svet IT hýbe dopredu.

Low-code v IT so sebou prináša aj celú plejádu nových pracovných pozícií, ktoré doteraz neexistovali. Práca s low-code si nevyžaduje takú expertízu ako programovanie, čo otvára dvere novým a menej technickým pozíciám. 

Spomínané PwC napríklad buduje tímy technology consultantov. Konzultant má priamy kontakt s klientom. Mal by pochopiť biznis, procesy a potreby firiem, pre ktoré pracuje, aby mohol následne vypracovať návrhy a riešenia. K jeho práci patrí aj technická stránka, samotný vývoj riešení je potom omnoho efektívnejší, pretože je šitý na mieru potrebám jednotlivých klientov,“ spresňuje prácu konzultanta Erik Matejov.

Jedna z prvých low-code lastovičiek na Slovensku

Hoci je PwC verejnosťou vnímaná najmä v súvislosti s big4, auditom alebo poradenstvom, spoločnosť má aj technologickú devízu. Jej experti na oblasť technology consultingu sa venujú mnohým oblastiam cez manažment biznisových procesov, robotizáciu a automatizáciu až po umelú inteligenciu.

Najlepšie to podtrháva aktivita v oblasti umelej inteligencie. Ich AI vo finančnom sektore pomáha napríklad odhaľovať podvodné transakcie, splniť regulačné požiadavky či optimalizovať riadenie likvidity. Iná AI zase procesuje dokumenty a prostredníctvom deep learningu vytvára sofistikované modely, vďaka ktorým rozumie textu.
Pracovné ponuky v PwC →

Kto môže byť konzultantom

Konzultanti majú zvyčajne kvalitný prehľad o moderných technológiách, o tom, ako fungujú a hlavne, ako ich môžu podniky používať.

To zvyčajne pochádza z mnohých skúseností a vzdelania v oblasti technológie a jej aplikácií – avšak nevyžaduje hlboké znalosti konkrétneho programovacieho jazyka.

To otvára dvere aj ľuďom, ktorí nie sú silní v programovaní, no chceli by sa uplatniť v IT sektore. Zobraziť pracovné ponuky v PwC →

mr-bochelly-IBKyH0V3rew-unsplash
zdroj: Unsplash – Podľa prieskumu Gartner LCAP Report 2021 by mali do roku 2025 firmy vo svete využívať no-code alebo low-code pri vývoji až 70 % nových aplikácií.
Zdroje: salesforce, forrester

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá